SMF: Novým predsedom ŠK CPM je Miloš Baláž

Richard Karnok 4

Dnes, 13. novembra 2016, sa v Šamoríne uskutočnilo valné zhromaždenie disciplíny cestných pretekov motocyklov CPM. Na programe bola aj voľba nového viceprezidenta Slovenskej motocyklovej federácie pre cestné preteky motocyklov, ktorým bol na najbližšie štyri roky zvolený Miloš Baláž, keď v pomere 44:35 hlasov porazil druhého kandidáta, Martina Čermáka.

Miloš Baláž je synom desaťnásobného majstra Československa, Petra Baláža, bývalého účastníka svetového a európskeho šampionátu a trojnásobného víťaza európskeho pohára kategórie Vintage. Práve vďaka otcovi vyrastal Miloš od útleho detstva v prostredí motocyklového športu a čoskoro sa sám vydal zdolávať kilometre ne pretekárskom motocykli, pričom jeho začiatky sú spojené s motokrosom. Ako 11-ročný jazdil v krajských juniorských kategóriách 50 cm3, neskôr úspešne presedlal na 250-ky, kde to dotiahol až do juniorskej reprezentácie. Prišiel rok 1987, s ním ťažká havária a bolo po ďalších plánoch. Následky zranení zostali trvalé a znamenali dokonca predčasnú invaliditu.

Po viacerých operáciách sa vrátil do sedla pretekárskeho motocykla, tentoraz však už cestného. To sa písal rok 1993, kedy štartoval v novej triede Supersport. Tu vybojoval celkovo vybojoval 5 titulov majstra Slovenska, keď zvíťazil v 34 pretekoch, víťaziť však dokázal aj na medzinárodných majstrovstvách Českej republiky, celkové druhé miesto vybojoval v seriáli Alpe Adria, kde bol aj dvakrát celkovo tretí. Na svojom konte má však aj body z európskeho šampionátu, či štarty na MS Superbikov.

V 90. rokoch bol za svoje športové výkony Slovenskou motocyklovou federáciou trikrát ocenený titulom najúspešnejší pretekár roka. Z prostredia motocyklového športu neodišiel ani po skončení aktívnej kariéry, rozhodol sa pomáhať začínajúcim pretekárom, v posledných rokoch zastrešených pod Motoclubom Baláž. V ostatnom čase pôsobí aj ako funkcionár na pretekárskych podujatiach, či už ako riaditeľ, alebo hlavný športový komisár.

Redakcia portálu Moto-cup.sk praje Milošovi Balážovi veľa zdaru na ceste pomoci rozvoju cestného motocyklového športu na Slovensku.

Text a foto: Richard Karnok

4 komentárov k článku “SMF: Novým predsedom ŠK CPM je Miloš Baláž

1. PANA-MILOSA BALAZA POZNAM-E OSOBNE JE TO CHARIZMATICKY CLOVEK ZO SRDIECKOM NA MIESTE ,OSOBNE MNE POMOHOL SPLNIT SEN STAL SOM SA MOTORKAROM-SCHOPER,MILOS JE VELMI SPOLAHLIVY ,CLOVEK ALE CHCEM PODOTKNUT je to clovek na pravom mieste ,ma preciznu starostlivost o stroje ,a svojich ludi,,mi mu DAKUJEME-ze je velmi ochotny a poctivi, ,,,,MILOS,,,mi ti zelame vela stastnych chvil v tom co robis pre radost inych a zelame len to najlepsie ,,MILOS.,GRATULUJEME ,NECH SA TI DARI,s pozdravom ADAMKO,A PARTIU,

1. Veľmi pekne ďakujem a dúfam, že budem môcť naďalej pomáhať takým ľudom ako ste Vy, ktorí si to vedia oceniť. Ešte raz ĎAKUJEM