V poľskej Poznani sa bojovalo o body do slovenského šampionátu

Počas víkendu 28. a 29. mája sa v poľskej Poznani uskutočnilo druhé podujatie MMSR cestných motocyklova Slovakia Cupu. Okrem zástupcov súčasných strojov sa na mieste predstavili pretekári s veteránmi v rámci MMSR Vintage Road Racing. Na súťažiacich vo všetkých triedach čakali dvoje preteky.

V triede 125 Sport Production sa z víťazstva v oboch pretekoch radoval český jazdec Matěj Blažek. Druhé a tretie miesta si podelili Marek Zima a Petr Čadek, na štvrtom a piatom mieste sa vystriedali Peter Rauch a Pavel Moravec. Smolu mal Peter Antoš, ktorý po páde v kvalifikácii pre poškodený motocykel do pretekov nezasiahol. Na čele priebežnej tabuľky je Zima, ktorý má dvojbodový náskok pred Blažekom. Tretí Rauch stráca ďalších desať bodov.

Poľskí jazdci Dawid Nowak a Tomasz Jarzombek zvíťazili v jednotlivých pretekoch triedy Supersport 300, dve tretie miesta si vyjazdil rovnako Poliak Mateusz Molik. Na čelo tabuľky MMSR sa prebojoval Nowak, ktorý má na svojom konte rovnaký počet bodov ako jeho krajanka Patrycja Sowa, ktorá tentoraz štartovala na pretekoch v Taliansku.

V triede Superstock 600 sa v Poľsku v rámci MMSR predstavili len domáci pretekári. V oboch prípadoch sa z víťazstva radoval s licenciou SMF jazdiaci Juran Kuśmierczyk, druhé a tretie miesta si podelili Bartłomiej Cabala a Jakub Jańczyk. Kuśmierczyk sa vďaka svojim víťazstvám prebojoval na čelo tabuľky.

Poradie na prvých troch miestach v triede Superstock 1000 bolo zhodné v sobotu aj nedeľu. Prvé miesto získal Poliak Viktor Ostrowski pred Maciejom Uklejom a Slovákom Jánom Matiskom, ktorý sa zároveň prebojoval na čelo priebežného hodnotenia MMSR.

Rovnako v triede Superbike sa poradie v cieli po sobotných pretekoch zopakovalo aj v nedeľu, a aj tentoraz bol víťazom domáci pretekár. Tentoraz s licenciou SMF jazdiaci Poliak Paweł Szkopek. Dve druhé miesta si vyjazdil Ireneusz Sikora a dve tretie Peter Duchyňa. Duchyňa sa zároveň prepracoval na čelo tabuľky MMSR.

V hodnotení Slovakia Cupu do 600 cm³ si druhým a prvým miestom priebežné vedenie upevnil Dominik Michalovič. V sobotu zvíťazil Poliak Karol Weiss, ktorý v nedeľu preteky nedokončil. V Slovakia Cupe nad 600 cm³ dvakrát víťazil domáci Mariusz Domalewski, radosť z dvoch druhých miest mal ale náš David Zimmermann, ktorý si taktiež upevnil vedenie v priebežnom poradí.

V kategórii Vintage sa v triede Oldtimer 250 z dvoch víťazstiev tešil Petr Petružálek, dvakrát druhý bol Pavel Votava. Šárka Schmidtová ovládla triedu Oldtimer 500, za ňou bol v cieli Peter Bartošík. Pavel Strapina zvíťazil v sobotu v triede Classic 500, ale v nedeľu preteky nedokončil. Po dlhej prestávke spôsobenej zranením sa na okruhy vrátil David Schmidt a v nedeľu sa radoval z víťazstva v triede Classic 500. Na druhom mieste skončil s licenciou SMF jazdiaci Holanďan Coeno van Houten.

V triede Classic Legend bol síce Jan Čížek v cieli dvakrát prvý, ale po sobotných pretekoch ho penalizácia za predčasný štart odsunula za Jaroslava Suchánka. Tretie a druhé miesto do hodnotenia MMSR si z Poľska odviezol Petr Hýl. Oboje preteky triedy triedy Classic Open ovládol Rumun Alexandru Beleiu druhé a tretie miesta si striedavo vyjazdili Miroslav Smelík a Rdoslav Kupka. Kupka je na čele priebežného hodnotenia.

Ďalšie podujatie MMSR v triede 125 SP, Supersport 300, Slovakia Cup do 600 a nad 600 cm³ a MMSR Vintage Road Racing sa koná 24.-26. 6. na letisku v Dolnom Hričove. Triedy SST 600, SST 1000 a Superbike majú ďalšie preteky MMSR na programe na Cene Slovenska na Slovakia Ringu v dňoch 8.-10. júla.

„Preteky v Poznani mali veľmi vysokú úroveň a som rád, že k tomu dosť zásadnou mierou prispeli aj pretekári nášho medzinárodného šampionátu, ktorých sa vo výsledkoch objavujú takmer štyri desiatky,“ vraví viceprezident SMF Miloš Baláž, ktorý sa podujatia zúčastnil spolu s členom ŠK CPM SMF Ladislavom Miklánkom. „Počasie síce nebolo najideálnejšie, ale nepršalo, takže na trati sme videli krásne súboje. Organizátori sa o nás, ako delegátov SMF postarali naozaj na vysokej úrovni, netajili radosť z toho, že sme sa pretekov zúčastnili s naším šampionátom a určite bude naša spolupráca s poľskou federáciou pokračovať aj v budúcnosti. Máme na čom stavať a máme čo našim jazdcom ponúknuť.“