Prvá sezóna Adama Barusa v šampionáte Alpe Adria

Richard Karnok

Adam Moto Klub Palárikovo mal tento rok premiéru v šampionáte Alpe Adria v triede 125 SP so svojim pretekárom Adamom Barusom.

Rozhodnutie zúčastniť sa seriálu Alpe Adria padlo až koncom februára, keď už väčšinou jazdci majú nachystané stroje na novú sezónu. V tomto nám pomohol Peťo Pagy Janega, ktorý nám poskytol Martinove zazimované SP-čko. Sezóna začala výbornou premiérou na okruhu v Brne, kde si to Adam užil v oboch pretekoch, boli to asi najzaújimavejšie preteky roka, čo sa týka účasti v kategórii 125 SP.

Nasledoval seriál Alpe Adria. Úvod aj koniec bol na Slovakia Ringu, v prvých pretekoch Adam nedokončil, spadol z 2. miesta a s poškodenou motorkou už nepokračoval. V nedeľu štartoval z posledného miesta a prebojoval sa na celkové 4. miesto, ako najlepší Slovák. Nasledovali preteky v Maďarsku na Pannoniaringu, na krásnej trati v Chorvátskom Grobniku, potom v Moste a záver patril slovenským divákom opäť v Orechovej Potôni.

Na záverečné podujatie na Slovensku sa Adam veľmi tešil a pripravoval, stále bojoval o prvenstvo v národnom hodnotení. Vyšlo aj počasie. Skrátka víkend ako stvorený pre preteky. Ale niekde to bolo napísané inak. Začalo to v piatkovom prvom meranom tréningu, kde sa Adamovi zadrel motor. Po nočnom šróbovaní nasledovala sobotňajšia kvalifikácia. Adam vyrazil do prvého kola, z motorky mal výborný pocit, nový motor fungoval, no pri nájazde do 13. zákruty sa zablokovalo zadné koleso a motorka ho v rýchlosti asi 130 km/h vyhodila zo sedadla. Dopad na asfalt bol príliš tvrdý a po vyšetrení v nemocnici, nebol návrat na preteky možný.

Adam si aj pri neúčasti v posledných pretekoch udržal v slovenskom hodnotení 2. miesto a v medzinárodnom hodnotení klesol na šieste. Napriek tomu hodnotíme prvú sezónu ako úspešnú, získali sme nové skúsenosti, no stále sa máme čo učiť. Veľké „ĎAKUJEM“ patrí Adamovej mamine, ktorá zvádza asi najvačší vnútorný boj s jeho jazdením, sponzorom Tomimu Stégmárovi – StigiTrans, Vítovi Drgonovi – FiDrgon, stavebnej firme Molda, Lotte, Pagymu, Petrovi Zářeckému, obci Palárikovo, motorkárom Palárikova – hlavne Filipovi Tokárovi, chalanom z F1 Paddock klubu, Peťovi Šlahorovi, Lakimu, Motospolu Nové Zámky a NSK. Takisto patrí vďaka za pomoc Lotte tímu a ich celej skvelej partii a všetkým čo nás prišli podporiť.

Nad budúcou sezónou zatiaľ visí otáznik. Vzniká trieda 300 SSP, kde však zatiaľ nie sú pravidlá. Či už pokračovanie v SP-čkach alebo iná trieda, každopádne sa na preteky pripravíme a budeme sa snažiť ľuďom priniesť skvelé zážitky z motocyklových pretekov. O to predsa, priatelia, ide. Robiť to pre radosť. Preto si pozrite kalendár, zdvihnite zadočky z kresiel a prídite si preteky pozrieť naživo, vychutnať si atmosféru priamo na okruhu a stretnúť sa v paddocku s pretekármi. Možno získate na motocyklových pretekárov iný pohľad. Užite si to spolu s nami. Dovidenia na pretekoch.

Text: Viktor Barus
Foto: Peter Ruža

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *