Cez víkend bude na Slovakia Ringu horúco

Richard Karnok

Nie, nejedná sa o predpoveď počasia, tá sľubuje skôr príjemných 22 stupňov a polooblačno, ale poriadne horúco bude tým, ktorí budú bojovať o umiestnenia v konečnej tabuľke šampionátov IMRC a Majstrovstiev Slovenska. V niektorých triedach totiž ani zďaleka nie je rozhodnuté o celkových víťazoch a bodové rozdiely sú minimálne.

Organizátori s agentúry Slovakia Racing tentoraz pre jazdcov pripravili 3 737 metrov dlhý variant Slovakia Ringu a pre mnohých to bude úplná novinka. Pripomínam, že na pretekárov triedy 125 SP a Slovenského pohára čakajú jedny preteky, ostatní absolvujú tradične dvoje pretekov.

Trieda 125 SP: Neistota
Po diskvalifikáciách pretekárov z posledného podujatia môžeme v tejto triede očakávať dohru mimo pretekárskej trate. Budeme si musieť počkať na víkend a na rozuzlenie, ktoré sa však v konečnom dôsledku môže natiahnuť na oveľa dlhšiu dobu. O všetkom vás samozrejme budeme informovať. Kandidátov na prvenstvo je niekoľko, ale v tejto situácii nie je možné s istotou spomenúť aký je vlastne priebežný stav.

Superstock 600: Durdík na čele
24-bodový náskok na Maďara Gyutaia má na čele priebežného poradia IMRC náš Martin Durdík, ale nesmieme zabudnúť, že v hre je ešte 50 bodov. Na doteraz posledných pretekoch úspešného Jantulíka tentoraz neuvidíme a z našich tak budeme zvedavý na vystúpenie Juraja Vargu a Pavla Mihalkoviča, ktorých výkony idú s pribúdajúcimi podujatiami nahor a rovnako by nemal chýbať ani často s technikou sa trápiaci Štefan Bunčiak. Martin Durdík je suverénne na čele v rámci slovenského hodnotenia.

Supersport: Jasenský už s istotou
Na predchádzajúcom podujatí sa s definitívnou platnosťou rozhodlo o celkovom víťazovi seriálu IMRC v triede Supersport, keď aj napriek zaváhaniu a zraneniu v prvých pretekoch sezóny sa dokázal náš Lukáš Jasenský vzchopiť k výborným výkonom a zaslúžene sa stal šampiónom. Škoda len, že okrem neho sa v tabuľke zo slovenských pretekárov objavuje len Bora Jakubičková, ktorá sa navyše so šesťstovkou tento rok len učí.

Superstock 1000: Fenyvesi či Chomicz?
Hoci je ešte stále na čele priebežnej tabuľky nedávno zosnulý Ágoston Rosivall, je isté, že o titule šampióna IMRC v tejto triede sa rozhodne medzi Maďarom Gáborom Fenyvesim a Poliakom Jaroslawom Chomiczom. Maďar stráca na prvé miesto už len tri body, poľský pretekár ďalších päť. Šance na víťazstvo ďalších v poradí, Maďara Vígha a a Poliaka Dabrowskeho sú už len čisto teoretické. Náš zástupca v tejto triede, priebežne siedmy Radoslav Chmára, bude chcieť určite zaútočiť na šieste miesto, na ktoré mu chýbajú tri body. Rado je jediným naším jazdcom v tejto triede, len na Pannoniaringu štartoval aj Jaroslav Kamenický.

Superbike: Udrží Vladimír Ruža prvé miesto?
Len jeden jediný bod náskoku má na čele priebežného hodnotenia IMRC v triede Superbike náš Vladimír Ruža. Súperov má však viac ako zdatných, víťazov posledných pretekov Maďara Davida Juhásza, ktorý stráca len spomenutý bod a jeho krajana Dezső Sárkánya, ktorý ich stráca ďalších desať. Náš pretekár tak môže byť pokojnejší len v rámci hodnotenia slovenského šampionátu, kde ma na druhého Ladislava Miklánka 35-bodový náskok. Miklánek, ktorý je v rámci IMRC piaty má ešte reálnu šancu zaútočiť na štvrté miesto, ktoré by bolo na jeho prvú sezónu na medzinárodnej scéne rozhodne úspechom.

Slovenský pohár do 600: Suverénny Fízeľ
Trieda do 600 aj nad 600 ccm pozná svojich víťazov a rozhodovať sa bude už len medzi veteránmi. Ján Fízeľ dokonale splnil úlohu papierového favorita v nižšej triede, keď okrem pretekov na Pannoniaringu, kde bojoval s technikou, všetko ostatné vyhral, a tak zaujímavejšie bolo sledovať trojicu Patrik Žák, Pavol Grman a Michal Ronec, ktorá zvádzala krásne súboje a až do pádov v Brne ťahal za dlhší koniec povrazu Ronec. Nakoniec však boj o druhé miesto zvedú tímoví kolegovia Žák s Grmanom, i keď Žákov 14-bodový náskok sa zdá byť rozhodujúci. Rovnaké poradie platí v národnom aj medzinárodnom hodnotení.

Slovenský pohár nad 600: Hudec bez konkurencie
Tak ako v šesťstovkách Fízeľovi sa rovnako suverénne darilo aj Andrejovi Hudecovi v triede nad 600 ccm. Len raz nestál na najvyššom stupni a zaslúžene mu patrí celkové prvenstvo. Rovnako na druhom a treťom mieste sa zdá byť jasno, Martin Sekera na druhom a Roman Kučera na treťom mieste už len ťažko svoje pozície pustia, pričom štvrté miesto bude chcieť udržať organizátor celého seriálu Peter Šurina zo Slovakia Racingu. Takisto aj tu platí, že národné a medzinárodné hodnotenia sú takmer totožné.

Veteráni rozhodnú až cez víkend
Len medzi veteránmi v Slovenskom pohári ešte nie je celkom rozhodnuté o víťazovi, v medzinárodnom hodnotení je na čele bývalý dvojnásobný majster SR Zbyněk Čech z Moravy s 15-bodovým náskokom na Juraja Knezoviča, tretí Jaroslav Kamenický stráca ďalších osem bodov. V národnom hodnotení je na čele Knezovič, keď má na Kamenického 15 bodov k dobru.

Voľný vstup
Pre tých, ktorí sa chcú prísť na posledné podujatie IMRC pozrieť ako diváci, je vstup zdarma, okrem pretekov seriálu IMRC budú svedkami posledného podujatia MM SR a FIM Europe Cupu Oldtimerov. Už v piatok sa navyše koná podujatie Fun Cup a motorkárom sa tak ponúka možnosť stráviť skvelé tri dni na Slovakia Ringu.

Časový harmonogram podujatia
Časový harmonogram 12.10.2013
Časový harmonogram 13.10.2013