Pannonia-ring hostil podujatie seriálu IMRC

Richard Karnok

Na maďarskom okruhu Pannonia-ring sa uskutočnilo ďalšie podujatie seriálu International Motorcycle Race Cup. Na rozdiel od predchádzajúcich podujatí, kedy sa preteky konali spolu s medzinárodným šampionátom Alpe Adria, sa na Pannonia-ringu jazdilo samostatne a to sa odrazilo aj na nižšom počte prihlásených pretekárov. Organizátorská agentúra však na túto skutočnosť pohotovo zareagovala a k podujatiu zaradila aj populárny Fun Cup, teda preteky určené predovšetkým nelicenčným motorkárom.

Hlavný partner:

prestigio

Na Pannonia-ringu sa okrem bodov do hodnotenia IMRC jazdilo aj o umiestnenia do majstrovstiev Slovenska a Maďarska a na pretekárov čakalo okrem triedy 125 SP dvoje pretekov, pričom po prvýkrát sa v rámci podujatí IMRC na štart až dva razy postavili jazdci IMRC Cupu, teda pohárového seriálu. A hoci sa väčšinou v závere sezóny kryštalizujú jasní favoriti, tak Pannonia-ring tentoraz poriadne zamiešal priebežným poradím, čo sľubuje mimoriadne zaujímavé finálové podujatie, ktoré sa už spolu so šampionátom Alpe Adria uskutoční 13. a 14. septembra na Slovakia Ringu.

V triede 125 SP sa na čele všetko vyvíja v prospech vedúceho jazdca seriálu, Maďara Zoltána Aszalosa, no o druhé miesto zvedú súboj v posledných pretekoch Slovák Peter Rauch a Maďar Bálint Kovács, ktorých v tabuľke delí len päť bodov v prospech nášho jazdca. Rauch je však už istým víťazom slovenského hodnotenia, kde má na čele vyše stobodový náskok.

Trieda Superstock 600 má tiež svojho suveréna, pričom aj v tomto prípade sa jedná o maďarského jazdca. János Chrobák, ktorý na Pannonia-ringu zvíťazil v sobotňajších pretekoch, môže by ť na poslednom podujatí už len ťažko predstihnutý, ale my budeme najviac zvedavý na vystúpenie nášho Martina Durdíka. Ten bude chcieť udržať tretie miesto v konečnej tabuľke medzinárodného seriálu, pričom medzi Slovákmi je jeho náskok ešte vyšší ako v prípade Raucha v nižšej triede.

Škoda, že v triede Supersport náš najúspešnejší zástupca, Martin Klimits, počas sezóny vynechal dve podujatia, pretože z najväčšou pravdepodobnosťou by bol v súčasnosti práve on vedúcim jazdcom seriálu. Na čele je tak v tomto prípade opäť maďarský jazdec, Imre Oldal, a hoci nemá celkové víťazstvo stopercentne isté, Klimitsove šance sú aj napriek dvom víťazstvám na Pannnia-ringu už len v rovine teoretickej. To sa týka aj nášho Pavla Grmana, ktorý na Klimitsa stráca len sedem bodov. Do hry o konečné umiestnenie v top 3 sa však iste zamieša aj český pretekár Petr Sodomka.

Doslova horúco bude na Slovakia Ringu počas pretekov triedy Superstock 1000. Doteraz vedúci jazdec seriálu IMRC, Poliak Bartlomiej Wiczynski, totiž posledné dve podujatia vynechal a z náskoku mu zostalo už len deväť bodov. Na prvenstvo tak ešte môžu pomýšľať hneď traja pretekári, Zbyněk Čech jazdiaci so slovenskou licenciou, ktorý má rovnaký počet bodov ako tretí v poradí Slovák Jaroslav Kamenický, no len ďalšie tri body stráca rovnako so slovenskou licenciou jazdiaci Poliak Jaroslaw Chomicz! Títo traja budú navyše bojovať aj o celkové prvenstvo v slovenskom hodnotení, kde má Kamenický 12-bodový náskok pred Čechom, Chomicz stráca už 20 bodov. Na Pannonia-ringu však potešila účasť slovenského pretekára Jaroslava Černého, ktorý sa na okruhoch objavil po nútenej prestávke. Dvomi víťazstvami však potvrdil svoju stále skvelú formu.

Aj v kráľovskej triede Superbike sa situácia ako v správnej dráme pred finále zamotala. Nášmu Vladimírovi Ružovi z pôvodne solídneho náskoku veľa nezostalo a pred podujatím na Slovakia Ringu má na druhého v poradí, Maďara Istvána Bezzegha, už len sedembodový náskok. Vďaka výborným výkonom v druhej časti sezóny má šancu na víťazstvo aj náš Lukáš Jasenský, ktorý na Ružu stráca 17 bodov, no bez šance celkom nie sú ani David Juhász (Maďarsko) a Radoslav Dulík (Slovensko). Ruža má o niečo veselšiu situáciu v slovenskom hodnotení, kde má 16-bodový náskok na Dulíka, ďalších sedem bodov stráca Juraj Knezovič.

IMRC Cupe do 600 cm3 je pred posledným podujatím na čele Poliak Lukasz Gladysz a jeho súpermi v boji o konečné prvenstvo budú krajan Piotr Kloc a Jan Adlof Z ČR, ktorí strácajú šesť, resp. deväť bodov. Zo Slovákov sa najlepšie darí medzinárodne piatemu Leošovi Šimunkovi. V triede nad 600 cm3 je suverénne na čele český jazdec Radek Kubišta, ktorý zž nemôže byť dostihnutý, zo Slovákov je najúspešnejší Peter Šurina. Triedu veteránov, teda jazdcov na 40 rokov, tento rok celkom ovládol slovenský jazdec Juraj Knezovič, ktorý doposiaľ nenašiel premožiteľa v medzinárodnom ani slovenskom hodnotení.

„Som rád, že sa nám podarilo toto podujatie zorganizovať aj napriek nižšiemu počtu prihlásených pretekárov do IMRC,“ vraví riaditeľ organizátorskej agentúry Slovakia Racing, Peter Šurina. „Je zrejmé, že súčasná doba je zložitá nielen pre cestný motocyklový šport, a tak som rád, že sme nakoniec našli možnosť, ako zorganizovať aj samostatné podujatie IMRC. Spojením s Fun Cupom sa z toho nakoniec stal veľmi dobrý víkend s množstvom jazdenia a práve pre nelicenčných motorkárov to bola ideálna príležitosť porovnať sa s tými, ktorí jazdia preteky na profesionálnej úrovni. Podarilo sa nám pripraviť časový harmonogram tak, aby si všetci prítomní čo najviac času užili na pretekárskej dráhe, našou snahou bolo urobiť nielen v tomto smere pre jazdcov maximum. Seriál IMRC pripravujeme aj pre sezónu 2015, opäť bude súčasťou Alpe Adrie a pokiaľ by sa opäť vyskytol aj termín, kedy by mal byť samostatný, budeme ho vedieť doplniť iným seriálom, aby jazdci neboli ochudobnení o kvalitnú konkurenciu. Už teraz máme ponuky na spoluprácu pre budúcu sezónu, takže v zime pripravíme všetko k čo najväčšej spokojnosti samotných jazdcov. Zároveň chcem pretekárom poďakovať za uplynulý víkend, na dráhe sme videli krásne športové súboje a o to viac sa teším na stretnutie o dva týždne na Slovakia Ringu, kde sa pôjde finále nielen seriálu IMRC, ale aj šampionátu Alpe Adria, kam touto cestou pozývam všetkých priaznivcov motocyklového športu.“

Tlačová správa agentúry Slovakia Racing
Foto: Vladimír Adamčík