Zajazdi si na Slovakia Ringu s Gáborom Talmácsim

Richard Karnok

Ako sme už avizovali, v pondelok sa na Slovakia Ringu koná ďalšie podujatie Honda Moto Cupu určeného aj pre hobby motorkárov, ktorého sa môžete zúčastniť s motocyklom ľubovoľnej značky a môžete pri tom vyhrať jeden z 10 skútrov Honda PCX, moto oblečenie, stojany pod motorky, rôzne poukážky a motodoplnky. Výhry sa aj losujú, teda šancu vyhrať ma i ten najpomalší.

Pred chvíľou nám organizátori zaslali informáciu ešte o jednej doslova atrakcii, ktorou je účasť Majstra sveta Gábora Talmácsiho na tomto podujatí.
Viac informácií uvidíte na priložených fotografiách, alebo kliknite priamo na stránku Slovakia Ringu.

Kto je Gábor Talmácsi?

V Maďarsku cestný motocyklový šport vždy milovali. Kedysi, v 70. rokoch minulého storočia bol najväčšou hviezdou u našich južných susedov János Drapál, ktorý zvíťazil aj v niekoľkých Veľkých cenách MS motocyklov. V osemdesiatych rokoch minulého storočia Maďari pochopili, že ak chcú, aby ich pretekári raz niečo znamenali opäť aj v medzinárodnom meradle, treba začať od útleho detstva. Vypísali preteky minibikov a my sme im mohli len závidieť. Po páde železnej opony sa s malými motorkami začalo aj u nás, no to už mali naši južní susedia vychovaných niekoľko vynikajúcich pretekárov. V polovici 90. rokov boli štartové listiny pretekov v Čechách aj na Slovensku plné mladých maďarských jazdcov. Bratia Magdovci, Rizmayerovci, Viktor Meszáros, Gábor Talmácsi, ale aj o pár rokov starší Tibor Vida, Lájos Zsiljak a Zoltán Györfi, nadviazali na skvelé mená z histórie, ktoré poznal motocyklový svet o niekoľko desaťročí skôr. Najväčším z nich bol už spomenutý János Drapál, víťaz niekoľkých veľkých cien, ktorý zahynul v roku 1985 v Piešťanoch…

V roku 2007 zozbieral maďarský motocyklový šport zaslúžené ovocie. Syn pred chvíľou spomenutého Zoltána Györfiho, Alen, sa stal majstrom Európy v triede 125 ccm a Gábor Talmácsi k tomu pridal titul najcennejší. Stal sa majstrom sveta takisto v triede 125 ccm. Kto by jedenásť rokov predtým v Piešťanoch pod stupňami víťazov tušil, že na treťom stupienku stojí budúci majster sveta?

Gáborova cesta k tomuto triumfu nebola jednoduchá. Nikdy mu úspech nepadal do rúk sám od seba. Už v roku 1996 na seba upozornil v medzinárodnom českom šampionáte niekoľkými skvelými výkonmi, ktoré zavŕšil víťazstvom v posledných pretekoch v „upršanom“ Brne. Aj keď sa o niekoľko rokov dostal do majstrovstiev sveta, prešiel ťažkými obdobiami. Rok dokonca robil „pokusného králika“ v tíme Malagutti, ktorého motocykle rovnakej značky sa v MS vôbec nechytili. Keď sa potom dostal do tímu KTM, ukázal čo v ňom je. Dovolil si však v jednom z rozhodujúcich pretekov predbehnúť tímovú jednotku Kallia a Rakúšania mu dali „padáka“… Málokto veril, že „Talma“ ešte dostane šancu v nejakom dobrom tíme, veď aj roky mu postupne pribúdali a tento šport je predovšetkým o talianskych či španielskych mladíkoch, ktorých si presadzujú práve talianske a španielske tímy. Podarilo sa a Gábor v roku 2007 v tíme bývalého španielskeho majstra sveta Jorge Martineza okúsil ten najlepší pocit, aký môže motocyklový pretekár zažiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *