Víkendová Cena Slovenska rozhodne o motocyklových šampiónoch

Richard Karnok

Počas nadchádzajúceho víkendu, 6.-8. októbra, sa na SLOVAKIA RINGU uskutočniamedzinárodné motocyklové preteky, ktoré budú zároveň záverečným podujatím majstrovstiev Slovenska a Českej republiky cestných motocyklov. Diváci aj jazdci si môžu užiť pekný víkend a dôstojným spôsobom sa tak rozlúčiť so sezónou. Pozor, preteky sa konajú v sobotu aj nedeľu!

Tohtoročná sezóna síce po odstúpení promotéra MM SR mohla skončiť katastrofou, no vďaka obom federáciám a okruhom v Moste a na SLOVAKIA RINGU môže byť úspešne dokončená. Pretekári si zmerajú sily v tradičných triedach od 125 SP cez Moto3/125GP, stockové triedy 300, 600 a 1000, Supersporty, až po Superbiky, nebudú však chýbať voľné triedy Open do a nad 600 cm3, no okrem toho sa na trati nášho automotodrómu budú preháňať aj jazdci Ducati Slovakia Cupu.

Informácie pre divákov
Vstup na tribúny SLOVAKIA RINGU aj do paddocku je počas tohto víkendu voľný, preto sa divákom ponúka možnosť vidieť obľúbených jazdcov nielen na pretekárskej trati, ale aj bez ochranných heliem, pričom môžu na vlastné oči vidieť aj prácu mechanikov pri prípravách pretekárskej techniky. Divácky najzaujímavejšie budú samozrejme samotné preteky, ktoré sa vo všetkých triedach konajú v sobotu aj nedeľu napoludnie, po tom, ako jazdci absolvujú svoje tréningové rozjazdy.

Pohľad do štartovej listiny
(Predbežnú listinu stiahnete kliknutím sem…)
Štartová listina podujatia ešte stále nie je uzavretá, no môžeme očakávať, že počet pretekárov sa bude šplhať až k stovke štartujúcich, keďže niekoľko dní podujatím, je prihlásených 90 pretekárov. Na mieste uvidíme zvučné mená z oboch strán rieky Morava, ale aj ďalších krajín. Medzi jazdecké lákadlá Ceny Slovenska môžeme radiť jazdcov ako Jaroslav Černý, ktorý má už vo vrecku majstrovský titul v triede Superstock 1000, Michal Prášek, čerstvý držiteľ hetriku šampióna seriálu Alpe Adria, na mieste sa predstaví výborný Igor Kaláb v Supersportoch, nebude však chýbať ani prvý slovenský pretekár na ostrove Man, Malinovčan Miroslav Sloboda, či úspešný slovenský jazdec na prírodných okruhoch Eduard Werner, ktorý si okrem tradičného „espéčka“ na Slovakia Ring privezie aj Suzuki 750, aby absolvoval svoju pretekársku premiéru na okruhu s veľkou motorkou. Fanúšikovia však budú môcť povzbudzovať aj zástupkyne nežného pohlavia, túto sezónu vo výbornej forme jazdiacu Evu Paľovičovú v triede Open -600, na prírodných tratiach skvelú Staňku Malinovú z Českej republiky, ale aj našu Petru Harantovú, ktorá sa tento rok do pretekania vrhla naplno a vďaka zbieraniu skúseností sa posúva stále ďalej. Na skvelé súboje z jarných pretekov v triede Moto3/125GP by si cez víkend podobnými výkonmi mohli zaspomínať Olda Podlipný, Michal Savinkov a Jan Novotný

V triede 125 SP sa nám na mieste zíde skutočne zaujímavá konkurencia, keďže sa na štart postavia aj mnohí českí jazdci, ktorí počas sezóny dávajú prednosť prírodným okruhom. Medzi najväčších favoritov však môžeme radiť tých, ktorým sa darilo na Slovakia Ringu už na prvom podujatí sezóny, teda Radka Lamicha a Petra Raucha, ktorý bude chcieť potvrdiť zisk svojho ďalšieho majstrovského titulu, čo sa mu bude snažiť prekaziť Aleš Kalman.
Rozhodnuté nie je ani v triede Stosksport 300, kde môžeme očakávať reprízu jarného súboja medzi Petrom Kačabom a so slovenskou licenciou jazdiacim Jiřím Nespěšným, ktorých bude určite ohrozovať vo výbornej forme jazdiaci Vojtěch Schwarz, ktorý však boduje do šampionátu českého.
Rozhodnuté nie je ani v dvoch triedach Slovenského pohára CPM, kde v triede do 600 cm3 vedie obhajca prvenstva Milan Murgaš, no keďže je v hre ešte mnoho bodov, šancu na celkové víťazstvo má aj Eva Paľovičová, ktorá na Milana stráca 24 bodov. Len štvorbodový rozdiel je potom medzi vedúcou dvojicou v triede nad 600 cm3, Erikom Danihelom a Zbyňkom Čechom.

Verím, že sa cez víkend v hojnom počte prídeme rozlúčiť s tohtoročnou pretekárskou sezónou!

Text: Richard Karnok
Foto: Petr Štola

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *