SP CPM: Výdatné dažde oživili umiestnenia pretekárov

Richard Karnok

Takmer po celý deň mokrá trať vyvolala v mnohých jazdcoch obavy. Dobrú atmosféru podujatia to ale neovplyvnilo.

 

Asi nikto nepredpokladal, že preteky, konajúce sa takmer v polovici leta, bude sprevádzať výdatný dážď. Predpoveď počasia bola nekompromisná. Pršanie počas celého dňa. Ráno na okruhu nedávalo veľké vyhliadky, že by sa situácia mala zmeniť. To si zrejme povedali viacerí jazdci, ktorých daždivé počasie odradilo od príchodu na okruh. Tí čo prišli zatiaľ vyčkávali a ani neskladali motocykle z prívesov. Z úkrytu boxov pozorovali oblohu a netrpezlivo očakávali ako sa bude počasie vyvíjať. Len pár odvážlivcov sa objavilo na okruhu, aby vyskúšali mokré nastavenie.

Rešpekt pred mokrou traťou umocnil aj zmenený variant trate. Organizátori podujatia vypočuli viaceré žiadosti jazdcov a po prvýkrát uviedli v seriáli variant číslo jeden. Ten je však o vyše dva kilometre kratší a v rámci pravidiel predĺžili počet kôl pretekov na desať. Aj keď jazdci štartovali vo všetkých štyroch kategóriách 125, -600, +600 a +600 Veterán, pre nízku účasť v prvej  a poslednej menovanej skupine sa ich body nezapočítavajú do celkového hodnotenia seriálu.

Pred obedom prestalo pršať, začalo sa vyjasnievať a trať schnúť. Medzi tímami prevládala neistota ako sa bude počasie vyvíjať. Taktizovanie o prezúvaní pneumatík určených na sucho prerušovali občasné kvapky okolitých prehánok. Na trati sa objavilo podstatne viac jazdcov.

Poobedňajšiu kvalifikáciu opäť pokryl dážď, ktorý však začal pred pretekmi ustupovať. Medzi zástupcami najvyššej kategórie +600 vznikali obavy, či sa trať do ich jazdy nevysuší, čo by im skomplikovalo prezúvanie pneumatík. Slnko však nemalo takú silu a na trati sa neobjavilo toľko motocyklov, aby vodu rozniesli.

Najmokrejšiu trať mala trieda 125. Vladimír Petrovič sa opäť  umiestnil na treťom mieste. Aj keď každým kolom zlepšoval čas nestačilo to na predbehnutie Martina Janegu, s ktorým však predviedli na trati zopár veľmi pekných súbojov a skončili za sebou s rozdielom čosi cez štyri desatiny sekundy. Aj s tretím miestom by si však pripísal dosť bodov na to, aby sa opäť dostal do čela tabuľky, pred Pavla Skovajsu, ktorý sa tentoraz podujatia nezúčastnil. Žiaľ, pre nízku účasť sa body do celkového hodnotenia nezapočítavajú. Na prvom mieste skončil Jozef Oravský, ktorý štartoval v seriáli Slovenský Pohár CPM 2012 po druhýkrát.

Kategóriu -600 nám tentoraz obsadili maďarskí jazdci, ktorí majú zrejme s jazdou za  mokra viac skúseností, alebo menej obáv. Tretíkrát stál na stupni víťazov György Pelyhe. S aktuálnym počtom bodov má víťazstvo seriálu už isté, aj keby sa do konca sezóny nezúčastnil ani jedného podujatia. Po výbornom druhom umiestnení na ostatnom podujatí sa Martinovi Klimitsovi príliš nedarilo. Zo Slovákov skončil až štvrtý a v celkovom hodnotení stratil na víťaza viac ako minútu. Podobne jazdili na mokrej trati aj Pavol Mihalkovič a Roman Kudlík, ktorý nám s úsmevom prezradil, že sa jednoducho bojí šmyku na vode.

Opäť však prekvapil Juraj Varga z tímu MOTOCLUB Baláž. Medzi Slovákmi ho neodradila mokrá trať, a tak ho mohol organizátor podujatia Peter Šurina vyhlásiť v kategórii Slovákov slovami: „Prvýkrát na bedni a hneď prvé miesto.“ Po pretekoch neskrývali v tíme radosť. Na mokrej trati štartoval len druhýkrát v živote. „Motorka držala dobre, ostatní asi išli pomaly,“ obhajoval skromne svoj úspech Juraj.

V triede +600 sa opäť odohrával medzinárodný súboj medzi najväčšími borcami kráľovskej triedy. Náš Ladislav Miklánek opäť nestačil na maďarského jazdca Szabolcsa Rékasiho, aj keď to v piatom a šiestom kole vyzeralo nádejne. S dvadsiatimi pripísanými bodmi však stále stojí na čele seriálu, aj keď s tesným deväťbodovým rozdielom. Konzistentne išiel aj Pavol Grman, ktorý po vyhratej kvalifikácii štartoval z prvej pozície. Po nie práve najlepšom úvodnom kole každým ďalším kolom zrýchľoval a skončil na treťom mieste. Medzi veteránmi chýbal Jaroslav Kamenický, ktorého na stupni víťazov nahradil Gábor Kapetz. Ešteže sa pre nízku účasť body nezarátavajú do celkového hodnotenia, pretože by Jaroslav musel v ďalších kolách zabojovať na obhajobu svojho prvenstva.

Jazdcov šiesteho podujatia Slovenského Pohára CPM 2012 evidentne trochu pribrzdilo počasie. Mnohých mokré podmienky na trati odradili od výraznejších výkonov. Predsa len, je rozdiel medzi profesionálnymi jazdcami a našimi, ktorí sa večer vracajú k rodinám  domov a na ďalší deň majú povinnosti v práci. Bezpečnosť je nadovšetko a to je aj absolútne v súlade s cieľmi tohto podujatia. Napriek dažďu sa z areálu nevytratila dobrá nálada. Veď ide hlavne o zábavu.

Slovenský Pohár CPM 2012 pokračuje predposledným podujatím v sezóne o mesiac 30. augusta  2012. Na podujatie sa môžete registrovať na stránke www.slovakiaracing.sk, kde nájdete aj viac informácii.

Text: Martin Huraj
Fotografie: (c) Peter Piovarcsy | Sportsphoto.sk

Doplnené 31. 7.!!! Dňa 25.7.2012 sme uverejnili tlačovú správu v ktorej sme informovali o šiestom kole seriálu Slovenský Pohár CPM 2012 a hodnotení pretekárov v jednotlivých kategóriách. Na základe nižšej účasti sme v zmysle Národného športového poriadku 2012 seriálov Slovenského pohára organizovaného pre držiteľov licencií SMF typu „B“ vydaného Slovenskou motocyklovou federáciou (ďalej len „športové pravidlá“) uviedli, že výsledky kategórie 125 a +600 Veterán sa pre nízku účasť nezapočítavajú do celkového hodnotenia seriálu, vzhľadom na bod 13.3 športových pravidiel. Organizátor sa však rozhodol udeliť body jazdcom a započítať výsledky šiesteho kola Slovenského Pohára CPM 2012 do celkového hodnotenia pre všetky kategórie, teda aj pre 125 a +600 Veterán.

Peter Šurina
Organizátor preteku Slovenský Pohár CPM 2012 a Fun Cup

Výsledky:

Kvalifikácia 125
Preteky 125
__________________

Kvalifikácia -600
Preteky -600
Preteky – Slováci -600
__________________

Kvalifikácia +600
Preteky +600
Preteky – Slováci +600
__________________

Preteky Veteráni
Preteky – Slováci Veteráni

Priebežné poradie Slovenského pohára 2012

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *