Slovenský pohár dozrieva na veľký seriál

Richard Karnok 6

Slovenský Pohár CPM 2012 sa tretím pokračovaním vrátil opäť na domáci okruh Slovakia Ring. Po úvodnom prvom podujatí, kedy bol pridružený k Alpe Adria Championship, však nedeľa v Orechovej Potôni patrila len jazdcom Slovenského Pohára CPM 2012. Takýto formát seriálu svedčí.

 

Nultý ročník Slovenského Pohára získava každým ďalším podujatím na kvalite a vážnosti. Náznaky rozpačitosti sa strácajú a nahrádza ich sebavedomie veľkého podujatia. Organizačne sa už vychytali všetky nedostatky a na nedeľu bol pripravený plnohodnotný zážitok, ktorý si mohli užiť všetci zúčastnení – jazdci aj návštevníci, ktorí takmer zaplnili celú tribúnu. Slnkom zaliate plochy zázemia okruhu už od rána zapĺňali sprievodné dodávky a karavány pretekárov. Tímy sa tentoraz dôstojne rozložili v boxoch, kde mali možnosť nerušene pracovať na nastaveniach a úprave motocyklov ako profesionáli.
Medzi jazdcami panuje uvoľnená atmosféra. Mnohí prišli na preteky so svojimi rodinami, ktoré jazdcom pomáhajú s vykladaním motocykla z prívesu, obliekaním do pretekárskej kombinézy, povzbudzovaním na tribúne počas jázd, čím vytvárajú potrebnú podporu a rodinnú atmosféru šampionátu.
Na trati sa však priateľská atmosféra mení na nekompromisné pretekanie. Každým voľným tréningom jazdci znižujú čas na kolo a šliapu na súperove výkony. Štvrtý variant okruhu Slovakia Ring v celkovej dĺžke 5 922 metrov je pre jazdcov už známy, čo sa premietlo do najrýchlejších časov na kolo. Počas tréningového zápolenia však maďarský pretekár János Hangonyi s najlepším časom vyletel z trate a zlomeninu malíčka na ruke mu musela ošetriť zdravotná služba. Liečiť sa bude približne dva mesiace, takže ho, žiaľ, v seriáli už asi neuvidíme.

Tretie podujatie Slovenského Pohára CPM 2012 sa opäť súťažilo o šampionátové body na sedem kôl vo všetkých štyroch triedach 125, -600 a +600 a +600 Veterán. Medzi pretekármi najmenšej kubatúry opäť vynikala Barbora Jakubičková, ktorá so svojou Hondou dala zabrať mužským kolegom. Oproti ostatným mala však veľkú výhodu v tom, že štartovala s pretekárskym špeciálom GP. S najlepším časom na kolo 2:29.573 sa v celkovom hodnotení dostala aj pred mnohých jazdcov vyšších kubatúr. Počas pretekov však išla dole z okruhu po štyroch kolách, aby nebrala body ostatným chalanom, veď pre niektorých z nich je Slovenský Pohár CPM 2012 jediným miestom na pretekanie. S celkovým časom 18:54.196 tak na prvom mieste skončil pretekár Pavol Skovajsa.

V kategórií -600 sa po štarte vytvorilo niekoľko skupiniek, v ktorých medzi sebou bojovali pretekári o pozície. V ostrej zákrute junior Pavol Mihalkovič prebrzdil zadné koleso svojej Yamahy, čo sa mu už nepodarilo udržať a vyšiel mimo trať. Síce bez zranení, ale o to smutnejší obzeral so svojím tímom motocykel v pite. Prvenstvo si z minulého podujatia udržal Martin Durdík, ktorý je však držiteľom A licencie a preto nie je vyhodnocovaný s ostatnými pretekármi. Prvé miesto tak patrí Romanovi Kudlíkovi, ktorý zajazdil najlepšie kolo za čas 2:17.343. „Súboje na trati boli fantastické, v takej obrovskej skupine sa diali výmeny každú chvíľu, pádov nebolo až tak veľa. Musím pochváliť organizáciu, klapalo všetko ako malo, dávam deväť z desiatich,“ zhodnotil Roman Kudlík a potvrdil tak odozvy viacerých jazdcov, ktorí boli nadšení s organizáciou pretekov. Agentúra Slovakia Racing nenechala nič na náhodu a postarala sa o plnohodnotný športový zážitok na nerozoznanie od väčších motoristických podujatí. Všetci si tak mohli užiť kvalitné zázemie, veľa jazdenia, presný harmonogram, spoľahlivo fungujúcu časomieru a krásne grid girls, ktoré nemôžu chýbať na žiadnom správnom podujatí.

