Vynikajúce vystúpenie Adama Barusa na Jarnej cene Brna

Richard Karnok 1

Cez víkend 15-17. apríla odštartovala sezónu pretekov cestných motocyklov Jarnou cenou Brna. Na mieste sa v triede 125 SP predstavil aj 16-ročný slovenský pretekár Adam Barus, pre ktorého to bolo po vlaňajšej septembrovej premiére s SP-čkom na Slovakia Ringu len druhé zvezenie sa na veľkej motorke na veľkom okruhu, keďže doteraz sme ho poznali predovšetkým ako úspešného jazdca z kategórie MiniGP.

Adam však napriek tomu v Brne doslova zažiaril, keď v kvalifikácii obsadil štvrté miesto v konkurencii 44 pretekárov a v prvých sobotňajších pretekoch bol v cieli vynikajúcom druhom mieste! Darilo sa mu aj v nedeľu, keď po boji o druhé miesto nakoniec s vädnúcim motocyklom skončil tretí.

Adam Barus:
„Keďže toto podujatie bolo mimo kalendáru Alpe Adrie a organizovala ho CAMS, tak som nepotreboval body a išiel som sa zoznámiť s motorkou a celkovo s veľkou traťou. Naposledy som jazdil v septembri 2014 na Slovakia Ringu. V prvých tréningoch som sa teda zoznámil s traťou, s brzdnými bodmi, ideálnou stopou a prejazdom zákrut.
Každý tréning som dával 3-4 sekundy dolu z času, až som sa nakoniec priblížil k hranici 2:35, ktorú jazdila špička triedy 125SP.
Prvé preteky boli dosť chaotické, pokazili nám štart a mali sme len 5 kôl. Po štarte som bol tretí, celý čas som sa predbiehal s mojim súperom Fikkerom a v tom súboji nám zavadzali Supermoná, ktoré štartovali s nami a pokazili nám celé preteky, keď na rovinke utiekli, ale v zatáčke šli ako cyklisti. V poslednom kole som Fikkera predbehol na brzdy a zatiahol som tak, aby ma už nedobehol, snažil som sa nestrácať čas so Supermonami, a tak som ich na štadióne obidve obehol (pravdaže zvonku 😀 ). V prvých pretekoch som teda došiel druhý.
Na ďalší deň, v nedeľu, som nastúpil do Warm-upu, kde som sa snažil zlepšiť jazdecký štýl v pravých zatáčkach. To sa mi darilo a vo WarmUpe som mal najlepší čas – o viac ako sekundu. Do druhých pretekov som nastúpil v pohode, štart som mal dobrý, akurát sa mi tam zase zaplietli Supermoná a trochu som stratil, neskôr som sa dotiahol hlavne na brzdy a prejazdy zatáčkou, keďže moja motorka do kopca strácala. Doťahovali sme sa ja, Lamich a Fikker a striedali si pozície, až kým Lamich neodstúpil (zrejme pre technickú poruchu).
Potom sme zostali už len dvaja a na Fikkera som nestíhal – motorka mu lepšie ťahala, zlepšil sa aj na brzdách a proste som to už nechcel siliť. Ku koncu, približne 3 kolá pred cieľom, mi motorka zvädla a nedokázal som poriadne vytočiť 5päťku… Teda prišiel som tretí a aj za to som bol rád.
Celkovo víkend hodnotím skvelo, nečakal som že mi motorka a trať takto sadne a hlavne rýchlo, motorka kráčala skvelo, počasie vyšlo, mali sme super partiu. Jediné čo trochu znižovalo úroveň bola chaotická organizácia – žiadna rozprava, žiadne vlajky, pokazený štart a jazdci bez licencií. Veľká vďaka patrí všetkým ktorí mi umožnili zúčastniť sa na týchto pretekoch!!! Aj chalanom za super povozenie sa a zaujímavé preteky. Bez nich by to nešlo. Vidíme sa na Ringu.“