Maco Racing Team oslávil 20. výročie

Richard Karnok

FOTOGALÉRIA – Pred dvadsiatimi rokmi vznikol v Bratislave nový pretekársky motocyklový tím Maco Racing. Na majstrovstvách Slovenska a v šampionáte Alpe Adria sa za riadidlami tímových motocyklov predstavili Martin Kuzma a Martin Čermák. V sobotu sa v Bratislave stretli súčasní, ale aj bývalí pretekári tímu, mechanici, partneri a fanúšikovia, aby si na slávnostnom stretnutí v príjemnom prostredí Botela Marina na Dunaji pripomenuli najväčšie míľniky najúspešnejšieho slovenského tímu. 

Po prvých úspešných rokoch zatúžil majiteľ tímu Martin „Maco“ Kuzma zmerať si sily s medzinárodnou konkurenciou na podujatí majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov cestných motocyklov. To už niekoľko rokov jazdil na motocykli značky Yamaha, ktorej je verný dodnes. Na konci sezóny 2002 debutoval spolu s Milošom Balážom a Jozefom Bučekom na 200-míľových pretekoch v talianskej Vallelunge a od roku 2003 je pevnou súčasťou svetového šampionátu Endurance, ktorý je majstrovstvami sveta tímov. Počas nasledujúcich rokov stúpal tím výkonnostne nahor, prichádzali noví pretekári, v roku 2014 vybojoval v čínskom Zhuhai prvé body a v ďalších rokoch pódiové umiestnenia v rámci kategórie Superstock.

Aj po prestupe do hlavnej kategórie EWC v roku 2008 dokázal súkromný slovenský tím úspešne konkurovať motocyklovými továrňami podporovaným tímom a jeho kvality ocenili aj poprední pretekári MS, ktorí prejavili záujem štartovať za slovenské farby. V Katare v roku 2008 vybojoval tím prvé pódium s pretekármi Jasonom Pridmorom (USA, bývalý majster sveta), Thomasom Hinterreiterom (Rakúsko) a Jakubom Smržom (Česká republika). Najlepšou sezónou bol pre tím Maco Racing rok 2017, kedy skončil v konečnom hodnotení majstrovstiev sveta na šiestom mieste a zároveň bol najúspešnejším súkromným tímom šampionátu, keď sa na tímovom motocykli Yamaha predstavili Greg Junod (SUI), Marko Jerman (SLO) a Anthony Dos Santos (FRA). Popri tom sa tím Maco Racing zúčastňuje aj medzinárodného šampionátu Alpe Adria, kde na jeho Yamahe tento rok vybojoval mladý slovenský pretekár Michal Búlik titul šampióna v triede Supersport 300.

V aktuálnej sezóne, ktorá odštartovala septembrovými pretekmi vo francúzskom Le Castellet a bude pokračovať na jar, jazdia v tíme pretekári Louis Bulle, Anthony Dos Santos (obaja Francúzsko) a Rakúšan Julian Mayer. V máji 2019 sa tím Maco Racing už po tretíkrát predstaví aj domácim fanúšikom na Slovakia Ringu, kde sa uskutoční jedno z podujatí svetového šampionátu.

Text: Richard Karnok
Foto: autor a Christian Lochet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *