Tím SG Fix Racing o záverečných pretekoch Alpe Adrie

Richard Karnok 2

Vladimír Ruža a Štefan Bunčiak sa vybrali do Talianska na posledné podujatie alpsko-jadranského šampionátu, ktoré sa konalo na okruhu Adria Raceway. Pre Vlada boli preteky mimoriadne dôležité, pretože mu šlo o celkové druhé miesto v záverečnom hodnotení medzinárodného šampionátu.

Vladimír Ruža: Trať bola iná na aké sme zvyknutí. Bola veľmi zaujímavá, ale zároveň veľmi ťažká na jazdenie s motorkou, ktorá ma 200 koní. Keďže všetky zákruty sa išli na dvojku, tak bol obrovský problém z výjazdu udržať predné koleso na vozovke a bolo treba zachádzať jemne s plynom. Bavilo ma to a aj preto som v tréningoch vybojoval tretiu priečku na štarte, keď som strácal prijateľnú jednu sekundu za domácim jazdcom, ktorý to tu veľmi dobre poznal a mal to najazdené.
Samotné preteky neboli až také zaujímavé. Odštartoval som na treťom mieste kde som bol aj po prejazde prvou zákrutou. Chcel som sa prvých dvoch jazdcov držať čo najdlhšie, ale aj keď som sa veľmi snažil nedokázal som akceptovať ich tempo a pomaličky sa mi začali vzďaľovať. Takisto aj ja som si dokázal pomaly vytvoriť náskok na štvrtého a postupne tento náskok ešte zväčšoval. Ku koncu pretekov som už nechcel riskovať zbytočný  pád, a keďže môj náskok bol už viac ako 20 sekúnd, tak som trocha spomalil.
Prešiel som cieľom teda na peknom treťom mieste, ale čo bolo pre mňa hlavne, toto umiestnenie mi zaisťovalo dôležité body do konečného hodnotenia AA, kde som sa posunul na celkové druhé miesto, z ktorého mám obrovskú radosť.
Toto umiestnenie by som nedokázal bez pomoci ľudí, ktorým chcem poďakovať. Moja obrovská vďaka patri  Štefanovi Bunčiakovi,   firmám –  SG Fix, Top Kraft, Krafter,
Kawasaki Slovensko,  firme Motomaxx, mechanikom Danovi a Peťovi, rodine a všetkým, ktorí mi akokoľvek pomáhajú a držia palce.

Štefan Bunčiak: Na preteky do Talianska som sa naozaj tešil. Bolo to pre všetkých niečo nové. Docestoval som vo štvrtok večer. Krytý paddock a trať namotaná na skutočne malom priestore. Piatok už po prvom tréningu dopoludnia som zistil, že toto bude poriadna zaberačka. Len zákruty a výjazdy, žiadne dlhé rovinky pre oddych, šiesty rýchlostný stupeň sa  vôbec nepoužil a piaty na cieľovke asi na 30 metrov. Jazdilo sa stále na 2, 3, 4… V piatok išli časy veľmi rýchlo dole. V sobotu ako vždy kvalifikácie, v dopoludňajšej som išiel o 1, 2 sec. rýchlejšie ako v piatok, čas 1,22,1… Po jedenástich kolách som išiel do depa trocha si oddýchnuť a po 6 – 8 minútach som vyrazil na trať. Hneď ako som začal ťahať, tak som v druhej zákrute spadol na predné koleso, ani netuším prečo. Pravdepodobne sa mi ochladila pneumatika a stratila grip. Motorka preletela cez riadidlá a mala obe strany poškodené. Mechanikom sa podarilo dať stroj do pojazdného stavu a v druhej kvalifikácií som dve kolá sledoval, či je motorka po páde OK. Potom som začal „ťahať“. Prvá rýchla zákruta a ďalší pád v tej istej zákrute na predné koleso. Bolo dojazdené.
Do nedele sa podarilo motocykel zlepiť do funkčného celku. preteky som odjazdil tak, aby som už nemal znova pád. Išiel som opatrne a také boli aj časy. Som spokojný s 13. miestom.
Okruh  mi dal dostatok nových skúseností, dĺžka len 2 700 m, veľa zákrut, väčšinou ľavé. Bolo to pekné ukončenie sezóny.
Vlado potešil a v pretekoch tretím miestom, nakoniec z toho je pre sezónu 2. miesto v AA. Je to jeho zatiaľ najlepší výsledok a moja veľká spokojnosť.
Vlado a Michal ukončili sezónu 2012 na 2. mieste vo svojich kategóriách v rámci AA, a sú majstrami Slovenka. Toto bola najlepšia sezóna v histórií teamu SG FIX RACING.