Peter Rauch: Stálo to za to! Aj napriek všetkému…

Richard Karnok

Ako posledný sa k pretekom IMRC na Slovakia Ringu vo svojej správe vracia Peter Rauch, kandidát na zisk titulu majstra SR a IMRC v triede 125 SP.

Peter Rauch:
„Celé podujatie bolo veľkým sviatkom motocyklového športu na Slovensku. Vďaka patrí organizátorom, zvládli to veľmi dobre. V piatok doobeda ma trocha zaskočil zmenený program a tak som nestihol prvý tréning. V druhom  som  tak začal moju prácu na doladení motorky, ktorá po Pannonii absolvovala repas motora. V prvej časti sobotňajšej kvalifikácie som išiel sám a tak sa mi nepodarilo chytiť vietor nejakého rýchlejšieho súpera. Po zastávke v boxoch a malej  zmene v nastavení karburátora som vyšiel na trať odhodlaný stlačiť čas k 2:35. Obišiel som jedno kolo a začal som ťahať, no málo benzínu v nádrži ma v mojom snažení predčasne zastavilo. Štartoval som teda z 5. miesta celkove a druhý zo slovenských jazdcov.  Sedlo, DiGiorgio a Tommasini boli nad moje sily a rýchlosť mojej motorky. Celý pretek sme však s Jarom bojovali o prvé miesto v našom šampionáte, neustále sme sa predbiehali, nič sme si nedarovali. Do posledného kola som vchádzal pred Jarom s odhodlaním nenechať mu nikde ani škulinku, kde by mi to mohol pichnúť. Žiaľ, Jarov motor to v poslednom kole nevydržal.  Napokon vďaka následnej diskvalifikácii som aj tak Jarovi neodskočil v celkovom hodnotení. Znova sa otvoril problém okolo technických predpisov AA v našej triede. Je síce pre mňa ťažko preklenuteľné, že rozoberanie sa  v podstate netýkalo troch najrýchlejších v poradí AA, ale 4. a piateho , čiže mňa a Doda Oravského. Len niekto naivný by si mohol myslieť, že prvé tri motorky boli o.k. To však už nemá zmysel preberať, snáď to bude dostatočná obeta za konečné zjedoznačnenie a zjednodušenie  predpisov, na ktoré všetci, vrátane víťazov v tomto preteku, čakáme.
Do nedeľňajších pretekov som nastupoval v maximálnej pohode, nakoľko som predpokladal, že technický komisár zopakuje procedúru rozoberania motoriek.
Odštartoval som horšie ako v sobotu, v úvode sme si niekoľko krát vymenili pozície s Dodom, Jarom a talianom Sabadinom. Keď sa mi definitívne podarilo odpútať od tejto trojice, Tommasini, DiGiorgio a Sedlo  už mali náskok cca 5 sekúnd a to bolo  ťažko stiahnuteľné. V poslednej zákrute pred cieľom došlo ku kontaktu medzi talianmi, pričom Tommasini spadol. To ma nakoniec posunulo na celkové tretie miesto. Medzi našimi to bolo víťazstvo, ktoré som si naozaj užil.
Po príjazde do boxov nám avizovali ďalšie rozoberanie, ktoré sa ale napokon nekonalo. Emócie ustúpili a ja dúfam, že dotvoríme pravidlá, ktoré budú zrozumiteľné rovnako pre Talianov ako aj Poliakov, či Rumunov ale hlavne  pre Slovákov. V celkovom hodnotení IMRC strácam na Jara 3 body,  v M SR máme bodov rovnako. Pokiaľ nikto z kompetentných nezruší moju a Dodovu nezmyselnú sobotňajšiu  diskvalifikáciu, tak sa o celkovom víťazovi rozhodne na poslednom podujatí IMRC v októbri na Slovakia Ringu. Veľmi sa na to teším.“