MOTO LG Racing Team testoval na Slovakia Ringu

Richard Karnok

Na svoje prvé kilometre v novej sezóne sa vydal slovenský tím svetovej série Superstock 1000 FIM Cup, Moto LG Racing Team. Tím pána Ľuboša Gréča s novým jazdcom Karlom Peškom si na dvojdňový test vybral domáci okruh Slovakia Ring.

Karel sa po zimnej pauze posadil do sedla stroja Ducati 1199 Panigale R a spolu s mechanikmi začal s prípravou motocykla. I napriek niekoľkomesačnej prestávke Pešek ukázal dobrú rýchlosť a na kratšej verzii okruhu dosahoval okamžite sľubné časy. Tím sa v prvom dni venoval prispôsobeniu motocykla na Karlovu postavu, pretože pri poslednom teste, ktorý sa taktiež odohral na slovenskom okruhu na rovnakej verzii, Panigale skúšalo viacero jazdcov, teda nastavenie bolo viac-menej univerzálne.
V druhom dni tím pokračoval v práci na elektronike, nastavení podvozku Ducati Panigale a riešení zlepšenia priľnavosti na prednej časti. Na dráhe bolo mnoho ďalších jazdcov a Karel trénoval i jazdu rôznymi stopami a predbiehacie manévre. V poobedňajších hodinách mal Pešek pád, keď sa mu v ľavej zákrute na protiľahlej časti okruhu zavrel predok a test musel byť predčasne ukončený.
I napriek pádu je tím s priebehom a výsledkom testu spokojný. Jazdec ukázal dobrú rýchlosť a tím dosiahol progres i v nastavení stroja.

Karel Pešek:
„Zimná prestávka bola dlhá, a tak konečne sme mohli začať testovať na Slovakia Ringu a zvykať si na novú motorku a prácu tímu. V piatok sme jazdili celé popoludnie na trati sami a mohol som si tak v pohode zvykať na motorku a skúšať rôzne nastavenia. Časy som jazdil hneď na prvé jazdenie veľmi slušné. V sobotu sme začali jazdiť hneď od rána, ale na trati bolo príliš veľa jazdcov, tak bolo ťažké si urobiť miesto. Skúšali sme opäť rôzne nastavenia, niektoré z nich sa osvedčili. Žiaľ, v šiestej zákrute dopoludňajšieho tréningu som spadol a tento pád nám narušil zvyšok dňa testovania. S týmto testom som spokojný, len škoda toho pádu. Teraz už nás čakajú preteky v Aragóne, kde som ešte nebol a cieľom bude čo najskôr sa naučiť tamojšiu trať.“

Ľuboš Gréč, majiteľ tímu:
„Na náš prvý test sme sa po dlhej zimnej prestávke všetci tešili a boli sme plní očakávania, ako nám to pôjde. Test začal v piatok poobede, keď vďaka ústretovému postoju vedenia Slovakiaringu sme mali k dispozícii okruh len pre seba a využili sme ho 100%. V piatok sa nám darilo, Karel potvrdil moje očakávania, keď jazdil veľmi slušné časy a mali sme od neho dobrý výstup pre ďalšie zlepšovanie nastavenia. V sobotu bol test už o niečom inom, pretože sa jazdilo v rámci agentúry a vďaka peknému počasiu bola účasť na hranici priepustnosti trate. Táto skutočnosť mi ale nevadila, jednak preto že Karel si vyskúšal aj inú stopu pri predbiehaní a aj preto, lebo sme sa mohli porovnať s inými kvalitnými jazdcami (zišla sa tu dobrá spoločnosť Michal Fila, Zbyněk Čech, Jan Halbich, Michal Dokoupil…). Testovanie pre nás však bohužiaľ skončilo predčasne pádom Karla, keď po radikálnej (plánovanej) zmene nastavenia a po zmene typu prednej pneumatiky, dostal šmyk na predné koleso a spadol. Karel našťastie pád absolvoval bez zdravotných problémov, horšie na tom bola motorka. Vďaka protibežným obrubníkom došlo k poškodeniu prednej vidlice, a tak sme boli nútení test ukončiť. Ďalej nás preveria už ostré preteky v španielskom Aragóne.“

Prvé podujatie svetového pohára Superstock 1000 FIM Cup sa koná už o dva týždne v španielskom Aragóne a diváci a fanúšikovia ho budú môcť sledovať v nedeľu 13.4.2014 o 14.30h v priamom prenose na TV stanici Eurosport 2.

Tomáš Motyčka
Moto LG Racing Team