Búlik si odbil premiéru v novej triede na jednotku

Richard Karnok

Uplynulý víkend sa na okruhu Slovakia Ring uskutočnili prvé preteky medzinárodného seriálu Alpe Adria Championship.

Premiéru v novej triede má úspešne za sebou i 12-ročný junior, Michal Búlik. Michal sa predstavil v triede Supersport 300, v známom slovenskom tíme manažéra Martina „Maca“ Kuzmu, Maco Racing Team – http://macoracing.com/ .

Yamahu v pretekárskej úprave si Búlik vyskúšal prakticky až v prvom voľnom tréningu, kde sa doladil posed jazdca a vyskúšal základný prevod. V druhom tréningu Michal už obsadil tretiu priečku. Mohlo by sa zdať, že konkurencia asi nebola príliš silná ale opak je pravdou. Pole čítalo 21 pretekárov z ôsmich krajín sveta, mimo iných i z Južnej Afriky, Portugalska či Brazílie a štyria jazdci dokonca pretekajú v Majstrovstvách sveta tejto triedy.
Tu sa ukázala i Búlikova príprava a rozjazdenosť zo Španielska.
Tím postupne dolaďoval nastavenie motocykla a veľkým prínosom je i prítomnosť a podpora technikov firmy Dunlop priamo v tímovej garáži.

Sobotný meraný tréning zakončil štvrtým najrýchlejším časom čo znamenalo štart z prvého radu.
Do poobedňajších pretekov Michal nastupoval s miernymi obavami ako sa podarí štart, ale ako sa ukázalo, obavy boli zbytočné. Do prvej zákruty sklápal svoj motocykel na štvrtej pozícii a boj o čo najlepšie umiestnenie sa mohol začať. V pretekoch na osem kôl si chlapci nič nedarovali. V skupine, ktorá striedavo čítala i osem jazdcov sa menili pozície niekoľkokrát za jeden okruh. Po veľkom boji Búlik prešiel cieľom na výbornej šiestej priečke a odnášal si tak peknú porciu bodov do hodnotenia seriálu Alpe Adria Championship. V hodnotení majstrovstiev Slovenska sa umiestnil na prvom mieste.
Po prvých pretekoch sa opäť upravovalo nastavenie a menil prevod, pretože Michal mal na rovinkách problém s pretáčaním motora a nemohol teda naplno využiť výkon a rýchlosť motocykla.

V nedeľnom warm upe sa všetko vyskúšalo a vo výsledkoch pri Búlikovom mene svietilo druhé miesto.
Druhé preteky víkendu mali čas štartu 11.15 a jazdci sa na štartovacie pozície radili podľa najrýchlejších časov zajazdených v prvých pretekoch. Michal tak opäť stál v prvom rade na štvrtej pozícii.
Priebeh pretekov bol opäť napínavý a priniesol divákom adrenalínový zážitok i kontakty kapotáží pri predbiehacích manévroch. Búlik sa pohyboval na čele štartového poľa, na prvej či druhej pozícii.
Cieľom pretekov na osem kôl, 5,9 km dlhého okruhu Slovakia Ring, prešiel na vynikajúcom treťom mieste a v hodnotení majstrovstiev Slovenska na mieste prvom. Zapísal si i najrýchlejšie kolo pretekov a je teraz držiteľom rekordného času na kolo v triede Supersport 300.

Víkend na Slovakia Ringu bol teda nad očakávanie úspešný. Tím i jazdec sa vlastne s motocyklom iba zoznamujú a do ďalších pretekov už vedia o krokoch, ktoré je potrebné urobiť pre zlepšenie jeho nastavenia.
Tím Maco Racing pracoval po všetky dni perfektne, viac ako 25 rokov skúseností v motošporte sa nedajú ničím nahradiť. Martin Kuzma má vždy pre Michala vždy užitočné rady a i chlapci z Dunlopu prispeli k zdarnému priebehu obrovskou mierou. Všetkým za to patrí veľká vďaka.

Ďalšie preteky čakajú Michala o necelé tri týždne v Španielsku, kde bude s tímom FAU55 Racing bojovať o body do medzinárodných majstrovstiev Španielska v triede Moto4/85GP.

Za podporu ďakujeme partnerom:
BOS Búlik s.r.o., Redox Lučenec, BRS Technology, Auto Kelly Slovakia, Yamaha Maco Racing Team, RSTmoto cz, Paolo Slovakia, Boneko a.s., Dunlop, ITR Racing Parts, Pizza Apetito, Šperk Holíč s.r.o., Moto-cup.sk, TM Sport, Slovenská motocyklová federácia.

Tlačová správa Michala Búlika
Foto: Petr Štola, archív M. Búlika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *