Patrik Žák: Budúcnosť nevidím ružovo

Richard Karnok

Vlaňajší seriál Slovenského pohára v triede do 600 cm3 mal síce svojho suverénneho víťaza, ale divácky nesmierne zaujímavý bol skvelý celoročný boj trojice Patrik Žák, Pavol Grman a Michal Ronec. Najúspešnejším z nich bol nakoniec Žák, ktorý sa zaslúžene radoval z konečného druhého miesta. Pred novou sezónou však tento pretekár vôbec netuší či sa mu podarí finančne zabezpečiť svoj štart, no veľkou útechou je mu očakávanie potomka…

Na okruhu v Brne
Na okruhu v Brne

Paťo, prezraď nám aká bola tvoja cesta k motorkám a pretekom predtým, vnímal som ťa kedysi ako si  jazdil minibiky…
Motorky ma fascinovali už od malička, mojím prvým strojom bola Jawa 20-pionier :-). Otec kedysi vozil motorky z Talianska, tak som sedel asi každý deň na inej motorke. Preteky som začal jazdiť až po skončení strednej školy, t.j. v roku 2002, otec vtedy robil mechanika p. Zámečníkovi v triede automat 50 a otázka bola, prečo to nevyskúšam aj ja. A tak som začal ako senior v triede Europa 70. Bolo to ťažké, lebo financií bolo málo, ale vášeň veľká. Tam som spoznal veľa ľudí, keďže so mnou jazdili mená ako Tomáš Krajčíi, Svitok či Skovajsa a bolo teda s kým pretekať :-). Tam som získal aj prvý titul majstra Slovenska. Sedemdesiatky sme jazdili až do roku 2006, no po zranení môjho kamoša Patrika Holuba, s ktorým sme vtedy jazdili po pretekoch, sme skončili obaja. Asi až v roku  2010 po otvorení Slovakia Ringu som to znovu skúsil na vtedy požičanej motorke SP125od Paliho Skovajsu, tak som si pripomenul ten pocit a musel som si zaobstarať moto aj ja. Kúpil som si terajšiu Suzuki a začali sme aj spolu aj s Palim Grmanom ešte vtedy v seriáli Moto-cup a drží nás to až do teraz 🙂

Uplynulý rok sa niesol v znamení krásnych súbojov medzi tebou, Grmanom a Ronecom, ktorý bol pre teba najlepší moment roku 2013?
Tých krásnych momentov bolo veľa :-), ale asi víťazstvo na Pannonke bolo naj…

Na stupňoch víťazov
Na stupňoch víťazov

A čo najhorší zážitok?
Určite na Hungáči. Po zbytočnom páde som bol dosť naštvaný, ale teraz si hovorím, všetko zlé je na niečo dobré 🙂

Vieš už v akom seriáli a akú triedu budeš jazdiť v sezóne 2014? A s akými cieľmi?
Momentálne svoju pretekársku budúcnosť nevidím ružovo, financií je málo a mám dosť povinností, keďže moja priateľka čoskoro rodí 🙂 A ciele? Tým pádom asi žiadne, iba žeby sa niekto našiel a finančne mi pomohol…

Tvoja Monika čoskoro privedie na svet bábätko, vieš si predstaviť, že by sa raz tvoje dieťa vydalo v tvojich šľapajach a jazdilo by na motorke?
Veľmi sa teším že to bude chlapec a bol by som rád keby to skúsil, chcel by som mu poskytnúť ešte viac ako som mal ja. Uvidíme či ho to bude baviť.

Na Slovakia Ringu
Na Slovakia Ringu

Vlani si spoznal aj nové okruhy? Ktorý je pre teba ten naj a prečo?
Pre mňa úplne novým bolo Brno, je to krásny okruh, ale asi naj je pre mňa Hungáč, keďže sa mi tu najlepšie jazdí. Ale každý okruh je niečím špecifický a zaujímavý.

Určite máš komu poďakovať za vlaňajšiu úspešnú sezónu…
Určite otcovi za podporu a prípravu motorky, tímu KM Cars za zázemie, Fast Bike Hlohovec za dobre naladenú motorku a všetkým kamošom,  ktorí ma vždy prišli podporiť na preteky.

Ďakujem za rozhovor a prajem Ti úspešné zháňanie financií.