Michal Búlik na Alpe Adrii v Rijeke dvakrát na pódiu

Richard Karnok 1

Stredoeurópsky šampionát Alpe Adria pokračoval neďaleko chorvátskeho letoviska Rijeka, na tradičnom okruhu Grobnik. Dvanásťročný slovenský pretekár Michal Búlik absolvoval s tímom Maco Racing úspešný víkend. Pri svojej premiére na tejto trati vybojoval v napínavých pretekoch triedy SSP 300 druhé a prvé miesto.

Po celý víkend sa jazdci a tímy pasovali s tropickými teplotami. Prvé tréningy Michal a jeho tím využili na zoznámenie sa s okruhom. Nový asfalt bol novinkou pre všetkých a podľa predpovedí sa mali časy oproti minulým rokom výrazne zrýchliť. Organizátor seriálu, spoločnosť Lutec Racing, umožnil v piatok každej triede tri tréningy, čo určite privítalo celé štartové pole. V piatok sa pracovalo na nastavení podvozku, časy na kolo sa zrýchľovali a po zajazdení tretieho najrýchlejšieho času triedy SSP 300 vládla u Macovcov dobrá nálada.

Sobotná kvalifikácia sa Michalovi vydarila. Tretie miesto znamenalo splnený cieľ a dobrú štartovú pozíciu do prvej jazdy.
Solídnym štartom držal v prvom kole tretiu priečku. Po chybe juhoafričana Lochoffa v prvom kole, sa Búlik zavesil za vedúceho slováka Kučeru. Spoločne si vytvorili dostatočný náskok a bolo jasné, že víťaz vzíde z tejto dvojice.
Pre pád jedného z jazdcov boli tri kolá pred cieľom preteky červenou vlajkou zastavené. V pretekoch sa už nepokračovalo, čo pre mladého skaličana znamenalo výsledné druhé miesto so stratou 0,1 sekundy na víťaza.

Štart nedeľných pretekov Búlikovi príliš nevyšiel a prepadol sa o dve pozície na piate miesto. Už v prvom kole sa prepracoval na tretiu priečku a vydal sa na stíhaciu jazdu za dvojicou Kučera, Lochoff. V druhom kole z jedenástich padá z prvého miesta Kučera. Na čele sa vytvorila trojica Lochoff, Búlik a ďalší juhoafričan v poli, Van der Merwe. Michal bol v skupine veľmi aktívny a niekoľkokrát sa dostal do vedenia. V poslednej zákrute posledného kola zaútočil na brzdách, dostal sa pred Lochoffa, ktorý spomalil, čomu sa nestihol vyhnúť Van der Merwe a spadol. Zaváhanie Michal využil a vo veku 12 rokov zvíťazil v pretekoch seriálu Alpe Adria Championship.

Michal Búlik: „Pre mňa úžasný víkend na krásnej novej trati, aj keď strašne horúci. V sobotu som sa cítil silný. Škoda predčasného konca preteku, no druhé miesto všetkých v tíme potešilo. Nedeľa bola super. Jazdu som si užil a z prvého víťazstva mám obrovskú radosť. Škoda pádu Tarica v poslednej zákrute, pódium si určite zaslúžil. Ale to sú preteky.
Chcem poďakovať majiteľovi tímu Macovi Kuzmovi a môjmu mechanikovi Danovi za perfektne pripravenú motorku. Salovi z Dunlopu za množstvo rád a super tyre manažment, Eďákovi za super pomoc pri zoznamovaní s traťou, Diskovi a ostatným chlapcom z Dunlopu za dobrú náladu v tíme.
Toto víťazstvo by som chcel venovať môjmu dedovi, ktorý nás bohužiaľ presne pred 3 rokmi opustil.“

Za podporu ďakujeme všetkým fanúšikom a partnerom:
BOS Búlik s.r.o., Redox Lučenec, BRS Technology, Auto Kelly Slovensko, Maco Racing Team, Dunlop, RSTmoto cz, Paolo Slovakia, Boneko a.s., FAU55 Racing, ITR Racing Parts, Pizza Apetito, Šperk Holíč s.r.o., Moto-cup.sk, TM Sport, Slovenská motocyklová federácia.

Výsledky:
Race 1
Race 2

Sledovať nás môžete i na našich sociálnych sieťach FacebookInstagram a You Tube.

Text: M. B.
Foto: Petr Štola, archív Michala Búlika

Jeden komentár k článku “Michal Búlik na Alpe Adrii v Rijeke dvakrát na pódiu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *