Michal Ronec si prvé preteky sezóny užil naplno

Richard Karnok 14

V nedeľu sa na Slovakia Ringu konali prvé preteky Slovenského pohára cestných motocyklov. V triede do 600 cm3 po ťažkostiach v úvode nakoniec vybojoval tretie miesto Michal Ronec, pretekár Motoclubu Baláž.

„S uplynulým víkendom som rozhodne spokojný a to určite nie som sám. Po dlhej zimnej prestávke som sedel v sobotu prvýkrát na motorke. Sobotňajšie tréningy som sa tak troška hľadal, nová motorka, dlhá pauza, ale poobede ako vyšlo slnko a podarilo sa zajazdiť celkom rýchle kolo v porovnaní s vlaňajškom. Na motorke som sa ale necítil veľmi dobre, nemal som istotu z predného kolesa. Nedeľa už bola doslova „masakrom“, prvý tréning znamenal opäť zlepšenie oproti sobote, do kvalifikácie sme dali novú zadnú pneumatiku, ktorá sedela perfektne a prišlo opäť zlepšenie, len pochopiteľne zrýchľovali aj súperi a kvalifikoval som sa tak štvrtým miestom do prvého radu. Keď nerátam Janka Fízela, ktorý je tak troska iný level, tak sme na druhom až šiestom mieste skončili dosť vyrovane, v podstate v necelej jednej sekunde.

Do pretekov som vstupoval s tým, že určíte sa mi nepodarí štart a aj sa tak stalo. V podstate ani neviem ako, ale pohol som sa skôr, nebolo to ani tým žeby som chcel vyštartovať skôr, ale skúšal som záber spojky, pričom mi to troška skočilo a ja som v momente zaklapol plyn. Vtom momente skočila zelena a ja si hovorim: Pokašľal som to! Vyštartoval som dosť neskoro, čo sa mi stalo osudným, lebo vedúca skupina mi utiekla. Ale našťastie organizátori vypísali preteky na desať kôl, takže som sa snažil koncentrovať a neznervózňovať sa. Pre prvé preteky som si dal za cieľ dojazdiť, hoci na ktoromkoľvek mieste.

Do polovice sme jazdili dosť vyrovnane a skupinku predo mnou, Grmana, Žáka a Doma, som sa snažil skôr študovať, kde robia chyby, kde sú rýchli a naopak pomalí a začal som sa im pomaly približovať, čo sa mi celkom aj zapáčilo a v podstate som si jazdil ako v inej dimenzii, nevnímal som ani okolie, len tie tri motorky predo mnou. Asi v siedmom kole urobil Tomáš Dom veľkú chybu v ľavej zákrute za tretím horizontom, prebrzdil a spadol. V prilbe som si hovoril: dobré, jedného by sme mali, a odvtedy som začal ťahať riadne za plyn, priblížil som sa k Patrikovi Žákovi, pri nájazde do posledného kola som mal rýchlejší výjazd a vedel som, že ho na konci roviny na brzdy musím dať. Bola to moja šanca, len som nečakal, že aj on pôjde neskoro na brzdy… No vyšlo to, do tej zákruty som vletel s „vypleštenými“ očami a zdalo sa mi, že sa ma aj dotkol zadného kolesa… Druhy horizont, moje „krízové“ miesto, vedel som, že tam to on určite skúsi a preto som sa tú zákrutu snažil prejsť zvnútra, tým pádom som ho zavrel a bolo. Ešte som sa snažil dotiahnuť na Paľa, ale on už mal, aj nemal, dostatočne veľký náskok a ja som už veľmi nechcel riskovať zbytočný pád na úvod sezóny. Konečné hodnotenie sa vyhráva nielen na víťazstvá ale predovšetkým na body.

Čo sa týka toho môjho tzv. Jump – štartu, možno niekomu sa zdá nespravodlivé, že ma nepenalizovali, každý nech si však urobí vlastný názor, v podstate kvôli tej chybe som nezískal a práveže stratil a o to boli tie preteky možno zaujímavejšie pre divákov. Na „koberčeku“ v Race Control si ma však po pretekoch pozvali, aby som sa poučil pre budúcnosť 🙂 Pódium je doma, takže som šťastný aj kvôli čašu, ktorý som v pretekoch ešte vylepšil. Určite som si nevedeli lepšie predstaviť začiatok sezóny Slovenského pohára, aj keď si uvedomujem, že sa mám stále toho veľa veľa učiť. Troška ma zarazila nižšia účasť jazdcov v našej triede. Na záver chcem poďakovať Motoclubu Baláž, mojej rodine, Romanovi Kudlíkovi (Garo) za servis a dobre pripravenú motorku.“

14 komentárov k článku “Michal Ronec si prvé preteky sezóny užil naplno

 1. Vážení priatelia , nedalo mi, aby som sa k tomu nevyjadril aj ja, otec Michala. Uvažoval niekto z vás ,z tých ktorí rozprávajú o „veľkej nespravodlivosti a na každého rovnaký meter a podobné reči“ , že oni tie predpisy nemusia byť vždy úplne fér a skutočne v motocyklovom športe, nezávisle na tom, že sa momentálne jedná o Michala, že by to malo byť na rozhodnutí komisie, alebo vedenia pretekov, či si pretekár zaslúži nejaký trest, alebo nie v prípade, že uškodí sám sebe. Myslím si, že teraz rozhodli správne a keby tak rozhodli aj v prípade, že by to bol úplne iný jazdec zase by to bolo správne, či už predpis hovorí to, alebo ono. V konečnom dôsledku ten čo mohol najviac kritizovať a mať k tomu pripomienky bol práve Paťo Žák a ten sa zachoval podľa môjho názoru správne, presne tak ,ako by sme sa zachovali aj my, keby sa to stalo jemu a za to mu veľmi ďakujem. Myslím si, že by s tým umiestnením vo svojom vnútri ani nebol veľmi spokojný, keby si to nevybojoval sám a o tom by v tomto športe malo v prvom rade ísť. Pekne to napísal aj Risso.
  Nakoniec by som chcel povedať, že som bol veľmi, veľmi sklamaný z reakcie jedného priateľa /meno nebudem uvádzať ,on bude vedieť, že sa to týka jeho/ Michalovi nepodal po pretekoch ani ruku a to sa ma hrozne dotklo. Len aby bol on všade taký spravodlivý.

 2. Risko kasli na to a ti MISKO nabuduce ostan stat nech vsetci vystartuju a aj tak skoncis nahorsi 3 snazis sa a to mas u nas

 3. Bracho pls ked za to prvé miesto v tom Slovenskom pohári dostaneš tých 10 miliónov eur, tak sa zo všetkými prosím Ťa rovnako rozdel, nech sú neni potom zasa reči 😀 neni to síce v pravidlách, ale myslím, že chalani sa nenaserú 😀

 4. ked sa možem vyjadrit ja tak neviem kto je ten dotyčny je pravda že ma pravdu pravidla su pravidla a fakt sa na tychto zavodoch robia všeliake veci ale rozpravali sme sa s michalom po zavodoch a on si fakt uškodil a nie pomohol a prišiel za mnou že ked chcem podat nejaky protest alebo sa na to odvolat preco nedostal penalizaciu že nech kludne idem a urobim to ale myslim že ja by som sa citil nefer voči nemu kedže ten akože jumpstar bol aky bol a povedal som mu že nech to berie ako ponaučenie pre buducnost a prosim už to uzavrime je to za nami ideme dalej 🙂

 5. No aby som sa vyjadril ja ktomu viem kto po zavode kritizoval pravidla a kto mi tak strasne po zavode prial, takze cakal som taku reakciu dotycny nejazdi auta, ale zamienka dobra. Riaditelia pretekov rozhodli tak ako rozhodli a nemal som dovod niekomu z vlastnej ujmy nechat miesto len kvoli tomu ze to povazoval za hrdinske,to miesto som si tasko vybojoval,aj vdaka vlastnej chybe len kvoli nejakemu nazoru dotycneho cloveka. Keby p.Zak skoncil treti nikto by nic neriesil. Prosim spamataj sa a aspon sa podpis, nech to vidia vsetci…
  P.S.: nabuduce nepis v mojom mene he to trapne a savistlive 🙂
  Ale dakujem je vidiet ze sa o mna zaujimaju 🙂

 6. mne je ukradnuty vysledok , iba som chcel vediet ci sa tu jazdi podla pravidiel…..ja jazdim auta a tam sa jazdi podla pravidiel….

 7. Príspevok vymazaný z dôvodu urážania, neoverenej emailovej adresy a používania rovnakej IP adresy pod rôznymi nickmi

 8. tomu mam rozumiet ze sa tu jazdi podla zdraveho rozumu ,alebo podla pravidiel…

  1. Vysvetlil som to dostatočne. Pre mňa je morálka nad zákon na rozdiel od premiéra tejto republiky, ktorý tvrdí opak a pravdepodobne aj ty. A morálna skutočnosť je, že Ronec svojím manévrom nezískal, ale stratil. Treba byť rýchlejší na trati a potom sú zbytočné snahy dožadovať sa zmeny výsledku takýmto spôsobom.

 9. pytam sa preco nedostal prejazd boxom za predcasny start ,mam dojem ze nie je meter pre vsetkych jazdcov asi rovnaky…..tie body patria inemu

  1. Prepáč, nie som organizátor, ale som rád, že bolo rozhodnuté tak ako bolo. Na jednej strane je pravidlo a na druhej strane zdravý rozum. Dajme tomu, že by podľa pravidiel mohol byť Ronec penalizovaný. Ale veľmi dôležité je pre mňa to, že týmto manévrom nezískal. Naopak, on po zaklapnutí plynu nakoniec odštartoval neskôr a v konečnom dôsledku stratil. Takže áno, penalizujme, keď vďaka manévru jazdec získa, ale zachovajme zdravý rozum a fér hru, keď nakoniec tým len stratí. Ver mi, že som to videl veľmi dobre, sám so to týmto spôsobom komentoval do rozhlasu priamo keď sa to stalo. Komentoval som z prvého poschodia priamo na úrovni štartujúcich jazdcov, takže viem o čom hovorím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *