V Moste spoznali prvých šampiónov Alpe Adrie

Richard Karnok

Severočeský Autodrom Most hostil počas uplynulého víkendu viac ako dvesto pretekárov z trinástich európskych krajín, ktorí bojovali o body v rámci motocyklového šampionátu Alpe Adria. Organizátorom seriálu je slovenská agentúra Slovakia Racing, ktorá pre súťažiacich jazdcov aj tentoraz pripravila dvoje pretekov. Navyše sa na mieste jazdilo aj o umiestnenia do niekoľkých národných šampionátov a IMRC Cupu.

Keďže podujatie v Moste bolo predposledným v seriáli, už s predstihom sme spoznali niekoľkých šampiónov, pričom o tých zostávajúcich sa bude rozhodovať v septembri na Slovakia Ringu.

Jednou z tried, kde už poznáme majstra pre rok 2016, je trieda 125 Sport Production. Talian Danilo Digiorgio, ktorý tento rok nepoznal premožiteľa, zvíťazil oba razy aj v Moste a potvrdil tak, že si tohtoročný titul šampióna rozhodne zaslúži. Dvomi druhými miestami si rovnako druhé miesto aj v celkovom poradí upevnil domáci pretekár Radek Lamich, o tretie miesta na pódiu sa podelili domáci Petr Endršť a Slovák Peter Rauch.

V sobotňajších pretekoch triedy 125GP/Moto3 zvíťazil britský jazdec Cameron Horsman, ktorý sa ale v nedeľu musel uspokojiť s druhým miestom za domácim Martinom Gbelcom. Ten k smútku fanúšikov na tribúnach pre pád nedokončil sobotňajšie preteky. Na čele priebežného hodnotenia je český pretekár Oliver König, ktorý sa ale podujatia v Moste nezúčastnil, no je naďalej najväčším favoritom na titul šampióna Alpe Adrie.

V triede Superstock 600 akoby sa opakoval situácia z vlaňajška, kedy o titul šampióna bojovala dvojica maďarských jazdcov, David Juhász a Alen Györfi, ktorí sa aj tentoraz v Moste podelili o víťazstvá. Pred posledným podujatím sú aj tentoraz obaja hlavnými favoritmi na celkové prvenstvo, pričom väčšie šance má predsa len obhajca titulu Juhász, ktorý na Slovakia Ring príde s 15-bodovým náskokom.

Aj napriek tomu, že víťazstvá v triede Supertport v Moste vybojovali Poliak Sebastian Zielinski a domáci Michal Chalupa, na čele priebežného hodnotenia zostáva český jazdec Igor Kaláb, ktorému sa však pred posledným podujatím mohlo dýchať oveľa lepšie. V nedeľných pretekoch ale spadol a jeho náskok na čele tabuľky pred Chorvátom Marinom Ivanovom sa znížil na 20 bodov. S ďalšími len dvomi bodmi straty je potom víťaz z nedele Chalupa. Na Slovakia Ringu teda môžeme byť svedkami veľmi dramatického finále.

O všetkom rozhodnuté je naopak v triede Superstock 1000, kde svoj vlaňajší titul šampióna obhájil český pretekár Michal Prášek. Jeho najväčší súper z úvodu sezóny, Jaroslav Černý, sa pre následky zranenia z Pannonia-ringu neobjavil ani v Moste, kde tentoraz zvíťazili Poliaci Marcin Walkowiak a Daniel Bukowski. Práškovi nakoniec k zaslúženej obhajobe titulu stačili v Moste len druhé a tretie miesto.

Najdramatickejšie preteky na finálovom podujatí v septembri na Slovakia Ringu nám sľubuje kráľovská trieda Superbike! Rozdiel medzi vedúcim Rakúšanom Julianom Mayerom a Čechom Lukášom Peškom je len sedem bodov a keďže v hre je ešte 53 možných získaných bodov, majú sa motocykloví priaznivci na čo tešiť! Obaja navyše zvíťazili aj v Moste, pričom v sobotu museli byť preteky predčasne ukončené už po ôsmom kole, čo bolo ľúto hlavne Peškovi, ktorý sa nechcel uspokojiť s druhým miestom, na ktorom v tom čase jazdil. Zaujímavosťou je, že na pódium ho v sobotu sprevádzal aj mladší brat Karel, ktorý skončil tretí.

O záver vydareného víkendu sa postarali pretekári IMRC Cupu. V triede do 600 cm3 zvíťazil Chorvát Martin Vugrinec, no radosť v cieli mal aj druhý v poradí, Slovák Milan Murgaš, ktorý tak urobil rázny krok k celkovému víťazstvu v seriáli.

Vo vyššej triede, nad 600 cm3, zvíťazil Poliak Rafal Lyko. Na poslednom podujatí sezóny sa rozhodne o celkovom prvenstve, na ktoré si brúsia zuby hneď traja jazdci, Slováci Štefan Cirbus a Juraj Knezovič a takisto víťaz z Mostu Lyko, ktorých delia v tabuľke len štyri body.

Posledné podujatie seriálov Alpe Adria Road Racing Championhip a IMRC Cupu sa uskutoční 23.-25. septembra na Slovakia Ringu, kde sa môžu fanúšikovia tešiť na boje o zostávajúce tituly šampiónov, pričom tým najväčším lákadlom bude práve kráľovská trieda Superbikov.

Kompletné výsledky z Mostu nájdete zobrazíte kliknutím sem…

Tlačová správa Slovakia Racing

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *