Peter Kačaba #88 v European Cup 300: Grobnik

Richard Karnok 1

Mladý slovenský pretekár Peter Kačaba by mohol začať písať knihu o nespravodlivostiach, ktoré ho sprevádzajú na tohtoročných pretekárskych podujatiach. To, čo zažil počas troch podujatí Európskeho pohára tristoviek, ktorý sa jazdí v rámci šampionátu Alpe Adria, vrhá veľmi zlé svetlo na organizátorov tohto seriálu a svedčí o tom, že stále je tu pretekár kvôli organizátorovi a nie naopak…

Peter Kačaba: „Grobnik som si obľúbil hneď po prvých jazdách, má klopené zákruty a ten povrch drží aj keď prší. Veľmi som sa sem tešil a preteky som si chcel najmä užiť.
Prvý tréningový deň sme skúšali nové nastavenie motorky oproti predchádzajúcemu, takže cieľ bol iba zistiť aktuálny stav. Prvé dva tréningy, ktoré sa nemohli ísť bez transpondéra, aj tak neboli merané, tak sme veľa nezistili. Posledný, teda tretí tréning už bol oficiálne meraný a tam sa nám potvrdilo, že nové nastavenie je správne. Svoj predchádzajúci čas som dokázal vylepšiť. V hodnotení som však celkovo skončil druhý za poľským pretekárom, čo bola iba pre mňa výzva do ďalšieho dňa, kedy bola kvalifikácia a pretek.
Kvalifikáciu som zvládol na výbornú, skončil som prvý, skoro o pol sekundy pred druhým, poľským pretekárom. Sobotné preteky som teda štartoval z Pole Position, po štarte som bol na druhom mieste, ale ešte v prvom kole som dokázal vybojovať prvú pozíciu. Vo štvrtom kole do mňa však narazil poľský pretekár jazdiaci tesne za mnou, obaja sme skončili mimo trate, on však dokázal pokračovať ďalej. Preteky som nedokončil a motorka nebola v stave pokračovať ani v ďalší deň, takže do druhých pretekov som ani nenastúpil.
Tento víkend hodnotím veľmi negatívne, pretože poľský pretekár poslal k zemi za jeden týždeň 3x iného jazdca. Organizátori najprv potvrdili, že ma „posunul“ a napísali to aj do oficiálnej správy, ale neskôr to zmenili, že som spadol sám. Neviem teda, či som si náhodou na svoju zadnú časť motorky neodtlačil svoju zadnú pneumatiku, keď vravia, že to nebola poľského pretekára. Ďalšia vec je, že Poliak tiež skončil mimo trate, pokiaľ si ideš svoju stopu a bez akéhokoľvek kontaktu s iným jazdcom, neskončíš mimo trate predsa…“

Branislav Baláž, otec: „Je smutné, že z tejto súťaže sa snažia urobiť niečo viac ako to bolo po minulé roky, ale tolerujú takéto prešľapy. Organizácia zlyháva na každom podujatí, počnúc Poznaňou, kde vám najprv vynadajú, že na nich hovoríte anglicky keď ste v Poľsku (v športových predpisoch je anglický jazyk uvedený ako hlavný), Slovakia Ringom, kde vám oznámia, že technické predpisy pre danú triedu boli zmenené, ale doteraz nikde nie sú uverejnené a podľa stránok AA, posledný update bol 30.4.2017, z čoho jasne vyplýva, že napríklad motorka brazílskeho pretekára nemala prejsť technickou kontrolou, pretože mal chladič vymenený za celý iný a toto predpisy nepovoľujú. Hlavný technický komisár však povedal, že predpisy boli zmenené… Kde, kedy? A Grobnik? Po Petrovom páde ho priniesli asi za cca 40 minút. To som si myslel, že je všetko ok. Až na druhý deň som sa dozvedel, že ho nevzali ani do Medical Center, pričom po tom páde aj keď stál na nohách, minimálne základné vyšetrenia mu mali urobiť. V porovnaní s iným šampionátom, ktorý jazdíme, je toto neviem to popísať. A nehovoriac o tom, že v našej kategórii sa robí všetko pre to, aby poľský pretekár vyzeral pred verejnosťou slušne a poctivo…“

Poďakovanie patrí ľuďom, ktorí milujú tento šport a podporujú aj mňa. Samozrejme aj partnerom, Service13.sk, PetroaSpol.sk, Borisovi Mentelovi z MotoMaxxu, Rasťovi Hlodákovi z HS Moto za rýchle dodanie Rapid Bikeu, Mladým chlapcom a fanúšikom Maťovi a Erikovi z M2S. Štúdiu Lara, www.studiolara.sk a motocyklovému portálu Moto-Cup.sk, ktorého nálepku s hrdosťou nosím.

Tlačová správa Petra Kačabu

Jeden komentár k článku “Peter Kačaba #88 v European Cup 300: Grobnik

  1. Je to smutné, že už od mlada niektoré tými vedú svojích závodníkov k taktikám :keď je niekto lepší tak ho poslať k zemi nech to mám vo vrecku Ja. ide tam určite o podplácanie ,len aby sa dostal Poliak na vrchol a mohol závodiť za uznávaný tím ….. Je to hnus a hamba poroty, ktorá si mení svoje rozhodnutia, aj keď vedia, že to bol úmysel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *