Zbyněk Čech aj napriek zraneniu úspešný

Richard Karnok

Len tri týždne po ťažkej havárii v Moste sa pretekov IMRC na Hungaroringu zúčastnil Zbyněk Čech, ktorý sa tak dokázal udržať v boji o celkové prvenstvo v hodnotení slovenského šampionátu triedy Superstock 1000, pričom na priebežne druhom mieste je aj v hodnotení seriálu IMRC.

Zbyněk Čech:

„Na Hungaroring som prišiel s tým, že som nevedel ako a či to vôbec pôjde. Nehodu v Moste, pri ktorej som sa zranil, spôsobil zadretý motor BMW, takže v Maďarsku som mal požičaný stroj. Keďže som však na ňom musel platiť za kilometre, tak voľné tréningy som jazdil na stockovej Yamahe. Prvé zvezenie s BMW som mal až v prvej kvalifikácii, kde som však šiel len dve rýchle kolá, pretože som musel na motorku prispôsobovať podľa svojich potrieb. Do druhej kvalifikácie som mal už všetko prichystané ako bolo potrebné, takže aj časy šli nadol.

Poobede boli prvé preteky, po štarte som jazdil na druhom – treťom mieste, ale asi štyri kolá pred koncom som celkom stratil koncentráciu, musel som rapídne spomaliť, a to až o nejaké tri sekundy na kolo, a tak som nakoniec skončil štvrtý. Potom som to konzultoval s lekárom, ktorý mi potvrdil, že za obmedzením koncentrácie boli lieky proti bolesti, ktoré som užil pred pretekmi a dal mi preto druhé.

Do druhých pretekov som odštartoval na druhom mieste za Chomiczom, v treťom kole som skúsil optimistický manéver v prvej ľavej, ktorá je tam naslepo a aby som ho netrafil, tak som musel ísť rovno do tej výjazdovej zóny, ktorá je síce betónová, ale hrozne kĺže. Na chvíľu sa tak predo mňa dostal Kamenický, ale podarilo sa mi ho rýchlo zdolať. Neskôr ma asi na dve kolá predbehol Kučera, ale aj tomu som to oplatil. Posledné dve kolá som šiel na maximum a v defenzívnej stope a došiel som do cieľa druhý.

Bol som veľmi šťastný, pretože som bol len dvadsať dní po päťnásobnej fraktúre a po operácii. Dobre, že som na Hungaroring šiel, keby že tam nejdem, tak už mám sezónu stratenú.“

Text: Richard Karnok
Foto: Dean Grbac