Vydarená sezóna Roba Malíka

Richard Karnok 3

V posledných dvoch sezónach nemohli fanúšikovia motocyklových pretekov prehliadnuť výkonnostný vzostup slovenského pretekára Róberta Malíka, ktorý štartuje v triede 125SP. Tento rok skončil celkovo na treťom mieste v Slovenskom pohári a niekoľkokrát sa vo výbornej forme predstavil aj na pretekoch šampionátu UEM Alpe Adria.

38-ročný pretekár už dnes plánuje budúcu sezónu, v ktorej sa predstaví v rovnakej triede, pričom môžeme očakávať, že jeho výsledky pôjdu opäť nahor.

Robo, na úvod klasická otázka, ako si sa dostal k motorkám a k pretekom?
Motorky ma zaujímali a lákali už odmalička. Po obnovení pretekov v Kopčanoch som si povedal, že by som mohol skúsiť pretekať. Vybral som si triedu 125SP, lebo je relatívne cenovo najúnosnejšia a tiež preto, lebo je to vlastne sériová motorka, na ktorej môžu byť v rámci technických pravidiel urobené nejaké úpravy. Cez internet som si zohnal motorku Aprilia RS 125, ktorá už vlastne bola urobená na preteky a na SMF som si urobil licenciu jazdca. Mojím zámerom bolo jazdenie na prírodných okruhoch, no po prvých jazdách na Slovakia Ringu som sa rozhodol pre jazdenie na okruhoch.

Ktoré z doterajších pretekov ti najviac utkveli v pamäti?
Bolo to určite moje prvé podujatie na Hungaroringu, kde som najprv s autom zablúdil niekde vo vinohradoch a v pretekoch som skončil posledný. Bol som z   toho taký znechutený a sklamaný, že som mal chuť s pretekaním skončiť.

Tento rok ale boli tvoje výkony na pretekárskych tratiach veľmi výrazné, čím to bolo, že si šiel tak nahor?
Minulý rok som išiel s motorkou s minimálnymi úpravami, no preteky od pretekov sa stále niečo pridávalo a stále sa mi išlo lepšie a lepšie. Za pomoc by som chcel poďakovať hlavne Paľovi Mihalkovičovi, ale i ďalším, ako Skovajsa, Petrovič, p. Puškár, Fruhauf a ďalším a ďalším, ktorí mi akokoľvek poradili a pomohli. Vďaka nim som sa mohol zlepšovať. Do tejto sezóny som urobil kompletný repas motora, urobili sa nejaké pokročilejšie úpravy, hlavne na motore a zmenil som pneu z Dunlop na Pirelli. No pri prvom testovaní týždeň pred Alpe Adriou sa mi podarilo zadrieť upravený valec a  tiež rozbiť celú kapotáž. Narýchlo som znova musel nejako upraviť valec a polepiť všetky lamináty aby bola motorka do Alpe hotová. Nakoniec sa všetko stihlo a podarilo. Ohľadom mojej výkonnosti by som chcel povedať len toľko, že určite mi pomohli spomenuté úpravy na motore a taktiež zmena pneumatík na Pirelli, na ktorých sa mi jazdí veľmi dobre, takže začal som sa viac sústrediť na jazdu, neskoršie brzdiť, plynulejšie a rýchlejšie prechádzať zákruty a skôr pridávať plyn. Čím viac jazdím , tým sa cítim na motorke istejšie a tiež cítim, že by som sa ešte mohol určite zlepšiť.

Aké sú tvoje plány pre rok 2013?
To ešte neviem, lebo neviem ako to dopadne s Alpe Adriou, taktiež neviem, či sa pôjde Slovenský pohár. Chcel by som ale určite ísť preteky Vintage na Slovakia Ringu, prírodný okruh v Kopčanoch a taktiež v Těrlicku. Samozrejme všetko záleží na mojej finančnej situácii.

Ako sa k tvojmu jazdeniu stavia rodina?
Snažia sa ma podporovať, aj keď do toho dávam nie nepatrný obnos vlastných financií. Ak sa dá tak so mnou chodia na preteky, alebo sa prídu pozrieť.

Na svojom konte máš aj štarty prírodných okruhoch, čo je ti bližšie, okruh, alebo prírodňáky?
Určite je mi bližšia jazda na okruhu, lebo je to bezpečnejšie, na prírodnom okruhu stačí urobiťmalú chybu a môže sa skončiť všetko zle, lebo cesta je úzka a okolo sú stĺpy, stromy a kadečo iné.

Tento rok si sa stal otcom, vieš si predstaviť, že by raz tvoj syn za tebou prišiel s tým, že chce byť pretekárom? Ako by si sa k tomu postavil?
Ak to bude možné a bude on sám chcieť , tak mu určite v tom brániť nebudem a budem ho v tom podporovať.

Motocyklový šport bez sponzorov sa robí ťažko. Je niekto kto ti pomáha?
Tento rok sme pri TJ Unín založili motoodiel, cez ktorý sa nám podarilo nazbierať v rámci 2% nejaký obnos financií, z ktorých som hradil časť môjho jazdenia. Taktiež mesto Šaštín Stráže nám poskytlo malý sponzorský príspevok. Ostatné financie idú z rodinného rozpočtu. Obchádzal som aj rôzne firmy v okolí ale bohužiaľ žiadny nadšenec na sponzoring sa nenašiel.

Prichádza zima, ako budeš tráviť toto obdobie medzi sezónami?
Určite musím zrepasovať na motorke to čo treba, znova polepiť a prelakovať kapoty, lebo som mal na poslednom podujatí Troliga Bus Cupu  pád. Tiež sa pokúsim zohnať nejakých sponzorov, no tomu veľmi veľkú nádej nedávam…

3 komentárov k článku “Vydarená sezóna Roba Malíka

  1. Robo, blahoželáme Ti k úspešne ukončenej sezóne a do tej nasledujúcej Ti želáme veľa dobrých štartov , aby si všetky preteky dokončil a došiel do cieľa s dobrým výsledkom.
    Gitka a Štefan

    1. Pripáájam sa bola to uspešná sezona a prajem do tej nasledujucej aby bola aspon tak uspešná ako tato a ešte lepšia:-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *