Bora Jakubičková sa teší na Pannoniaring

Richard Karnok

Tretieho podujatia seriálu IMRC sa nemohla zúčastniť pre študijné povinnosti, ale ďalšie preteky, ktoré sa uskutočnia 4. augusta na Pannoniaringu, si čerstvá bakalárka Barbora Jakubičková, vlaňajšia vicemajsterka Alpsko-jadranského šampionátu v triede 125 GP, ujsť rozhodne nenechá.

Už odmalička trávim každý dlhší voľný čas v obci Dolné Srnie pri Novom Meste nad Váhom, kde som mal starých rodičov, a využil som tak prázdninový čas na stretnutie s Borkou a jej rodičmi, keďže žijú práve v Dolnom Srní. A ako neskôr vyšlo najavo, pravdepodobne som jej strýko, či bratanec nejakého štvrtého až šiesteho stupňa 😀 a stretnutie s Jakubičkovcami v rodinnej firme, ktorá je zároveň garážou pre pretekárske motorky, tak bolo o to srdečnejšie. Svet je skutočne malý…

Borka, na pretekoch IMRC v Brne si chýbala, viem, že príčinou bola škola. Ako to dopadlo?
Hneď na druhý deň po pretekoch v Brne ma čakali bakalárske štátnice, takže som finišovala v prípravách na ne a nemohla som tam preto štartovať. Našťastie to v škole dopadlo dobre a už sa môžem opäť venovať pretekom.

Štúdium ako také teda pre teba ešte nekončí, zostávaš na rovnakej škole?
Buď na tej istej, teda Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave, alebo na strojarine v Bratislave. Práve včera som sa dozvedela, že v Trnave môžem pokračovať, z Bratislavy výsledok čakám. Ale radšej zostanem v Trnave.

Ako tráviš letné prázdniny?
Predovšetkým relaxujem, keďže v škole toho bolo naozaj veľa. Okrem toho sa snažím pomáhať rodičom a napríklad včera večer som bola trénovať na Slovakia Ringu.

Teraz máš teda konečne čas na prípravu na preteky. Najbližšie je v kalendári Pannonia na začiatku augusta…
Áno, presne tak, na Pannonku sa už veľmi teším. Keďže som však nejaký čas nejazdila, šla som včera na ten Slovakia Ring v domnení, že na večerných jazdách to tam bude volnejšie a budem mať miesto na trénovanie. Ale opak bol pravdou, bolo tam plno, takže nebolo to ono, ale som rada aj za túto možnosť.

Tento rok debutuješ na šesťstovke, dá sa povedať, že už si si na štvortakt zvykla?
Celá táto sezóna je pre mňa vlastne zoznamovacou, ale na šesťstovke sa hneď od začiatku cítim oveľa lepšie a takisto príprava motorky je omnoho jednoduchšia ako dvojtaktný stroj…

Čo máš za motocykel?
Suzuki, ročník 2007, či 2008. Určite by sa časom hodila výkonnejšia, rýchlejšia motorka, ale to bude samozrejme otázka peňazí. Ja sa mám na šestke stále ešte čo učiť, takže to v najhoršom tento rok zvládneme na tejto motorke. Po rokoch technického trápenia s „gépéčkom“ je toto konečne taká oddychovejšia sezóna.

Prezradíš nám už teraz plány na rok 2014?
Tak ako som povedala, budeme sa snažiť zohnať lepší motocykel, rozmýšľame o Yamahe R6, ale odpoveď na to aký bude budúci rok je jasná: Ak budú peniaze, tak bude nová motorka a ak peniaze nebudú, pôjdem na starej… Ale určite chcem zostať v šesťstovkách.

Vidím, že máš stále aj svoju Hondu 125 GP, žeby zadné dvierka?
Nie, určite nie 🙂 Dvojtakty ma už vôbec nelákajú, motocykel je na predaj. Ale ktovie, možno keď na Slovakia Ringu zaprší, tak ju vytiahneme 😀

Iste narážaš na vlaňajšie zmoknuté preteky Alpsko-jadranského šampionátu v Poznani, kde si aj napriek penalizácii za predčasný štart dokázala zvíťaziť. Nato asi rada spomínaš…
Samozrejme. Bol to naozaj veľký zážitok, navyše tam vládla skvelá atmosféra, keď na tribúnach sedeli tisícky ľudí. Motorky sú v Poľsku veľmi populárne.

Spomínala si financie, je niekto, okrem vašej rodinnej firmy, kto ti pomáha?
Veľmi som vďačná firme STYX z Vrábľov, vďaka ktorej budem na Pannonii štartovať s novou helmou a rukavicami značky X-Lite a pomáha mi aj firma Vzduchotorg z Nového Mesta nad Váhom. Za pomoc som vďačná aj Slovakia Ringu, každé trénovanie je pre mňa veľmi dôležité a často sa dočkám pomoci aj od mojich kolegov z pretekárskeho prostredia. Samozrejme, špeciálna vďaka patrí aj Martinovi Čermákovi, ktorý mi na začiatku sezóny požičal štvortaktný motocykel a ja som tak mohla túto sezónu vôbec odštartovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *