Úvod sezóny Jasenskému tradične nevyšiel

Richard Karnok

Prvé preteky seriálu IMRC na Slovakia Ringu sa pre Lukáša Jasenského nezačali dobre. Z toho sa už pre tohto pretekára stáva akási smutná tradícia. Tento rok prešiel z triedy Supersport do najvyššej kategórie Superbike a chcel sa na motocykli Kawasaki ZX 10R ukázať v novom tíme v dobrej forme.

Pod svoje krídla ho vzal Peter Šurina, presnejšie do svojho tímu Slovakia Racing, pomohol a podal pomocnú ruku pri príprave a samotných pretekoch, lebo sezóna pre Lukáša bola z finančných dôvodov ohrozená.

Už v piatkovom tréningu, na konci cieľovej roviny pri odbrzďovaní spadol na predok a rozbil motorku, no dala sa opraviť. V sobotu v meranom tréningu sa veľmi sťažoval na predné tlmiče, zistilo sa, že jeden je úplne nefunkčný a Lukáš preto a na prvé preteky nenastúpil. Tlmiče sa podarilo zohnať od pána Halbicha a do rána bola motorka pripravená.

Jediné čo sa nepodarilo vymeniť boli plasty, ale tie boli aspoň ako-tak opravené. V nedeľu ráno na tréningu Lukáš zajazdil piaty čas v hodnote 1:26 a zdalo sa, že všetko bude OK a jazdec sa dostane do pohody. Po meranom tréningu nebol práve spokojný so svojou 10-tou pozíciou, ale tešil sa na preteky.

Počasie mu veľmi neprialo, dážď visel vo vzduchu nad Slovakia Ringom a po odštartovaní sa v zadnej časti aj mierne spustil. No išlo sa ďalej a v treťom kole na cieľovej rovinke pri najvyššej rýchlosti povolili plasty a z pravej strany sa čiastočne rozleteli náporom vzduchu. A znova bolo dobojované. Lukáš musel zamieriť do boxov kde odstavil svoj Superbike a nespokojný utrúsil pár „pekných“ slov. Ale taký je už motošport…

V roku 2011 Lukáš vstúpil do sezóny a zároveň do svojej prvej medzinárodnej sezóny skvelým víťazstvom v Alpe Adrii na Hungaroringu, no ďalšie roky, ako sme už spomenuli, začali problémami. Pred dvomi rokmi prišiel na prvom podujatí o dva motory, vlani spadol a zranil sa a ani tentoraz nedopadol oveľa lepšie, i keď dôležité je že domov odišiel bez zranenia.

„Čo na to povedať. V posledných troch sezónach mi ten úvod sezóny tu na Slovakia Ringu nevychádza, najprv poruchy motorov, vlani pád a zranenie a teraz toto…,“ vraví Lukáš, ktorého však môže držať nad vodou vedomie, že vlani sa aj napriek podobnému úvodu sezóny stal nakoniec šampiónom seriálu IMRC. „Nabudúce si to budem chcieť samozrejme vynahradiť, určite sa nevzdávam. Aj keď prvý víkend nevyšiel, som rád, že môžem byť aj naďalej v tomto prostredí a bojovať, i keď to tak pred sezónou nevyzeralo. Moja vďaka patrí Petrovi Šurinovi a tímu Slovakia Racing, môjmu otcovi, ale aj firmám HS Moto Racing, TAM Autohof – racing fuel a Motul a rovnako môjmu bratovi za požičanie motocykla.“

Tlačová správa Lukáša Jasenského
Foto: Richard Karnok a archív L. Jasenského