Vynikajúci vstup tímu Yamaha Maco Racing do šampionátu Alpe Adria

Richard Karnok

Slovenský motocyklový tím Yamaha Maco Racing je známy predovšetkým z pôsobenia vo vytrvalostných majstrovstvách sveta Endurance, no tento rok sa zúčastňuje aj medzinárodného šampionátu Alpe Adria. Počas uplynulého víkendu absolvoval prvé podujatie na talianskom okruhu Adria International Raceway a jeho pretekár, Slovinec Marko Jerman, odtiaľ odchádzal ako vedúci muž priebežného hodnotenia kráľovskej triedy Superbike.

Nový model tímového motocykla Yamaha YZF R1 v slovenskom tíme nastavili na výbornú a Jerman svojou výbornou jazdou potvrdil, že s podporou tímu Yamaha Maco Racing môže pomýšľať na najvyššie priečky v šampionáte. To potvrdila prvá kvalifikácia aj prvé preteky, kde si slovinský pretekár počínal doslova suverénne. V nedeľnej druhej kvalifikácii však spadol a zatiaľ čo mechanici pripravovali motocykel, jazdec sa snažil dať do poriadku po fyzickej stránke, pričom jeho štart v druhých pretekoch bol otázny. Ani zvýšená teplota a slabý otras mozgu mu však nezabránili opäť bojovať o víťazstvo, ktoré mu nakoniec ušlo len kvôli zdržaniu pri predchádzaní jazdcov o kolo pozadu. Aj druhé miesto však znamenalo, že po prvých dvoch pretekoch seriálu je slovinský jazdec slovenského tímu na prvom mieste priebežného hodnotenia.
Druhý jazdec tímu, vlaňajší slovenský superbikový šampión, absolvoval nielen pretekársku premiéru s tímom Yamaha Maco Racing, ale aj prvý štart s motocyklom Yamaha a v cieli oboch pretekov bol na 11., resp. 12. mieste.

Martin Kuzma, majiteľ tímu:
„V oboch voľných tréningoch sme pracovali na základnom nastavení motocykla pre Marka Jermana. Samozrejme, informácie sme mali už z 24-hodinových pretekov v Le Mans, no tam sme museli motocykel nastavovať kompromisne pre troch jazdcov a tentoraz sme sa mohli sústrediť len na Marka. Všetko prebiehalo podľa predpokladov, čo sa potvrdilo v prvej kvalifikácii, kde Marko obsadil prvé miesto a vzápätí suverénne s náskokom siedmich sekúnd zvíťazil aj v prvých pretekoch. Podľa nazbieraných dát sme pripravili motocykel na nedeľu, kedy mal však Marko v druhej kvalifikácii ťažký pád, dostal riadnu ranu do hlavy, mechanikov čakalo veľa práce, ale motorku sme stihli pripraviť. Bolo len na Markovi, či si trúfne štartovať. V jeho stave bolo cieľom len prísť do cieľa a nakoniec mu v druhom víťazstve po boji so súperom zabránil len jazdec o kolo pozadu. S podujatím sme teda spokojní a moja vďaka patrí Yamahe za nový motocykel, Dunlopu za podporu, všetkým naším partnerom, jazdcom Markovi Jermanovi a Radoslavovi Dulíkovi, celému tímu za skvelú prácu a všetkým, ktorí nám držia palce.“

Tlačová správa tímu Yamaha Maco Racing