Michal Knezovič: v otcových stopách

Richard Karnok

Meno Knezovič nie je rozhodne motocyklovým priaznivcom na Slovensku neznáme. A to napriek hneď niekoľkými disciplínami. Juraj Knezovič bol v minulosti úspešným jazdcom motokrosu a motardov, v súčasnosti predvádza skvelé výkony na okruhoch, a to aj napriek tomu, že sa v jeho stopách vydal aj v súčasnosti 18-ročný syn Michal, ktorý má za sebou dva roky strávené v sedle motocykla KTM RC390. Či už v juniorskom šampionáte, alebo aj v seriáli Alpe Adria.

Michal spočiatku k motocyklovým pretekom veľmi neinklinoval, no po prestupe otca na okruhy sa aj on doslova nakazil nemocou zvanou cestné preteky motocyklov. Pre otca Juraja tak nastali krušné časy, keďže okrem starostí okolo svojho jazdenia musí na podujatiach zažívať doslova schizofrenické stavy, keď na jednej strane má radosť, že sa syn vybral v jeho šľapajach, no na strane druhej má o neho veľký strach. Ale to všetko už akosi k motocyklovým pretekom patrí. Juraja sme na portáli Moto-cup.sk vyspovedali v rozhovore pred rokom, dnes je na rade práve Michal.

Michal, asi je zbytočné pýtať sa ťa ako si sa dostal k motorkám…
Samozrejme, dôvod, prečo som začal sledovať dianie okolo motoršportu je môj otec, ktorého v tomto obore poznajú snáď všetci 🙂

Takže tvoja cesta k samotným pretekom teda bola asi dosť jasne smerovaná…
Práveže moje prvé kroky k tomu neboli veľmi pozitívne, pretože sa mi vôbec nechcelo trénovať. Keďže otec jazdil najprv motokros, začínal som práve tam. Vôbec ma to nebavilo a na každom tréningu po prvom páde moje detské sebazaprenie zvíťazilo, a tak sme sa zbalili a šli domov 😀 Neskôr, keď som chodil pozerať na voľné jazdy na Slovakia Ringu so svojím otcom, začal som sledovať spolu s tým aj cestné motorky v televízii. Obdivoval som tých šialencov, ktorí šli obrovskou rýchlosťou a v zákrutách viseli pár centimetrov od zeme. Povedal som si: „Toto musím skúsiť!“

V koľkých rokoch si vlastne sedel prvý raz na motorke?
Vo svojich piatich rokoch na stroji KTM SX50. Môj prvý dojem bol zvláštny, hoci ma vždy lákali motorky. Po jazde na tomto stroji som si uvedomil, že hoci je tento šport krásny, je veľmi náročný vo všetkých stránkach.

Otec bol aj úspešný jazdec na motardoch, neskúšal si aj túto disciplínu?
S otcom som ešte pred jeho érou cestných motocyklov niekedy absolvoval ako pozorovateľ zopár pretekov a keďže tomu treba venovať čas, tak aj tréningov. Priznám sa, že zopár tréningov som sa zúčastnil. Bolo to už o triedu vyššie, na stroji KTM SX65. Ako pretekár som však supermotardy nejazdil.

Kedy presne si podľahol čaru cestných pretekov?
Moje definitívne rozhodnutie vyskúšať cestné preteky na vlastnej koži nastalo v roku 2015. Tou láskou na prvý pohľad bola KTM RC390 a tá ma bude sprevádzať aj nasledujúce sezóny 😀

Kde plánuješ v nadchádzajúcej sezóne štartovať?
S najväčšou pravdepodobnosťou pôjdem novo pripravovaný šampionát MOTOCh, na ktorý sa teším rovnako ako na novú sezónu.

Máš konkrétne ciele pre rok 2017?
Minulú sezónu som zažil premiéru skutočných pretekov na vysokej úrovni. Nepochyboval som o sile konkurencie ktorá je, aj bude veľmi veľká. Aj napriek môjmu prívlastku nováčika sa budem snažiť ísť celú sezónu čo najlepšie a predovšetkým s rozumom.

Sú preteky, ktoré hodnotíš ako svoje doteraz najlepšie?
Minuloročné preteky v šampionáte Alpe Adria. To bol pre mňa ten najväčší zážitok, ktorý vnímam zároveň ako tú zatiaľ najväčšiu skúsenosť. Úžasná atmosféra a veľa najazdených kôl, ktoré ma určite posunuli vpred.

Zažil si aj víkend kedy sa vôbec nedarilo a mal si chuť sa na to vykašľať?
Takých dní bolo veľa. Viem však, že vtedy sa môžem obrátiť na tých najbližších, v ktorých som zatiaľ vždy našiel podporu. Medzi nich patria hlavne moji rodičia spolu s mojou staršou sestrou.

Nestáva sa často, že na jednom pretekárskom podujatí sa stretávajú otec so synom ako pretekári, hoci v iných triedach. Ako spolu vychádzate, núti ťa otec do niečoho, čo ti je proti srsti, alebo sa snažíš spĺňať do bodky jeho pokyny?
Otec bol na seba vždy prísny a so svojím sebazaprením sa dostal veľmi vysoko. Nasledujem jeho kroky a snažím sa plniť všetko, čo je v mojich silách. Jeho rady majú vždy svoje odôvodnenie a svoj zmysel. Všetky jeho skúsenosti sa mi snaží odovzdať a čo najlepšie podať. Pre to je to pre mňa ideálny tréner, veľký človek a môj vzor.

Kto okrem otca ti pomáha v tvojej kariére?
Ako som spomenul, celá naša rodina, ktorej patrí moja vďaka za možnosť realizovať svoje sny. Určite veľkú časť opory vidím aj v priateľoch, bez ktorých by to tiež nešlo a rovnako veľká vďaka patrí aj firme motomaxx za prípravu motocykla na nasledujúcu sezónu. No a treba povedať, že čo sa týka zlepšovania sa, tak mi vlastne pomáhajú aj všetci rýchlejší jazdci, ktorých obdivujem a zároveň sa od nich učím.

Ako sa pripravuješ na novú sezónu po fyzickej stránke?
Musím povedať, že prípravu som tento rok zobral naozaj vážne. Zima na Slovensku bola tento rok neobvykle chladná a dlhá, preto trávim dni vnútri medzi strojmi na cvičenie a činkami 🙂 Venujem sa tomu denne a dúfam, že mi to pomôže zlepšiť fyzickú zdatnosť. Takisto som si prispôsobil jedálniček. Popri tom čakám na teplejšie dni, kedy chystám prípravu na motokrosovej motorke.

Si študent. Na akej škole a s akou špecifikáciou?
V Bratislave na strednej odbornej škole elektrotechnickej. Študujem design a prácu s webovým portfóliom, čo je veľmi zaujímavý odbor, ktorý určite v budúcnosti využijem.

A čo tvoje záujmy, máš ešte nejaké, alebo si vstupom na okruhy všetko ostatné zahodil?
Pred tým, ako som začal jazdiť hral som sedem rokov súťažne tenis. Od ôsmich rokov hrám hokej v pozícii brankár. Ten hrám doteraz, avšak s tenisom som v šestnástich skončil. Takže záujmy mám, veľmi rád športujem a vo voľnom čase sa tiež rád venujem veciam, ktoré študujem, ale už v praxi.

Michal, vďaka za tvoje rozhovor a držím palce pri napĺňaní tvojich snov.

Ako sa Michalovi darí môžete sledovať na jeho facebookovej fan page www.facebook.com/KnezovicMichal

Text: Richard Karnok
Foto: Vladimír Karban, Alexandra Knezovičová a archív M. K.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *