Peter Rauch má päťdesiat rokov

Richard Karnok 13

Popredný slovenský motocyklový pretekár Peter Rauch, ktorý v súčasnosti bojuje o titul majstra Slovenska v triede 125 SP, sa dnes dožíva päťdesiatky. Znie to neuveriteľne, ale na štarte svojich prvých pretekov stál už v roku 1981, teda pred 32 rokmi!

Keď v súčasnosti stretnete na pretekoch Petra Raucha (nar. 18. júla 1963) , máte tak trochu pocit, že ste sa preniesli v čase o nejaké tie desaťročia späť. Diváci okolo okruhov vždy obdivovali jeho štýl prejazdu zákrutami, jeho vysadávanie z motocykla pôsobilo vždy veľmi efektne, navyše jazdí doslova profesorsky a stoja za ním stále skvelé výsledky…  Len keď si dá dole helmu, tak šediny prezrádzajú, že čas sa zastaviť nedá. Pri rozhovore s ním však cítite, že máte do činenia s dravcom, ktorý sa len tak ľahko neuspokojí s hocijakým výsledkom a ešte dlhý čas bude chcieť bojovať o čo najvyššie priečky.

Aký asi mohol mať osud, keď spolu v lavici sedeli na strednej škole s Michalom Puškárom seniorom? Navyše v roku 1977 začal pretekať aj jeho brat Jozef. Boli to silné vzory a v roku 1981 už začal v Malackách písať prvú kapitolu aktívneho pretekára. Nasledujúce roky nepriniesli prevratné výsledky, ale bol trvalou súčasťou domáceho poľa v triede 125 ccm a umiestnenia zodpovedali kvalite techniky, v tom čase nebolo jednoduché dostať sa k dobrej motorke. Dobrým odrazom bola sezóna 1987, keď skončil celkovo tretí na Slovensku a tým pádom postúpil do federálnych československých majstrovstiev. Mal však aj prestávku v pretekaní pre základnú vojenskú službu.

V nasledujúcich rokoch jazdil slovenský aj federálny šampionát stále v triede 125 ccm, po krátkej prestávke sa vrátil v roku 1993, to už ale presedlal na štvrťlitre, presnejšie na motocykel po Pavlovi Dekánkovi. S lepším strojom už v novodobej podobe majstrovstiev Slovenska, teda po rozdelení federácie, zaznamenal v rokoch 1993 a 1994 celkové druhé miesta. Vrcholom v jeho kariére bol rok 1995, kedy suverénne vybojoval titul majstra Slovenskej republiky a v nasledujúcom roku ho úspešne obhájil. Postupne do roku 2002 pridal ešte druhé a tretie miesta v triedach 125 a 250 ccm.

Opäť prišla prestávka, ktorá však neznamenala, že by bol na motocykle zanevrel. Už ako podnikateľ totiž úspešne jazdil minibiky, ale v roku 2008 sa k radosti mnohých znova vrátil na veľké majstrovské okruhy, tentoraz v triede 125 Sportproduction, kde v posledných rokoch získaval tituly vicemajtra Slovenska a v celkovom hodnotení šampionátu Alpe Adria obsadzoval celkové miesta v Top 5. Pred rokom prezradil, že by si rád do päťdesiatky daroval ešte jeden majstrovský titul a tento rok má k tomu naozaj našliapnuté, pričom súperom mu je len tímový kolega z Motovia Moto clubu Jaroslav Čech.

Napriek tomu, že dominantou otca početnej rodinky boli triedy 125 a 250 ccm, za pozornosť stojí aj tretie miesto v triede Superbike v roku 1994 na pretekoch v Dolnom Hričove v rámci slovenského šampionátu, či štart v triede Supersport začiatkom tisícročia na Hungaroringu.

Redakcia Moto-cup.sk praje Petrovi všetko najlepšie a želá ešte veľa úspešných rokov na pretekárskych okruhoch!

13 komentárov k článku “Peter Rauch má päťdesiat rokov

  1. Redakcia Moto-Cup: sefredaktor, redaktor, sekretarka, clen predstavenstva, dozorna rada, vratnik, bezpecnostny technik = Rissko Karnok 🙂

  2. Peter,
    blahopřeji a ať se daří. Děkuji za vše co jsi pro motoristický sport, ale hlavně silniční závody udělal. Přeji příjemné a hezké dny

  3. Petrík, ešte raz veľká gratulácia, vitaj v „klube“. si jedným zo vzácnych ľudí, kvoli ktorým mám tento šport tak rád už toľké roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *