Lotte Europe Racing Team zahájil sezónu na Jarnej cene Brna

Úspešný vstup do novej pretekárskej sezóny zaznamenal Lotte Europe Racing Team na víkendovej Jarnej cene Brna. Andrej Dobrocký a Petra Harantová môžu byť spokojní nielen s umiestneniami v pretekoch, ale aj s dosiahnutými časmi, ktoré oproti vlaňajším pretekom vylepšili, Filip Haranta má za sebou pre zmenu úspešnú premiéru na šesťstovke.

Andrej:
Na prvé preteky v sezóne 2018 som sa veľmi tešil a taktiež som dúfal v dobré výsledky. Príprava motocyklov bola trochu náročnejšia z mojej strany, hlavne kvôli pracovným povinnostiam. Do Brna sme vyrazili už vo štvrtok večer, aby sme všetko stihli prichystať a v piatok mohli čo najskôr začať jazdiť. Ja som plánoval vyskúšať niektorý z voľných tréningov, no nakoniec som prvýkrát vyšiel na trať v sobotu ráno. Na pretekoch som mal jazdiť aj v triede supermono na Filipovej motorke, nanešťastie to nakoniec nebolo možné, a tak som sa sústredil len na triedu SPčiek. Hneď prvý tréning som zajazdil podobný čas z minulého roku, čo nebolo zlé. Na druhý tréning sa počasie ešte zlepšilo, a tak som skúsil troška pritlačiť a v poslednom kole 2. tréningu som zlepšil môj osobák na tomto okruhu časom 2:38 . Tento výsledok ma potešil a do 1. pretekov, ktoré boli vypísané na 6 kôl som štartoval z dobrej pozície. Nanešťastie sa mi štart nepodaril a do prvej zákruty som stratil niekoľko pozícií. Následne som sa snažil udržať s jazdcami predo mnou, avšak zaplietli sa nám tam 250tky, ktoré nás brzdili, keďže v zákrutách boli pomalšie, no na rovinke im idú motorky rýchlejšie. Nakoniec som skončil na 15. mieste v rámci 125tiek a celkovo 23. zo 48 jazdcov.
V nedeľných pretekoch som chcel zlepšiť umiestnenie, a tak som sa viac sústredil na štart, ktorý sa mi vydaril lepšie. Nanešťastie nás už v 3. zákrute dobehli 250tky a znova spomalili v ideálnych stopách. Druhé preteky boli vypísané na 12 kôl, takže boli fyzicky náročnejšie a taktiež bolo doobeda zamračené. Silný vietor sprevádzal preteky celú nedeľu, takže v niektorých zákrutách a rovinkách bol bočný vietor výrazný. Po pekných pretekoch, v ktorých sme si niekoľkokrát menili pozície, som nakoniec prišiel do cieľa na 13. mieste v triede 125tiek. S výsledkom som v konečnom hodnotení spokojný. Bohužiaľ výkon motocykla nebol dostatočný na dosiahnutie lepšieho výsledku, keď som výrazne strácal na rovinkách. Za prípravu motocykla a pomoc pri riešení technických problémov ďakujem Filipovi Harantovi a našim mechanikom Dušanovi a Ľubošovi.
Podujatie hodnotím pozitívne, keďže som si zlepšil osobák, dobre zapretekal a víkend skončil bez pádu a väčších škôd. Takže sa môžem pripravovať na ďalšie preteky najmä v seriáli CAMS.

Filip:
Po dlhej zime som sa tešil na už tradičný začiatok sezóny a tým bola Jarní cena Brna. Účasť viac ako 300 pretekárov a kvalitné prostredie Masarykovho okruhu v Brne sľubovalo perfektný pretekársky víkend. Pre mňa obzvlášť zaujímavý, pretože som mal do Brna prichystanú motorku do triedy 600ccm.
V piatok ma čakali 3 tréningy, v ktorých som sa zameral na maximálne zoznamovanie s novou motorkou. V následnej sobotnej kvalifikácii som už dokázal súperiť so štartovým polom 54 jazdcov a hlavne s časomierou, čo mi prinieslo 31. miesto na štarte. V krátkych sobotných pretekoch na som sa dokázal ešte o 4 pozície zlepšiť a dosiahol som 27. miesto. V nedeľných pretekoch som dobre odštartoval a dokázal predbehnúť zopár kvalitných jazdcov. Bohužiaľ po páde boli preteky zastavené a v následnom reštarte som neudržal nervy a pri odštartovaní sa mi motorka dva razy zdvihla na zadné, čo ma stálo minimálne 10 miest. Našťastie v stíhacej jazde som 5 miest dohnal a po súčte časov obsadil 21. miesto. S umiestnením som spokojný, hlavne z dôvodu účasti celej českej a slovenskej špičky a najrýchlejším kolom 2:18,6, ktoré som zašiel v poslednom kole nedeľných pretekov. Celkovo víkend bol super, dobré výkony a super partia na jednotku.

Petra:
Na preteky do Brna som sa tešila, ten okruh sa mi veľmi páči. Cez zimu som sa pripravovala na sezónu v gyme a občas na crosske. Nevedela som odhadnúť ako mi to na trati pôjde, no môj cieľ bol ísť pod tri minúty. Motorku mám takú istú ako minulý rok, vymenila som len farby a piest.
Cez tri piatkové voľné tréningy som sa postupne tesne pod tri minúty dostala, čo urobilo radosť nielen mne ale aj môjmu tímu. Motorka fungovala skvele, večer sme zmenili prevod a v sobotných kvalifikáciách som znova zrýchlila a dostala sa na čas 2:53, čo znamenalo, že za mnou na štarte bolo ešte 6 ďalších jazdcov. Do pretekov som odštartovala celkom dobre ale v prvej zákrute som pár pretekárov pustila pred seba. Podarilo sa mi ich počas prvých dvoch kôl predbehnúť, ale tí čo štartovali predo mnou a ktorých som sa chcela udržať, boli už ďaleko. Avšak v pretekoch sa mi podarilo môj čas na kolo ešte o niečo vylepšiť a dostala som sa na čas 2:52, čo ma veľmi teší. Do cieľa som prišla na 27. mieste.
V nedeľu ráno bolo cez warm up chladno a už od rána fúkalo. Do pretekov na 12 kôl som štartovala z tej istej pozície ako v sobotu, len s tým rozdielom, že všetky 250 boli až za nami. Štart som mala lepší ako v sobotu, ale s 250 sme štartovali sme naraz a už v prvej zákrute nás začali obiehať, čo bolo dosť nebezpečné. Po prvom kole som mala za sebou 7 jazdcov, no postupne som sa začala prepadávať. Trochu som sa zľakla vetra, ktorý nemám rada nie len na motorke a jazdila som až priveľmi opatrne. Skončila som na 24. mieste.
Celkovo víkend hodnotím výborne, motorka fungovala a ja som si dobre zasúťažila.

Za podporu ďakujeme naším sponzorom Lotte SK, Autosave, Chmela pneu, Only Duly a Cebra Bowden, ktorí nás v tomto športe podporujú a bez ktorých by sme sa pretekov nemohli zúčastniť.