Na Slovakia Ringu sa rozhodovalo o motocyklových šampiónoch

Počas uplynulého víkendu sa na Slovakia Ringu konalo záverečné podujatie motocyklových seriálov Alpe Adria Road Racing Championship a International Motorcycle Race Cup, ktoré zorganizovala slovenská agentúra Slovakia Racing.

Hlavný partner:

prestigio

Na návštevníkov čakali dramatické preteky, keďže pred finálovým podujatím nebolo hneď v niekoľkých triedach rozhodnuté o celkových víťazoch. Na mieste sa však okrem dvoch spomenutých seriálov rozhodovalo aj o majstroch v niekoľkých národných šampionátoch. A aby toho nebolo málo, tak o napínavejší priebeh sa postaralo aj premenlivé počasie. Jazdci, ktorých sa na Slovakia Ringu predstavilo 160 a prišli z pätnástich krajín, si tak nemohli byť chvíľami istí tým, či nebudú bojovať na mokrej trati a vrásky im neraz spôsobovalo aj rozhodovanie, či použiť pneumatiky na vodu alebo hladké slicky.

Titul šampiónky Alpe Adrie v triede Moto3 vybojovala 15-ročná česká pretekárka Romana Tomášková, ktorá síce v sobotu musela hneď v úvodnom kole pretekov pre poruchu motocykla odstúpiť, ale v nedeľu si sústredenou jazdou zabezpečila svoj doteraz najväčší úspech v kariére. V spoločných pretekoch s triedou 125 GP sa v sobotu z víťazstva radoval Čech Petr Zářecký, v nedeľu si pohár za víťazstvo odniesol jeho 14-ročný krajan Martin Gbelec, ktorý len deň predtým štartoval na pretekoch Red Bull MotoGP Rookies Cupu v talianskom Misane.

V triede 125 SP si alpsko-jadranský titul majstra vyjazdil Talian Danillo Digiorgio, v rámci seriálu IMRC sa z prvenstva radoval Maďar Zoltán Aszalós. Slovenským šampiónom sa stal Peter Rauch, pre ktorého to bol tretí titul v kariére.

Zaujímavá situácia nastala v triede Superstock 600, kde tituly v alpsko-jadranskom šampionáte aj v seriáli IMRC vybojoval suverénny maďarský pretekár János Chrobak, ktorý si mohol po sobotňajšom víťazstve dovoliť v nedeľu neštartovať. Najúspešnejším slovenským pretekárom sa stal v IMRC tretí a v slovenskom šampionáte víťaz, Martin Durdík.

Český jazdec Igor Kaláb prišiel na Slovakia Ring už ako istý šampión Alpe Adrie v triede Supersport. Dvojité víťazstvo práve pred Kalábom na našom okruhu vybojoval jeho krajan David Látr, ktorý si tak pre zmenu zabezpečil titul majstra ČR. Víťazom seriálu IMRC sa stal maďarský pretekár Imre Oldal, druhé miesto patrí Slovákovi Martinovi Klimitsovi. V čisto slovenskom hodnotení nazbieral najviac bodov Pavol Grman.

Najväčšiu drámu priniesli preteky triedy Superstock 1000. Prekrásne súboje na trati zvádzali najmä hlavní favoriti na zisk šampióna v Alpe Adrii, český jazdec Michal Filla a Slovinec Marko Jerman. Jerman síce dokázal po oba razy zvíťazil, no skúsený Filla si dobre spočítal čo potrebuje a s náskokom jediného bodu získal tretí titul alpsko-jadranského šampióna v rade. Celkovým víťazom v hodnotení IMRC sa stal s istotou Poliak Bartlomiej Wiczinski, no dráma sa odohrávala aj v boji o slovenské prvenstvo, kde sa po páde favorita Jaroslava Kamenického nakoniec zo svojho tretieho titulu majstra radoval so slovenskou licenciou jazdiaci Zbyněk Čech z ČR.

Istým alpsko-jadranským majstrom v triede Superbike bol už pred víkendovým podujatím český pretekár Jan Halbich, ktorý tak mohol uprednostniť preteky nemeckého šampionátu. O víťazstvá sa tak na Slovakia Ringu podelili Slovinci Janez Prosenik a Berto Camlek. Celkovým víťazom IMRC sa stal Slovák Vladimír Ruža, no v boji majstra Slovenska sa nakoniec musel uspokojiť s druhou priečkou, keď svoj prvý titul vďaka výborným výkonom získal Radoslav Dulík.

V pohárových seriáloch IMRC Cup do 600 a nad 600 sa v medzinárodnom hodnotení z prvenstiev radovali Poliak Piotr Kloc a český pretekár Radek Kubišta, medzi veteránmi, teda jazdcami nad 40 rokov si suverénne počínal Slovák Juraj Knezovič. V slovenskom hodnotení boli vo svojich triedach najúspešnejšími Leoš Šimunek a riaditeľ organizátorskej agentúry Slovakia Racing, Peter Šurina.

Hneď po skončení podujatia sa na Slovakia Ringu uskutočnilo slávnostné vyhlásenie najúspešnejších pretekárov uplynulej sezóny, ktoré pre nich pripravila usporiadateľská agentúra Slovakia Racing. Tá tak do bodky naplnila predsezónne sľuby, keď počas sezóny dokázala jazdcom vyplácať finančné prémie za umiestnenia, vždy pripraviť kvalitné zázemie a predovšetkým načúvať požiadavkám pretekárov, ktorí si takúto starostlivosť za nemalé investície do tohto športu rozhodne zaslúžia. Na slávnostnom vyhlásení, kde boli ocenení aj činovníci národných federácií z alpsko-jadranského šampionátu, sa však dočkali aj jazdci pohárového seriálu IMRC Cup, keď si víťazi jednotlivých tried odniesli finančnú prémiu 800 EUR, druhí v poradí skúter a tretím patril stan, vhodný práve pre pretekárske podujatia. Okrem toho štvrtý až desiaty jazdec v každej triede bude v budúcom ročníku štartovať v seriáli s 30-percentnou zľavou. Dôstojná rozlúčka so sezónou tak prítomných už teraz správne nabudila do ročníka 2015, kedy bude agentúra Slovakia Racing opäť pôsobiť ako promotér týchto seriálov.