Úspešný začiatok sezóny Davida Hanzalíka

Richard Karnok 1

Po dlhej zimnej prestávke konečne začala motocyklová sezóna. Rovnako ako v posledných rokoch dvojitými pretekmi v Brne na Masarykovom okruhu.

Podujatie nesie názov Jarná cena, ale už sa niekoľkokrát stalo, že to bola skôr zimná cena. Meteorológovia tento rok sľubovali na víkend pravé jarné počasie, ale predpoveď im vyšla len čiastočne. Kto ale zažil minuloročné preteky, tak si nesťažoval.

David prišiel do Brna so svojím sprievodom už vo štvrtok večer, aby mohol hneď absolvovať formálne a technické preberanie a v piatok začínal vo voľných tréningoch, kde si vyskúšal po zime pretekársku techniku.

V sobotu už sa išla kvalifikácia. Počasie bolo ráno krásne. David tento rok štartuje v kategórii Supertwin a v triede do 600 ccm. Prvá bola na rade trieda šesťstoviek, kde zajazdil deviaty čas. Po krátkej prestávke hneď nasledoval tréning twinov a tu potvrdil úlohu jedného z favoritov a dosiahol na druhé miesto. V popoludňajšej časti kvalifikácie šesťstoviek pár jazdcov zrýchlilo a posunulo Davida na 14. miesto na štarte. V triede twin zajazdil tretí čas, ale v súčte oboch tréningov bol na druhom mieste na štartovom rošte.

V prvých pretekov do 600 ccm, ktoré sa šli ešte v sobotu a boli len na 6 kôl, David dobre odštartoval a držal sa okolo 10. miesta, ale po pár kolách začal mať menšie problémy s rukou, tak radšej zvoľnil, aby sa šetril na preteky twinov, ktoré nasledovali po tejto kategórii. Nakoniec bol teda odmávnutý na 13. mieste. V twinoch sa mu darilo lepšie a došiel si pre umiestnenie na stupňoch víťazov, na druhom mieste.

Nedeľné ranné počasie nebolo veľmi priaznivé. Silný vietor a zatiahnutá obloha radosť nerobili. Dopoludnia bol na programe warm-up. David zmenil po sobote prevod a bol s ním spokojný, a tak ho použil aj na preteky. A po ňom už začali preteky jednotlivých kubatúr. Vsupersportoch David bojoval v skupine okolo 8. miesta, ale potom sa o pár miest prepadol, lebo sa mu uvoľnila kapota. V tej dobe boli preteky prerušené, pretože bol na trati olej. Po príjazde do depa David zistil, že je porušený chladič a v druhej časti pretekov už neštartoval. Ihneď po dojazde šestiek štartovali Twiny. David opäť dobre odštartoval a bol po prvom kole na druhom mieste. V druhom kole spadol vedúci jazdec a David tak bol prvý. Zvádzal krásny súboj s Martinom Gbelcom, ktorý ale štartoval v kategórii Moto3. Toto umiestnenie udržal až do cieľa. Čo znamená, že po prvom podujatí vedie aj celkové poradie.

David ďakuje všetkým, ktorí ho podporujú v tomto krásnom športe: Pelko s.r.o., Hotel Sv. Ludmila Skalica, Auto-Moto-Diely-Pneumatiky Nové Mesto nad Váhom, Tschul Polska, Pro Záhorí, Med-com s.r.o., Marpel sk., A studio grup, Tinastav, Masáže Lenka, Ladis gang, Garo – Roman Kudlík,  mechanikovi Štefanovi, mechanikovi Frankovi za prípravu twin.

Ďalšie preteky, kde bude David štartovať, sú 5. – 6. 5. 2018 v Starom Meste pri Uherskom Hradišti, kam pozýva všetkých fanúšikov cestných motocyklov.

Text a foto: Pavel Salaba