Slovenský Pohár na Slovakia Ringu: S vetrom opreteky

Richard Karnok 2

Po takmer trojtýždňovej prestávke sa opäť konalo ďalšie podujatie seriálu Slovenský Pohár CPM 2012. Jazdci sa z maďarského okruhu Hungaroring vrátili na známu trať Slovakia Ringu. Variant trate zostal ten istý, čo mnohým jazdcom výrazne pomohlo v zajazdených časoch.

Organizovať takéto podujatie v utorok nie je celkom tradičné. Napriek tomu však atmosféra Slovenského Pohára CPM 2012 a možnosť celodenného strávenia času na trati prilákala takmer sedemdesiat jazdcov. Niektorí sa zúčastnili seriálu prvýkrát. Pre mnohých známe prostredie okruhu však tentoraz od rána sužoval silný vietor. Niektorí jazdci preto museli bojovať aj s týmto živlom, ktorý im, najmä na horizonte, komplikoval udržanie motocykla v správnom smere. Iným zas vyhovovalo, že im v kombinézach nie je až také teplo.

V triede 125 to vyzeralo nádejne pre Martina Janegu, ktorý štartoval zo štvrtého miesta. Na to, že bol na trati len druhýkrát v živote to je slušný výsledok a  skromne vysvetlil: „Teším sa, beriem to ako predprípravu na profesionálnu dráhu“. Na štvrtom mieste aj skončil, pričom ho delila len necelá desatina sekundy od tretieho miesta. Barbora Jakubičková, ktorá sa podujatia zúčastňuje na pretekárskom špeciále GP, tentoraz odstúpila ešte skôr ako zvyčajne. Dôvodom bola technická porucha.
Vynikajúci výkon predviedol Pavol Skovajsa, ktorý si svojim druhým štartom v seriáli pripísal ďalších dvadsaťpäť bodov a dostal sa na čelo triedy 125. Doterajší líder Vladimír Petrovič tak bude mať čo robiť pri obhajobe prvenstva. Podobný vyrovnaný výkon podáva aj Róbert Malík, ktorý absolvoval tiež len druhý štart  v rámci seriálu a opäť si pripísal dvadsať bodov. Napriek malej účasti v tejto triede ešte uvidíme na trati zaujímavé súboje o seriálové body.

Roman Kudlík dnes zo seba vydoloval maximum. V triede -600 bol v kvalifikačnom kole príliš rýchli na výjazde z rovinky. Prebrzdil predné koleso a položil motocykel tak nešťastne, že praskol čelný štít. Padol celkom ľahko, takže sa mu nič nestalo, ale skomplikovalo mu to štart v pretekoch: „Nikto tu nemá náhradný štít, tak mi ho pomohli chalani nájsť, zozbierať z trate a pozliepať,“ objasňoval pri poškrabanom motocykli.  Keďže padol hneď v prvom kole, kvalifikáciu podľa pravidiel nedojazdil a preto štartoval z posledného miesta. „Aspoň si môžem posilniť ego, keď ich budem všetkých prebiehať,“ dodal so smiechom počas obednej prestávky. Už v druhom kole sa mu podarilo z konca prebojovať na úžasné šieste miesto na ktorom aj závod ukončil. Medzi Slovákmi tak vybojoval druhé miesto.
Pavol Mihalkovič sa v tento deň necítil v stopercentnej forme. V kvalifikácii vybojoval devätnáste miesto čo sa mu počas preteku podarilo stiahnuť na desiatu priečku. Posun však zaznamenal Juraj Varga, ktorý oproti minulým pretekom zlepšil svoj čas na kolo o tri sekundy. Na stupne víťazov to ešte nestačilo, ale napĺňa to ideu seriálu zlepšovať schopnosti a skúsenosti pretekárov. Keď takýto progres v tíme Balážovcov ešte podporia pohraním sa s nastavením motocykla, tak sa Juraj určite do konca sezóny na pódiu objaví.
V tejto triede po druhýkrát v sezóne vyhral György Pelyhe, ktorý zväčšil náskok o tridsaťsedem bodov od ostatných jazdcov. Druhé miesto obsadil Martin Klimits s časovou stratou necelých päť sekúnd.

V triede +600 sa Jaroslav Kamenický nestihol vrátiť z prezúvania pneumatík na kvalifikačné kolo a tak štartoval z tridsiateho miesta. „Kým som vybehol na trať, už mávali šachovnicou posledné kolo. Stihol som zajazdiť len jedno kvalifikačné kolo. Preto mám čas 2:32.995,“ vysvetlil Jaroslav. Napriek tomu sa Jaroslavovi podarilo predrať až na deviate miesto v cieli. Medzi veteránmi mu to s tesným náskokom dvadsiatich piatich stotín stačilo na prvé miesto a ďalších dvadsaťpäť bodov v celkovom hodnotení. So stoštyri bodmi tak naďalej kraľuje veteránom aj keď ho stále ohrozuje Gábor Fenyvesi s deväťdesiatimi štyrmi bodmi.
Opäť sa darilo aj Ladislavovi Miklánkovi. Po ostatnom úspechu na Hungaroringu stál tentoraz na pódiu druhý, s takmer päťsekundovou stratou na najrýchlejšieho pretekára Szabolcza Rékasiho. V celkovom hodnotení si však udržal prvé miesto so štrnásťbodovým náskokom.

Agentúra Slovakia Racing opäť pripravila príjemný deň, ktorý dotvárali všadeprítomné krásne grid girls. Slovenský Pohár CPM 2012 pokračuje šiestym podujatím už o necelý mesiac 25. júla 2012. Na podujatie sa môžete registrovať na stránke www.slovakiaracing.sk, kde nájdete aj viac informácii.

Výsledky piateho kola Slovenského Pohára CPM 2012:
125:
Preteky celkovo
Kvalifikácia
-600:
Preteky Slováci
Preteky celkovo
Kvalifikácia
+600:
Preteky Slováci
Preteky celkovo
Kvalifikácia
+600 Veterán:
Preteky Slováci
Preteky celkovo

Text a foto: Martin Huraj a Peter Piovarcsy, SPORTSPHOTO.SK

2 komentárov k článku “Slovenský Pohár na Slovakia Ringu: S vetrom opreteky

  1. Aby som uviedol na správnu mieru : nemám čo robiť pri obhajobe prvenstva v tr. 125 SP. Palko Skovajsa patrí jednoznačne medzi špičku tejto triedy a nielen na Slovensku.
    Ja ho nedobehnem ani keby som si to skrátil cez obslužku ! Takže sa omlúvam Palkovi za autora textu za popísané hlúposti .

    1. Ale prišiel si tam ako vedúci pretekár, takže to je pravda, bol si tak ako obhajca prvého miesta, ale neuhájil si ho 😉 Takže nie je to hlúposť, hm?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *