Peter Šurina: „Je to skvelý úvod sezóny. Vďaka pretekárom.“

Richard Karnok

Agentúra Slovakia Racing si na svoje plecia nevzala práve jednoduchú úlohu. Okrem toho, že už piaty rok organizuje populárne agentúrne podujatia Fun Cup, určené aj pre amatérskych motorkárov, postupne sa v organizovaní prepracúva čoraz vyššie aj v hierarchii profesionálnych pretekárskych seriálov.

V roku 2012 v agentúre prišli s projektom Slovenského pohára a o rok neskôr už organizovali medzinárodný seriál IMRC, ktorého súčasťou boli národné šampionáty niekoľkých krajín. K tomu sa vlani stali aj organizátorom niekoľkých podujatí medzinárodného šampionátu Alpe Adria a tento rok ho už zastrešili kompletný. Navyše boli federáciou FIM Europe poverení organizovaním európskeho šampionátu triedy Stock 250. Vo všetkých nimi organizovaných seriáloch sa môžu pochváliť nezvyčajným prístupom k pretekárom, ktorí sa môžu spoľahnúť na bohaté zázemie, či v okolitých krajinách nezvyčajné finančné a materiálne ohodnotenia za umiestnenia. Nateraz máme odjazdené prvé tohtoročné podujatie seriálu IMRC na Pannoniaringu a rovnako prvé podujatie Alpe Adrie na talianskom okruhu Adria International Raceway. A to je ten správny čas položiť niekoľko otázok riaditeľovi agentúry Slovakia Racing, Petrovi Šurinovi.

Peter, máme za sebou prvé podujatia seriálov Alpe Adria a IMRC. Ako sa na ne dívaš z pohľadu riaditeľa organizátorskej agentúry?
Priznávam, že som doslova nadšený. Je to skvelý úvod sezóny. Vďaka pretekárom. Práve oni totiž dokázali naplniť štartové rošty a na oboch podujatiach sme vďaka ich jazdeckému umu videli aj krásne preteky. Na prvom podujatí IMRC bola stovka jazdcov, teraz v Adrii vyše stodvadsať. To som naozaj nečakal, veď napríklad na samostatnom podujatí IMRC sme taký počet jazdcov ešte nemali a to je jasný dôkaz, že seriál stále viac spĺňa účel a predovšetkým pre jazdcov z krajiny V4 má veľký význam.

Dá sa predpokladať, že pre pretekárov oboch seriálov sú lákavé podmienky, ktoré ste pre nich pripravili, veď napríklad Prize Money za umiestnenie, to je nielen u nás čosi nevídané…
Snažíme sa pre pretekárov robiť čo najviac, chceme pre nich vždy niečo nové a keď vidíme, že o oba seriály je stále väčší záujem, tak je to pre nás tá najväčšia odmena, motivácia a najlepšie utvrdenie v tom, že ideme správnou cestou. Jednoducho chceme, aby jazdci mali istotu, že my sme tu pre nich a nie oni pre nás.

Slovakia Racing je tento rok organizátorom kompletného seriálu Alpe Adria, znamená to, že v Taliansku ste boli v tejto úlohe prvý raz. Ako si s podujatím spokojný?
V Adrii to bol tiež veľmi dobrý rozbeh sezóny, odjazdili sa tu aj alpsko-jadranské oldtimery a ako som už povedal, tá účasť bola výborná. A čo ma najviac šokovalo, a to v pozitívnom význame, tak to je účasť slovenských pretekárov a tímov! Oni si zaslúžia najväčší obdiv, pretože ešte nikdy sme na takom vzdialenom podujatí nemali toľko našich jazdcov.

Áno, to bolo veľmi prekvapujúce, veď v spoločných pretekoch litrových stockov a superbikov tvorili Slováci štvrtinu štartujúcich…
A ja som im všetkým veľmi vďačný. Jaro Černý z tímu Playboy Panigale Team, Vlado Ruža z SG Fix Racingu, Rado Dulík z Yamaha Maco Racing Teamu, Zdeno Ščasný, Miroslav Bučko a obaja Kučerovci, všetko jazdci Motoclubu Baláž, Juraj Knezovič z motomaxx racing teamu, jazdci nášho Slovakia Racing Teamu Tomáš Svitok a Paľo Grman, či bratia Špačkovci na oldtimeroch, ale aj so slovenskou licenciou jazdiaci český pretekár Michal Fojtík z tímu Extéria Racing, im všetkým patrí vďaka za to, že merali takú cestu na preteky a vlastne sa zachovali ako správni reprezentanti Slovenska.

Nehovor mi, že si tam aj ty nemal pripravený motocykel, veď na vašich podujatiach si známy tým, že aj sám jazdíš 🙂
No motocykel som pripravený mal, ale nakoniec som mal toľko povinností, že mi na jazdenie čas vôbec neostal.

Už o necelé dva týždne sa konajú preteky na Pannoniaringu, kde pôjdu po prvý raz tento rok oba seriály, teda Alpe Adria aj IMRC, spoločne. Čo očakávaš od tohto podujatia?
Predovšetkým ešte krajšie preteky, keďže sa dá predpokladať vysoká účasť jazdcov. No a pre nás to znamená prácu na ešte vyššie obrátky, ale tešíme sa na to a veríme, že aj tentoraz budú jazdci z nášho podujatia odchádzať spokojní.

Peter, ďakujem za rozhovor a teším sa na stretnutie na Pannoniaringu.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: Richard Karnok a Vladimír Adamčík