Tomáš Svitok v Moste napoly spokojný

Richard Karnok

Ďalšie podujatie motocyklového šampionátu Alpe Adria má za sebou Tomáš Svitok, pretekár Slovakia Racing Teamu v triede Superstock 600. Na okruhu v českom Moste bojoval v oboch pretekoch o pódiové umiestnenie, takže zo severozápadu Čiech nakoniec odchádzal v lepšej nálade ako v po predchádzajúcich podujatiach.

Svitok1Účasti na podujatí v Moste predchádzala príprava techniky, ktorá sa osvedčila a výsledky bolo poznať už od prvých tréningov. Pre samotné preteky si Tomáš v kvalifikáciách vyjazdil štvrtú štartovú pozíciu.
V prvých pretekoch ale Tomáš doplatil na technickú poruchu a dokončil na 9. mieste, v nedeľu skončil piaty. Jeho výkony počas víkendu potvrdili progres v príprave motocykla a to je nádejou pred nadchádzajúcimi podujatiami, z ktorých prvé sa uskutoční už 7.-9. augusta na maďarskom Hungaroringu.

Tomáš Svitok:
„Podujatie v Moste hodnotím dvojako. Prichádzali sme tam dobre naladení, vďaka Borisovi Mentelovi sme mali nachystané nové mapy na motor, takže som veril, že motorka už musí stíhať aj prvých. V piatok som vo voľných tréningoch vždy skončil na druhom mieste a pracoval som na podvozku, čo sa vyplatilo, keď som mal štvrté miesto na štartovom rošte.
Štart prvých pretekov mi vyšiel tak, že z druhého radu som bol po prvej šikane na prvom mieste, potom som sa síce prepadol na tretie miesto, ale držal som sa tam a veril som, že bude pódium. Žiaľ, potom sa rozsvietila kontrolka oleja a to ma vyviedlo z koncentrácie, dával som pozor, aby som nepoškodil motor, pretože je to jediný, ktorý mám do konca roka, a preto som zvoľnil. Nakoniec z toho teda bolo len deviate miesto.
Do nedeľnej druhej kvalifikácie sme rapídne zmenil celé nastavenie motorky a tiež sa to vyplatilo, lebo som zrýchlil ešte o 0,7 sekundy a len dve desatinky mi chýbali k pokoreniu hranice 1:39 min, čo ma trošku mrzí, ale bolo z toho opäť 4. miesto na štarte.
Do konca pretekov sme bojovali v skupinke o 3. miesto, veril som si, v závere do kola sa Györfi s Rotterom vyviezli von a ja som sa tam chcel pretlačiť na 3. miesto, no ako sa Rotter vracal, tak som musel ubrať, lebo by z toho bola veľká rana a nemal by som ani to konečné piate miesto.
Celkovo som s Mostom spokojný, i keď nie s výsledkami, ale motorka nám šla veľmi pekne, s každým výjazdom som zrýchlil a nedeľné preteky som si veľmi užil. Moje poďakovanie patri samozrejme môjmu top mechanikovi, otcovi, priateľke, rodine, kamarátom a partnerom, bez ktorých by som na pretekoch tento rok vôbec nebol.“