V kráľovskej kategórií +600 to vrelo. Po trochu neusporiadanom štarte, kde niektorí jazdci zdanlivo vyštartovali o moment skôr sa niesol pretek v znamení tvrdých súbojov. Ladislav Miklánek zajazdil v treťom kole najlepší čas 2:12.777 a vyzeralo to na vynikajúce prvé miesto. „Obul som však príliš mäkkú gumu,“ objasnil Ladislav po pretekoch, čo ho prinútilo každým kolom povoľovať rýchlosť. V predposlednom kole ho prekonal o štyristodvadsať tisícin na kolo pretekár Szabolcs Rékasi a vyhral. Jaroslav Kamenický, ktorý jazdí preteky v pozícii veterána zhodnotil deň takto: „Podujatie berú chalani čisto kamarátsky, ale keď sú preteky, tak si to rozdajú. Pre mňa je to relax, bavím sa, prídeme domov oddýchnutý a spokojný, a minimálne na tri týždne nám prestane šibať,“ dodal so smiechom po tom čo prebral pohár za prvé miesto vo vyhodnocovaní veteránov.

Celý preteky mali možnosť diváci sledovať z tribúny bezplatne. Slnečné popoludnie prilákalo takmer tri stovky divákov. Slovenský Pohár CPM 2012 sa najbližším štvrtým podujatím opäť vracia do Maďarska, tentoraz na okruh známy zo seriálu Formula 1 Hungaroring. Na preteky sa môžete registrovať na stránke www.slovakiaracing.sk, kde nájdete aj viac informácii.

Celkové výsledky 3. podujatia Slovenského Pohára CPM 2012 (Slovakia Ring):
125:
1. 23 Pavol Skovajsa SVK 18:54.196
2. 74 Róbert Malík SVK 19:15.066
3. 64 Vladimír Petrovič SVK 20:01.102
-600:
1. 3 Roman Kudlík SVK 16:16.944
2. 33 Tamás Bencsik HUN 16:18.640
3. 550 György Pelyhe HUN 16:19.528
+600:
1. 17 Szabolcs Rékasi HUN 15:36.548
2. 48 Ladislav Miklánek SVK 15:40.031
3. 47 Radoslav Dulík SVK 16:03.299
+600 Veterán:
1. 32 Jaroslav Kamenický SVK 16:09.837
2. 56 Gábor Kapetz HUN 16:13.176
3. 79 Gábor Fenyvesi HUN 16:18.554

6 komentárov k článku “Slovenský pohár dozrieva na veľký seriál

 1. Ale 125 Sp a Gp je velikánsky rozdiel každý normálny to vie len aby vedeli ludia o čom to je a nie podcenovať a písat hlúposti

   1. a ešte ja som menej skusený radšej nepíšte nič lebo to sa nedá čítat takéto hovadiny posledný krát som bol na tomto poháry len si ludí odrádzate!!!!!!!

    1. Pravda je, že mi to pred zverejnením posielali na opravy, ale bol som preč a dostal som sa k tomu neskôr. Preto to zverejnili tak. Ale tu u mňa opravím aj to. A vieš Pali, skúseností nikdy nie je dosť 😉 Robím si srandu samozrejme 😉

      1. Jasné, ja Ti dobre rozumiem. Takže sme sa čerstvo teraz dohodli, že to vždy pôjde najprv cezo mňa na kontrolu 🙂 Potom si budú môcť ľudia udierať priamo do mňa 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *