Motocyklový seriál IMRC úspešne odštartoval

Richard Karnok

Slovenskí priaznivci pretekov cestných motocyklov sa po nekonečnej zime dočkali. Počas uplynulého víkendu sa zišli na Slovakia Ringu, aby boli svedkami úvodného podujatia nového medzinárodného seriálu IMRC (International Motocycle Race Championship), ktorý z poverenia Slovenskej motocyklovej federácie organizuje agentúra Slovakia Racing.

Šesťdielny seriál dvojdňových podujatí prilákal na štartový rošt stovku pretekárov zo šiestich krajín. Tí zviedli boje o body nielen do hodnotenia šampionátu IMRC, ale aj do národných majstrovstiev Slovenska a Maďarska, súčasťou bol navyše druhý ročník Slovenského pohára.

Agentúra Slovakia Racing „objednala“ na víkend ideálne počasie a množstvo divákov mohlo tešiť nielen na súboje na trati. Organizátori pre nich totiž vďaka partnerom pripravili aj sprievodný program, pričom najšťastnejším z návštevníkov bol vylosovaný výherca nového skútra s obsahom 125 cm3. Skrátka neprišli ani samotní pretekári, na ktorých okrem pohárov čakalo aj finančné ohodnotenie za umiestnenia, v našich končinách roky nevídaná skutočnosť. Rovnako záujem médií svedčí o tom, že preteky cestných motocyklov si vďaka novému seriálu našli cestu do povedomia širokej verejnosti.

O kvalite organizácie svedčí aj vyjadrenie predstaviteľov Maďarskej motocyklovej federácie (MAMS), ktorí sa tešia na ďalšiu spoluprácu pri nasledujúcich podujatiach. Na Slovakia Ringu nechýbal ani prezident Slovenskej motocyklovej federácie Dr. Peter Smižík.

Už v sobotu absolvovali svoje preteky jazdci triedy 125 Sportproduction, ktorým dominovali Slováci. Zvíťazil Peter Rauch pred Jaroslavom Čechom, na stupňoch víťazov ich doplnil Jozef Oravský.

Pre jazdcov Slovenského pohára boli preteky pripravené na nedeľu, v triede do 600 cm3 suverénne zvíťazil Ján Fízel, skvelý súboj o druhé miesto na stupňoch víťazov najlepšie zvládol Pavol Grman, tretie si po problémoch v úvode vďaka mocnému finišu vyjazdil Michal Ronec.

Slovenský pohár v triede nad 600 cm3 ovládli pretekári podkategórie veteránov, prvý bol v cieli Slovák Jaroslav Kamenický tesne nasledovaný Zbyňkom Čechom z ČR. Na treťom mieste skončil Andrej Hudec, ktorý sa stal zároveň víťazom národného hodnotenia Slovenského pohára nad 600 cm3.

Na medzinárodné majstrovské kategórie čakalo dvoje pretekov. V triede Superstock 600 sa najviac darilo maďarskému jazdcovi Jánosovi Chrobákovi, ten zvíťazil v oboch pretekoch, dve druhé miesta však k radosti domácich fanúšikov vybojoval Slovák Jakub Jantulík, ktorého v sobotu tretím miestom doplnil Martin Durdík.

V silnejších Supersportoch sme mali rovnako želiezko v ohni, v sobotu získal druhé miesto Lukáš Jasenský, no v nedeľu mal v kvalifikácii ťažký pád a do druhých pretekov nenastúpil. Víťazom sa stal v oboch prípadoch český jazdec David Látr.

Trieda Superstock sa niesla v réžii maďarského pretekára Ágostona Rosivalla, náš zástupca Radoslav Chmára skončil na druhom mieste, ale v nedeľu akoby napodobnil Jasenského a rovnako pre pád skončil predčasne.

Aj Superbiky ovládol po oba dni Maďar Gábor Rizmayer, fanúšikov popri okruhu však najviac zaujali strhujúce súboje slovenských jazdcov Vladimíra Karbana a Vladimíra Ružu o tretie miesto. Nakoniec sa podelili „po bratsky“, v sobotu bol úspešnejší Karban, v nedeľu Ruža.

Druhé podujatie seriálu IMRC sa uskutoční 18. a 19. mája na maďarskom Hungaroringu.