Hungaroring hostil medzinárodné motocyklové šampionáty

Na maďarskom Hungaroringu sa dva týždne po podujatí Majstrovstiev sveta automobilovej Formuly 1 tentoraz predstavili najrýchlejší motocykloví pretekári seriálov Alpe Adria Championship, Majstrovstiev Európy Stock 250 a seriálu IMRC, ktorých organizátorom je slovenská agentúra Slovakia Racing. Nielen so súpermi, ale aj doslova s tropickým počasím si muselo poradiť 120 pretekárov z rekordných 16 krajín. Žiaľ, druhé preteky triedy Superbike sa skončili tragicky. Po nehode v úvode zahynul 45-ročný slovinský pretekár Berto Camlek…

Keďže bolo podujatie na Hungaroringu predposledným v kalendári všetkých troch seriálov, v niektorých triedach šlo doslova do tuhého, no spoznali sme už aj nových celkových víťazov. V rámci podujatia sa jazdilo aj o body do národných šampionátov niekoľkých krajín, takže na stupňoch víťazov bolo po každých pretekoch poriadne rušno. Navyše aj tentoraz na súťažiacich čakalo dvoje pretekov.

Veľký zvrat nastal na čele priebežného poradia európskeho šampionátu triedy Stock 250. Vedúci jazdec seriálu, Talian Manuel Torrini, prichádzal do Maďarska s komfortným, 49-bodovým náskokom na českého rivala Olivera Königa. Dva Talianove nedokončené preteky a, naopak, dve víťazstvá Königa, znamenajú, že pred posledným podujatím je predsa len o čosi veselšie českému jazdcovi, ktorý má nateraz 21 bodov k dobru. Pocit stáť na stupňoch víťazov si po oba razy užil aj slovenský pretekár Roman Kučera ml. Aj tentoraz sme však boli svedkami nízkeho počtu pretekárov a len budúcnosť ukáže, či si táto nová kategória dokáže udržať svoje miesto vo svete motocyklových pretekov.

Rovnako ako na predchádzajúcom podujatí v českom Moste, aj tentoraz si alpsko-jadranské víťazstvá v triede 125GP /Moto3 podelili Taliani Gabriele Gnani a Nicola Settimo, čo znamená, že Gnani je už len krôčik od svojho ďalšieho titulu šampióna Alpe Adrie. Tento 51-ročný pretekár a skvelý konštruktér má na svojom konte aj pódium zo svetového šampionátu, keď pred neuveriteľnými 26 rokmi vybojoval druhé miesto na Veľkej cene národov v talianskom Misane v triede 80 cm3 a pred ním skončil len slávny Jorge Martinez.

Trieda 125 Sportproduction už spoznala alpsko-jadranského šampióna pre tento rok. Taliansky pretekár Andrej Kosmač sa nemusel nikam ponáhľať, aj jeho dve druhé miesta za krajanom Daniele Scagnettim stačili k tomu, že jeho bodový náskok na čele tabuľky je už pre jeho súperov nedosiahnuteľný. Rovnako je rozhodnuté aj o celkovom víťazovi seriálu IMRC, ktorým sa stal po skvelých výkonoch český pretekár Radek Lamich. Lamich zvíťazil aj v sobotňajších pretekoch, v nedeľu bol najrýchlejší Slovák Peter Rauch, u ktorého nás môže mrzieť, že sa nezúčastnil ostatných doterajších podujatí. Majstrom Slovenska sa pre rok 2015 stal nováčik Eduard Werner.

Napínavý súboj dvoch domácich maďarských pretekárov sa odvíjal v triede Superstock 600. David Juhász zvíťazil v oboch pretekoch pred bývalým majstrom Európy v triede 125 cm3 Alenom Györfim, pred ktorého sa tak dostal o jediný bod v priebežnom hodnotení Alpe Adrie a medzi týmito jazdcami sa na záverečnom podujatí na Slovakia Ringu rozhodne nielen o titule alpsko-jadranského šampióna, ale aj o víťazovi seriálu IMRC.
Predsa len pokojnejší spánok ako jeho krajania môže mať pred posledným podujatím taktiež maďarský pretekár János Chrobák, víťaz oboch pretekov na Hungaroringu v triede Supersport/Moto2, ktorý zvýšil svoj náskok na čele priebežného poradia Alpe Adria a navyše už má s predstihom vo vrecku celkové víťazstvo v seriáli IMRC.

O celkom prvé víťazstvo slovenského jazdca v pretekoch alpsko-jadranského šampionátu v triede Superstock 1000 sa v sobotu postaral Jaroslav Černý, ktorý do tejto triedy prestúpil práve pred Hungaroringom zo Superbikov. V nedeľu zvíťazil český pretekár Michal Prášek, ktorý sa stal najväčším kandidátom na celkové alpsko-jadranské prvenstvo, keď má na čele priebežného poradia 31 bodov k dobru pred krajanom Michalom Šemberom, ktorý po sobotňajšom treťom mieste nedeľné preteky nedokončil. V rámci hodnotenia seriálu IMRC vybojovali víťazstvá Bulhar Krasen Kanchev a Poliak Marek Szkopek, ktorý sa zároveň stal celkovým víťazom seriálu.

V sobotných pretekoch triedy Superbike zvíťazil český jazdec Lukáš Pešek, bývalý pretekár majstrovstiev sveta, ktorý v roku 2007 zvíťazil v dvoch veľkých cenách v triede 125 cm3. V rámci IMRC bol prvý Poliak Pawel Szkopek staronovým majstrom Slovenska sa stal Vladimír Ruža. Za Peškom bol v cieli alpsko-jadranského hodnotenia na druhom mieste Rakúšan Roland Resch, suverén tohtoročného alpsko-jadranského šampionátu, ktorý v tom čase netušil, že sa stal v predstihu novým majstrom. Na začiatku nedeľných pretekov totiž v prvej zákrute došlo k hromadnej kolízii, pri ktorej vyhasol život 45-ročného slovinského pretekára Berta Camleka, bývalého alpsko-jadranského šampióna, ktorý sa chcel na poslednom podujatí v septembri na Slovakia Ringu lúčiť so svojou úspešnou kariérou…

Organizátori po tejto smutnej udalosti zostatok programu, druhú jazdu Superbikov a preteky pohárového seriálu IMRC Cup, z pochopiteľných príčin zrušili.

Posledné podujatie seriálov Alpe Adria, ME Stock 250 a IMRC sa uskutoční 11.-13. septembra na Slovakia Ringu.