Lukáš Jasenský hodnotí alpsko-jadranskú Rijeku

Richard Karnok

Cez víkend sa na podujatí šampionátu Alpe Adria v chorvátskej Rijeke v triede superbike predstavil pretekár Slovakia Racing Teamu Lukáš Jasenský, pre ktorého bola účasť predovšetkým ďalšou dôležitou skúsenosťou s litrovým motocyklom.

Lukáš Jasenský:

„Na Grobnik som sa tešil, aj keď trať ako taká nepatrí k mojím obľúbeným, ale vedel som, že ma posunie zas o niečo vpred hlavne v tomto roku, keď sa stále len učím a získavam skúsenosti s litrovým strojom. Vo štvrtok sme sa zviezli na pneumatikách od Pannonie a chcel som sa len dostať do dobrého tempa, čo sa mi aj podarilo, keď som dokázal ísť čas 1:33,8, čo po troch rokoch absencie na tejto trati nie je až taký zlý čas. V piatok nám trošku popršalo a mali sme za celý deň len jeden 20-minútový tréning, kde sme obuli novú sadu pneumatík, nech zvolíme dobré nastavenie do kvalifikácie a do pretekov.

V sobotnej kvalifikácií som zajazdil svoje maximum 1:32,4, ale všetky časy boli stabilné a pod 1:33, čo ukazovalo dobrú pretekovú rýchlosť. Dosť dlho som sa udržiaval v kvalifikácii na hranici top 10 spoločne aj s triedou superstock 1000, ale na konci kvalifikácie, kde skoro každý jazdec použil kvalifikačnú pneumatiku, som sa prepadol na 15. miesto na štarte a na 9. mieste v triede Superbike.

Do pretekov som vedel, že musím dobre odštartovať, aby som sa mohol držať skupinky predo mnou, čo sa ale nestalo. Zase, ako je už pomaly tradíciou v superbikovej triede, sa mi štart nepodaril a prejazd prvého kola bol na 23. mieste z 31 jazdcov. Ale preteky boli vypísané na 15 kôl, takže sa mohla začať stíhacia jazda, kde som postupne predbiehal súperov a skončil na dobrom celkovom 11. mieste a 6. mieste z kategórie superbike. Škoda pokazeného štartu a hlavne stratených sekúnd, pretože po toľkých predbiehacích manévroch som už cítil dosť opotrebovanú zadnú pneumatiku, ktorá ma trápila dobrých päť kôl do konca. Keby som nepokazil štart a nestratil v úvodných kolách, tak by som bojoval v skupinke s Thomasom Berghammerom, Igorom Jermanom a Wolfgangom Gammerom, ktorí jazdili porovnateľné časy s mojimi. Škoda zrušených druhých pretekov v nedeľu kvôli silnému vetru, kde som sa chcel vyvarovať všetkých chýb, ktoré som urobil v sobotu.

V prvom rade ďakujem Petrovi Šurinovi a Slovakia racing teamu, ktorý mi umožnil štartovať v Rijeke, ďalej firmám Keramik studio, Mefosport, čerpacím staniciam TAM autohof a Maco Racing Teamu, ktorý nám požičal na tento víkend celý brzdový systém.“

Text: Richard Karnok
Foto: VA Fotograf