Knezovičov skvelý vstup do sezóny

Richard Karnok

Vydarené prvé podujatie sezóny má za sebou Juraj Knezovič, pretekár motomaxx Racing Teamu, v seriáli IMRC v triede Superbike a Slovenskom pohári nad 600 cm3.

Po výborných výkonoch si zo Slovakia Ringu odniesol dva poháre za víťazstvá, keď zužitkoval svoje schopnosti šampióna disciplíny Supermoto a na vlhkej trati zaknihoval svoje prvé víťazstvo v Majstrovstvách Slovenska na okruhu a krátko nato zvíťazil aj v Slovenskom pohári v triede nad 600 cm3 medzi veteránmi, pričom v cieli bol na prvom mieste aj celkovo.

Juraj Knezovič:

Prvý tohtoročný okruhový víkend som začínal piatkovým Fun Cupom s dosť veľkým otáznikom. Nakoľko som nesedel od minulého októbra pol roka na motorke, iba čo som sa zviezol  v marci dvakrát na motarde, tak som do úvodných pretekov nešiel s nejakým veľkým nadšením a už vôbec nie nejakými prehnanými ambíciami. Bol som akurát zvedavý na motor, na dielo Borisa Mentela, ktorý sa mu venoval počas zimy. A hneď po prvom výjazde mi bolo jasné, že môj minuloročný výkonový hendikep celkom určite už nebude taký citeľný ako v minulom roku. Doladili sme s Borisom ešte trochu podvozok K-Tech a na starom trojročnom endurančnom Dunlop GP racery som si pojazdil vcelku k spokojnosti, lebo som už poobede atakoval 1:30 min., čo po tej pauze nebolo na zahodenie.

Sobotňajšie prvé preteky v Superbike som odštartoval niekde v strede poľa. Nakoľko som však zvolil príliš mäkkú zadnú gumu a motorka sa správala vo výjazdoch dosť nepokojne, musel som ísť prvé kolá opatrnejšie čo malo za následok, že sa cezo mňa prehnalo niekoľko jazdcov . Trvalo mi zopár kôl, kým som si na nervózne zadné koleso zvykol, ale od polovice pretekov to už bolo v pohode a snažil som sa poopraviť prispatý úvod pretekov. Podarilo sa mi zopár jazdcov predbehnúť späť a k mojej spokojnosti som dokrúžil na pätnástom mieste, takže jeden bodík celkovo a tretí flek v M SR na úvod fakt potešil.

V nedeľu sa mi v kvalifikácií podaril zopakovať čas zo soboty, avšak tentoraz už bez „pomoci“ rýchlejšieho jazdca, tak som čakal čo sa bude diať. Do prvej zákruty po štarte som vchádzal na nejakom siedmom-ôsmom mieste, ale v druhej zákrute vo výjazde na horizont spadli predo mnou traja jazdci a podarilo sa mi s odretými ušami vyhnúť tomu poslednému. Myslel som však, že preteky zastavia. Tak som pokukoval po zástavkároch, či uvidím červenú vlajku a nič. Medzitým ma obehol jeden jazdec, a tak som začal ťahať aj ja a vrátil som mu to. Potom však začalo hustejšie popŕchať a asfalt začal byť dosť nevyspytateľný. Podarilo sa mi získať slušný odstup a postupne som zrýchľoval až kým som neuvidel na laptimeri, že idem pod 1:30. Vtedy som si ale uvedomil, že to asi na tomto povrchu neskončí dobre a že si najskôr čo chvíľa niekde rozbijem držku, a tak som trochu poľavil, čo sa mi stalo skoro osudné. Myslel som si totiž, že náskok mám dostatočný a spomalil som až príliš. Nemal som totiž vôbec prehľad o dianí za mnou. V poslednej preklápačke pred cieľom som zrazu zbadal vedľa seba Rada Dulíka ako ide cezo mňa, a tak som si v duchu povedal, že sa nepredám na záver preteku tak lacno. Podarilo sa mi útok zvonka odvrátiť a do poslednej zákruty si udržať pozíciu až do odmávnutia.

Asi sme zopár ľuďom riadne dvihli adrenalín, ale na pretekoch o to ide. A sranda musí byť aj keď viem, že Rado z toho záveru veľmi nadšený nebol. Podarilo sa mi teda zobrať celkom slušný kopec bodov za piaty flek celkovo a úplne, pre mňa nečakane, aj historicky prvé víťazstvo v M SR na okruhu. Slovenský pohár už bola len taká čerešnička na torte a vďaka uliatemu štartu prvého jazdca v kvalifikácií som si v pokoji dojazdil na prvom mieste aj keď s prasknutým chladičom… takže  v poslednom kole som už išiel len tak na pol plynu, pre istotu s prstami na spojke a so svietiacou červenou kontrolkou vody, ktorá mi skoro oko vypichla…

Chcem sa poďakovať agentúre Slovakia Racing za veľmi pekne zorganizované podujatie, Rišovi Karnokovi za „adrenalínové“ okomentovanie nedeľňajších pretekov, Borisovi a Marošovi z motomaxxu Nové Zámky za ako vždy výborne pripravenú motorku, pneumatikám Dunlop, že ma neposlali k zemi v tých ozaj nepríjemných podmienkach druhej jazdy a na záver veľká vďaka patrí celej mojej famílií, ktorá mi na tribúne tak intenzívne a úspešne držala palce až do poslednej zákruty. Zároveň tak isto ďakujem všetkým, ktorí mi fandili a prispeli tak k môjmu doteraz najúspešnejšiemu okruhovému víkendu.

Text: Tlačová správa motomaxx Racing Teamu
Foto: Richard Karnok a Radovan Krajmer