Jasenského úspešný debut na tisícke

Richard Karnok

Keď si v júli Lukáš Jasenský, pretekár tímu RTL Moto-Sport, vyskúšal jazdu na litrovej Kawasaki, povedal, že by ju už najradšej nepustil z ruky. Ale bolo treba dotiahnuť rozbehnutú sezónu v triede Spersport a keďže to sa mu podarilo mimoriadne úspešne ziskom titulu šampióna IMRC už na predposlednom podujatí, mohol si v záverečných pretekoch seriálu dovoliť splniť svoj letný sen a štartovať už na litrovom stroji. A darilo sa mu výborne, keď vybojoval 4. a 2. miesto v IMRC a druhé a prvé do hodnotenia Majstrovstiev Slovenska.

Lukáš Jasenský:

„Na Slovakia Ring som sa tešil z toho dôvodu, že sme zmenili triedu a že si konečne vyskúšam v poriadnych pretekoch ako to funguje na 1000ke. Motorku som mal požičanú od brata, ktorý túto sezónu vypustil. Na motorke Kawasaki ZX-10R som sedel pred týmito pretekmi asi pred tromi mesiacmi na pretekoch endurance, kde som najazdil nejakých 50 kôl na okruhu, preto som chcel odjazdiť tento víkend čo najviac kilometrov, a tak zoznámiť sa s motorkou ešte viac a hlavne zvyknúť si na ten výkon, ktorý má litrový stroj strašne veľký.
V piatok po rannom daždi sme čakali kým oschne trať, a tak sme na trať vyrazili až poobede na voľný tréning. Na tomto variante okruhu som jazdil približne pred 2 rokmi a tak pomaly som sa do toho dostával. Tréning nám prerušil dážď, takže sme v piatok najazdili 9 kôl. V sobotu ráno bola trať zas mokrá a oschla až pred kvalifikáciou. V kvalifikácii som si veľmi veril a chcel som prekvapiť, ale s pole position som prekvapil aj sám seba. Podarilo sa mi zajazdiť dve rýchle kolá, v ktorých ma trošku limitovali vibrácie od prednej časti motocykla, ale pripisovali sme to zle vyváženým kolesám.
Do pretekov litrovej kategórie som štartoval prvýkrát a hneď výborne. Po štarte som si udržal prvé miesto a prvých 5 kôl som viedol. Potom sme si párkrát vymenili pozície so skúseným Robertom Muresanom z Rumunska, ktorý jazdil fakt dobre. Následne ma predbehol Vlado Ruža. V posledných kolách mi začala tŕpnuť ruka a nemal som v nej dobrý cit a v poslednom kole som prebrzdil zákrutu a kvôli tejto chybe som prišiel o 3. miesto a skončil štvrtý. Boli to super preteky, ale vibrácie od prednej časti motocykla sa nám vôbec nepodarilo odstrániť.
V nedeľu vo voľnom tréningu sme skúšali rôzne nastavenia, ktoré zlepšili motorku. V kvalifikácii som skončil druhý za Muresanom. V pretekoch som mu chcel konkurovať, ale štart sa mi vôbec nepodaril a bol som na 6. mieste. Nevedel som sa dostať do tempa a skupinka predo mnou, Ruža, Juhász, Sarkány, Muresan mi odišli aj na tri sekundy. Pomaličky som sťahoval náskok skupinky, asi 5 kôl som sa za nimi vozil, keďže Muresan sa odtrhol a odišiel nám na dobrých 10 sekúnd. Dve kolá pred koncom som zaútočil na 3. miesto a dostal som sa pred Juhásza a tri zákruty od tohto momentu som predbehol aj Vlada Ružu a dostal som sa na 2. miesto, ktoré som si udržal do konca. V oboch pretekoch to boli výborné súboje s mojimi konkurentmi v novej triede. Veľmi som si užíval jazdu na litrovom stroji, ktorá je mimoriadne zábavná a rýchla.
Chcel by som poďakovať našej stálej partii, t.j. Dulík, Kamenický, Hudec za skvelú atmosféru v boxe a veľmi dobrú sezónu 2013. Taktiež môjmu otcovi, ktorý sa o motorky staral super a na každé podujatie boli perfektne pripravené, firme Keramik Studio, MOTOWEL, L+J Desing ako hlavným finančným sponzorom, Borisovi Mentelovi (Motomaxx) za prípravu motorov, Lacimu Šinkovi za perfektné doladenie podvozkov, Marianovi Tóthovi – TAM AUTOHOF čerpacie stanice za dodanie super racingového benzínu, Radkovi Bohuslavovi – MEFOSPORT oleje MOTUL a Bieta restaurant.“

Ivan Jasenský, manažér tímu RTL Moto-sport:
„Ako tím sme veľmi zohratá partia a chcel by som sa poďakovať všetkým chlapcom, Radovi Dulíkovi, Lukášovi a Tomášovi Jasenským, ako stálym členom a Jaríkovi Kamenickému a Andrejovi Hudecovi ako členom čakateľom, s ktorými som spolupracoval na pretekoch a tiež mimo nich. Rado Dulík mal trošku smolný začiatok roka, keď mal dosť nešťastný a ťažký pád, z ktorého sa na moje počudovanie veľmi rýchlo spamätal a dal do poriadku. Ale bodová strata pri vynechaní pretekov ho posunula dole. Svojou húževnatosťou a tréningom sa však dostával do formy, i keď stále to nie je to čo bolo minulý rok. Ale aj tak mu gratulujem k 10. miestu v Superbikoch. Tomáš Jasenský tento rok nejazdil, mal veľa problémov v súkromí a to mu nedovolilo pretekať. Lukáš Jasenský je najúspešnejší pretekár tímu RTL MOTO-SPORT, keď dosiahol titul šampióna IMRC Supersportov a tiež prekvapil na posledných pretekoch na Slovakia Rigu, kde v Superbikoch dosiahol pekné 4. a 2.  miesto, okamžite sa vyrovnal s obrovským výkonom tohto motocykla a zviedol pekné súboje lahodiace oku diváka s Vladom Ružom. Náš Team RTL MOTO-SPORT sa tento rok vyvíjal a určite má ešte na čom pracovať, ale spolu sme to perfektne zvládli. Dúfam, že budúci rok sa nám polepší hlavne finančná situácia, aby sme mohli pre náš tím urobiť viac a tiež ho rozšíriť.“