Motocyklový seriál IMRC pred napínavým finále

Richard Karnok

Na okruhu Slovakia Ring sa v dňoch 7. a 8. septembra uskutočnil vrchol tohtoročnej motocyklovej sezóny, keď tu svoje podujatie spoločne odjazdili dva prestížne medzinárodné seriály International Motocycle Race Championship a FIM Europe Alpe Adria. Mimoriadne vydarené podujatie organizátorsky zastrešila agentúra Slovakia Racing.

Pre seriál IMRC bolo podujatie piatym v poradí a zároveň predposledným, no o titule šampióna je zatiaľ rozhodnuté len v jednej triede. Slovák Lukáš Jasenský si aj tentoraz v oboch pretekoch triedy Supersport poľahky poradil so svojimi konkurentmi a zaslúžene sa môže radovať zo zisku celkového prvenstva.

Mimoriadne napínavé budú na poslednom podujatí seriálu preteky ostatných tried, keď bodové rozdiely sú zväčša celkom minimálne. V triede 125 SP sa o titul šampióna pobijú tímoví kolegovia Jaroslav Čech a Peter Rauch, ktorých v tabuľke delia len tri body. Celkom bez šance na víťazstvo však nie je ani tretí v poradí, Jozef Oravský. Rovnaké poradie je aj v hodnotení slovenského šampionátu. Tentoraz sa na Slovakia Ringu z víťazstiev v jednotlivých pretekoch radovali Martin Janega a Peter Rauch.

Aj v triede Superstock 600 je na čele slovenský pretekár, Martin Durdík, ktorý má síce 24-bodový náskok, ale keďže sa podujatie skladá z dvoch pretekov, v hre zostáva ešte 50 bodov. Za Durdíkom je navyše silný súper, Maďar Adrian Gyutai, ktorý na Slovakia Ringu zaknihoval dve víťazstvá.

Na prvom mieste priebežného poradia triedy Superstock 1000 je pred posledným podujatím maďarský pretekár Ágoston Rosivall, ktorý pred nedávnom tragicky zahynul pri testovaní motocykla na okruhu v Moskve. Organizátori a účastníci pretekov na Slovakia Ringu si pietnym aktom pripomenuli tohto skvelého pretekára, ktorý svojim jazdeckým umením doslova ovládol úvodnú časť seriálu IMRC. O titul šampióna tak nakoniec zvedú súboj Maďar Gábor Fenyvesi a Poliak Jaroslaw Chomicz, medzi ktorými je len päťbodový rozdiel, pričom na Rosivalla stráca Fenyvesi už len tri body.

Najnapínavejší boj o celkové prvenstvo v triede Superbike zvedú Slovák Vladimír Ruža a Maďar David Juhász, keďže Ruža má na čele náskok jediný bod. So stratou jedenástich bodov však nie je bez šance ani maďarský pretekár Dezső Sárkány, ktorý bol na Slovakia Ringu vďaka druhému a prvému miestu najúspešnejším jazdcom tejto triedy.

Slovenskom pohári je už naopak rozhodnuté, v triedach do 600 aj nad 600 cm3 sú celkoví víťazi známi, pričom zvíťazili v národnom aj medzinárodnom hodnotení. Ako nôž maslom prešiel v tohtoročnej sezóne pretekmi triedy do 600 Ján Fízeľ a to isté platí aj o Andrejovi Hudecovi vo vyššej kubatúre. Obom sa podarilo zvíťaziť aj na Slovakia Ringu. Posledné otázniky tak visia nad triedou veteránov, kde je v medzinárodnom hodnotení na čele Zbyněk Čech z ČR a v národnom Juraj Knezovič.

Posledné podujatie tohtoročného seriálu IMRC sa uskutoční 12. a 13. októbra opäť na Slovakia Ringu, kde ale na pretekárov tentoraz čaká kratší, 3,7 km merajúci variant č. 1.