Eduard Werner: Táto sezóna bude mojou poslednou

Richard Karnok

Po úspechoch v disciplíne Supermoto, kde vybojoval niekoľko titulov majstra Slovenska, sa v roku 2015 vybral do pretekov cestných motocyklov v triede 125 SP. Hneď od začiatku sa mu darilo znamenite, vybojoval niekoľko titulov majstra Slovenska a Českej republiky a získal mnoho víťazstiev. Vlaňajšia sezóna mu však nevyšla podľa predstáv, no tí, ktorí poznajú Eduarda Werner vedia, že tento rok si to bude chcieť určite vynahradiť. 

Edo, po toľkých úspechoch, ktoré si dosiahol v minulosti, by sa mohlo povedať, že vlaňajšia sezóna bola tvojou najmenej úspešnou po prestupe na cestné motocyklové preteky. Ako to vidíš ty?
Rok 2019 bol pre mňa z pohľadu pretekárskeho života hlavne smolný. Ťahalo sa to od začiatku sezóny, pretože už na prvom tréningu sa pri poruche zničili niektoré dôležité časti môjho najlepšieho SETUPU do 125-ky. Niektoré veci boli neopraviteľné, takže som nemal ten najlepší výkon. Zároveň prišli smolné momenty a výpadky na drobnosti, neskôr aj  z toho plynúca nervozita a vlastné chyby ako napríklad pád na Slovakia Ringu, kde som na to úplne hlúpo tlačil. Na niektorých pretekoch sme nastavenie doslova obetovali, aby som vôbec došiel do cieľa. Je to však šport a v každom športe sa striedajú úspechy aj neúspechy takže to beriem ako súčasť toho čo robíme.

Vlani si premiérovo jazdil aj v triede Twin, ako si spokojný so svojou prvou sezónou v tejto triede?
Cieľom boli body a nazrieť do Top 10 v tejto triede, čo sa mi na pretekoch prevažne darilo a celkové 5. miesto v Majstrovstvách ČR cestných pretekov motocyklov na prírodných okruhoch seriálu CAMS hodnotím pozitívne. Išiel som na motorke, ktorá bola robená na mieru pre mňa a keďže bola nová muselo prebehnúť aj nejaké vývojové obdobie, taktiež som sa musel poriadne zoznámiť s jazdeckým štýlom pre dvojvalec. Neskôr sa mi na motorke po vyladení podvozku aj dobre a pohodlne jazdilo, takže to bolo fajn.

Tvoj motocykel do triedy Twin sa pred niekoľkými dňami objavil v inzeráte. Znamená to, že si sa v tejto triede poriadne nerozbehol a už v nej aj končíš, alebo uvažuješ len o zmene motocykla?
Zvážili sme doma všetky okolnosti a rozhodli sme sa v tejto triede nepokračovať. Tým, že na preteky chodím len s otcom je veľmi náročné pripraviť dve stopercentne nastavené motorky v jeden deň. Zohnať na preteky ďalšieho spoľahlivého človeka, ktorý strávi 10 víkendov v roku mimo aby pracoval niekomu na motorke je taktiež nereálne. Zároveň sme mali v motorke sériový motor bez úprav (upravené boli iba  palivové mapy), keďže cieľom sezóny bolo hlavne maximálne nastaviť podvozok, pretože rýchlosť tejto motorky je veľmi veľká a na roadracingu ťa nesmie nič prekvapiť.  Ďalšou okolnosťou boli aj finančné možnosti, pretože na výkon motora ktorý sa jazdí v Top 5 by sme potrebovali asi ďalšie 3 roky pri mojom balíku na sezónu a rolu zohnala aj miera rizika pri rýchlosti tejto motorky na mestskom okruhu, ktorá je už dosť za hranicou toho, že sa pretekmi neživíme, ale naopak investujeme veľa aby sme ich mohli absolvovať.

Už sme vraveli, že vlaňajšok ti nevyšiel podľa predstáv, dá sa však nájsť aj nejaké pozitívum? Boli preteky, po ktorých si si povedal, že si konečne spokojný?
Spokojný som bol s mojim výkonom na domácich pretekoch na letisku v Trenčíne v triede Twin. Vyjazdil som tam najlepší výsledok na tejto motorke a trošku som  v technickej časti okruhu potrápil aj jazdcov so silnejšími motorkami. V triede 125 SP som bol spokojný najmä so sobotným výkonom na finálových pretekoch na Slovakia Ringu. V kvalifikácií sa mi v motore rozpadlo ložisko, mali sme len hodinu na opravu. Za ten čas sme nemohli v motore vyvážiť kľukový hriadeľ a motorka mala neskutočné vibrácie, no napriek tomu som časť pretekov viedol a skončil tesne druhý. Výsledky síce nenadväzovali na minulé roky, no vždy musím brať pozitívne aj to, že som nestratil so súpermi kontakt a hlavne, že neprišlo zranenie ani väčší pád.

Kde všade ťa uvidíme štartovať v sezóne 2020?
V roku 2020 pôjdem kompletný seriál Majstrovstiev Slovenskej republiky a seriál Majstrovstiev Českej republiky tourist trophy CAMS na prírodných okruhoch v triede 125 SP.

Čo robíš počas zimy, ako sa fyzicky pripravuješ na pretekársku sezónu? Trénuješ aj na svojom obľúbenom motarde?
V zime sa venujem tréningu v posilňovni, keďže je mierna zima pridávam aj aktivity vonku ako beh a bicykel. Mojou výhodou je, že sa fyzicky môžem pripravovať aj v mojom zamestnaní, keďže si to moja práca vyžaduje. Supermoto motorku už žiaľ nemám. Peniaze z jej predaja sa využili na stavbu Twina Kawasaki. Toto je momentálne moje najväčšie negatívum, keďže tento tréning mi veľa dával.

Trúfneš si na nejaké ciele pre rok 2020? Prezradíš nám ich?
Cieľ pre sezónu 2020 je jednoznačne priblížiť sa k výsledkom z minulých rokov, vyvarovať sa zraneniam a zbytočným chybám. Zároveň je taký vedľajší cieľ trochu viac si túto sezónu užiť. Rozhodol som sa z viacerých dôvodov, že táto pretekárska sezóna (v mojom podaní už osemnásta) bude mojou poslednou. Na motorky samozrejme nezanevriem a voziť sa budem ale myslím si, že za tie roky som si užil veľa dobrých momentov, ale už toho pretekania bolo dostatok a cítim sa uspokojene. Po tejto osemnástej sezóne si budem môcť povedať aj to, že som „dospelý pretekár“ 🙂 a dospelí ľudia takéto šialené veci predsa nerobia 🙂

Pre nás fanúšikov to rozhodne nie je dobrá správa, ale samozrejme to chápem. Napriek tomu, že vlaňajšia sezóna nebola práve tou najlepšou, máš iste komu podakovať za to, že ti pomáha…
Určite ďakujem za podporu svojej rodine, partnerom, bez ktorých by som sa nemohol na pretekoch ani zúčastniť, teda Arsy racing team, Akumulátorovňa Igor Havala, Lotte SK s.r.o. – p. Ľubomír Haranta, MEZ Kežmarok s.r.o.. Tiež musím poďakovať všetkým kamarátom a známym, ktorí za celé tie roky vyrobili komponenty, pomohli či už s prácou na motorke alebo aute, tvorili marketing a viedli zložité jednania, zohnali rôzne materiály, no nebudem pokračovať v tomto zozname, pretože by zaplnil tri strany a určite by som niekoho zabudol. Tiež chcem poďakovať všetkým fanúšikom a zároveň aj tebe za tento rozhovor.

To ďakujem aj ja tebe a ak by mala byť nadchádzajúca sezóna tvojou poslednou, tak nech vyjde celkom podľa tvojich predstáv.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: Christian Lochet, Pavel Salaba a Karel Šoukal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *