Janega si okrem 125-ky zajazdil aj na švortkate

Richard Karnok

Martin Janega dokončil posledné tohtoročné preteky na šiestom mieste a v konečnom hodnotení IMRC a M SR mu patrí tretie miesto. Ako bonus si na záver sezóny vyskúšal aj jazdu s veľkým štvortaktným motocyklom, kde by určite rád videl aj svoju budúcnosť.

Martin Janega:
„Ukončenie sezóny 2013 na Slovakia Ringu bolo zase pre mňa veľmi náučné. Už od piatku sa ťahalo upršané počasie, hneď ako sme došli začalo pršať, takže sme hneď prezúvali na mokro. Prvý tréning som absolvoval z ľuďmi z „ulice“, ktorí mi miestami zavadzali, ale postupom času, ako začala trať usychať, začali aj oni jazdiť relatívnu stopu a dalo sa ich ľahko obehnúť. Asi po treťom tréningu sme nastavili motorku a už som sa snažil iba zrýchliť, no nepodarilo sa, zrazu sa spustil lejak a zase sme mohli prezúvať. Keď sa to relatívne ustálilo a vyšiel som na trať tak pre istou vzadu na trati pršalo ako z krhly, preto som zišiel dole. Večer sa vo vedľajšom stane zabávali dospelí.
V sobotu som sa zase zobudil do dažďa, tak som dúfal nech sa to do pretekov ustáli. Cez kvalifikáciu som trochu rýchlejšie vošiel do tretej zákruty (pod horizontom), vyletel som do „kačírku“ a nasledoval ma aj Vlado Petrovič a ešte niekto. Našťastie som to udržal, ďalšia skúsenosť do plusu. No keď som išiel na cieľovej rovinke započul som, ako keby bolo niečo z výfukom, tak som išiel dole z trate za ani nie 8 minút som dal dole plasty za pomoci môjho otca a kamaráta a zistil som že sa uvoľnil výfuk pri valci. Rýchlo som to dotiahol a vybehol som na trať, aby som bol klasifikovaný.
Do pretekov som išiel dobre naladený a bol som rád, že som absolvoval ďalší rok s týmto super kolektívom. Štartoval som z 8. pozície (v triede 125 SP šiestej), po štarte ma predbehli, no v prvej zákrute som ich zase dobehol. Vlado sa hneď po štarte zavesil za jazdca s číslom 91. Obaja mi potom v jednej zákrute ubehli a na rovinke som na nich nestíhal. Preto som skončil na celkom dobrom 6. mieste. Po pretekoch sme šli všetci do 0-ky boxu rozobrať motorky, pričom som bol zavolaný na vyhlásenie celkových výsledkov sezóny, vtedy som ešte nevedel prečo, až potom som sa dozvedel, že som tretí v celkovom hodnotení, vďaka diskvalifikáciám z predchádzajúceho podujatia. Bolo to také víťazstvo ne-víťazstvo, radšej by som o to miesto bojoval ako ho len takto dostať, takto je to také divné. Síce boli jazdci upozornení už pri prvom podujatí na technický stav motocykla, no aj na druhé preteky sa išlo v tom istom zoskupení, preto sa technický komisári rozhodldli ich diskvalifikovať.
Ešte v sobotu večer som sa dozvedel, že môžem ísť jazdiť na Čermovej motorke z požičovnem a tak po chvíľke váhania som sa rozhodolm že pôjdem v nedeľu na to. Išiel som zo Suzuki gsx-r 750 a som vďačný za ďalšiu skúsenosť. Jazdil som v skupine do 1000 ccm, kde mi ubiehali aj na rovinke, ale aj v zákrutách, keďže som ešte na tú motorku príliš ľahký a nevedel som prejsť zákrutu pod plným plynom. Aj keď som došiel na poslednom mieste, strašne ma to bavilo. Za celý víkend ďakujem rodičom, rodine, kamarátom za pomoc pri motorke, Čermovi a jednej osobe, ktorá mi zlepšovala náladu celú nedeľu. D,úfam že sa stretneme aspoň v podobnej zostave aj na budúcu sezónu.“