Bohatý kalendár cestných pretekov na Slovensku aj v roku 2017

Richard Karnok 1

Vlaňajšia sezóna cestných motocyklových pretekov na Slovensku bola počtom podujatí v porevolučnej histórii rekordnou. Našťastie sú preč časy, kedy sme v polovici prvej dekády tohto storočia boli vďační za jediné preteky v Novom Meste nad Váhom.

Rovnako potešujúci je pohľad aj do tohtoročného termínového kalendára, kde po prvý raz v histórii slovenských cestných pretekov pribudli preteky svetového šampionátu a rovnako aj podujatie na letisku v Trenčíne, no žiaľ, zo zoznamu podujatí na 99 percent vypadávajú Malacky, kde organizátori nechcú ďalej preteky usporiadať pre nevyhovujúcu kvalitu asfaltu v úseku trate, ktorá odrádza aj samotných jazdcov a o budúcnosti tohto podujatia sa bude rozhodovať v ďalších rokoch.

Predbežný kalendár podujatí na Slovensku, ktorého termíny sa pochopiteľne ešte môžu meniť, obsahuje jedenásť termínov.Vrcholom sú pochopiteľne vytrvalostné majstrovstvá sveta, Endurance World Championship, ktoré sa na Slovakia Ringu ako osemhodinové preteky uskutočnia 24. júna.

Dve podujatia sa uskutočnia na Slovakia Ringu ako preteky novovzniknutého medzinárodného seriálu MOTOCh (28.-30. apríla a 6.-8. októbra). Rovnako na Slovakia Ringu, a to hneď na druhý deň (1. mája) po prvom podujatí MOTOCh, sa na našom jedinom špeciálnom automotodróme uskutočnia preteky medzinárodných majstrovstiev SR Vintage, ktoré budú mať okrem tohto termínu ešte ďalšie dve podujatia. Po úspešnom prvom ročníku pretekov na okruhu v priemyselnej zóne Trenčína sa totiž na rovnakom mieste stretneme v polovici augusta aj tento rok (12.-13. august) a veteránsku sezónu uzavrie tradične sobotňajšie podujatie v Holíči, kde sa bude bojovať na Zámockom okruhu (16. september).

Plnú polovicu, teda tri podujatia absolvujú na Slovensku účastníci seriálu majstrovstiev ČR Tourist Trophy na prírodných okruhoch (pod patronátom Českomoravskej asociácie motocyklového sportu). Raz v Kopčanoch (17.-18. júna) a dvakrát na letiskách. Tým prvým bude letisko v Piešťanoch (7.-9. júla), kde sa preteky konali už vlani a druhým letisko v Trenčíne (19.-20. august), kam sa motocyklové preteky vrátia po ôsmich rokoch. Zaujímavosťou je, že v Trenčíne sa tak v auguste uskutočnia motocyklové preteky počas dvoch po sebe nasledujúcich víkendov.

Dve domáce podujatia juniorského šampionátu (JIMC), ktoré sa po prvý uskutočnia na novopostavenej dráhe v Dlhej, žiaľ kolidujú s inými podujatiami, no to septembrové by priaznivci mohli stíhať, pretože samotné preteky sa konajú v nedeľu (17. septembra), pričom termínovo kolidujúce veterány v Holíči odjazdia svoje preteky už v sobotu.

Predbežný termínový kalendár pretekov na Slovensku:
28.-30. apríl Slovakia Ring MOTOCh – Motorcycle Championsip, MM SR, M SR…
1. máj Slovakia Ring – MM SR Vintage
17.-18. jún Kopčiansky motookruh – M ČR prírodné okruhy CAMS
17.-18. jún Dlhá – JIMC (mini a skútre)
24. jún Slovakia Ring MS Endurance – 8-hodinové preteky
25. jún Slovakia Ring – Alpe Adria
7.-9. júl Veľká cena Piešťan – M ČR prírodné okruhy CAMS
12.-13. august Veľká cena Trenčína – MM SR Vintage
19.-20. august letisko Trenčín – M ČR prírodné okruhy CAMS
16. september (sobota) Holíčsky zámocký okruh – MM SR Vintage
16.-17. september Dlhá – JIMC (mini a skútre)
6.-8. október Slovakia Ring MOTOCh – Motorcycle Championsip, MM SR, M SR…

Text a foto: Richard Karnok

Jeden komentár k článku “Bohatý kalendár cestných pretekov na Slovensku aj v roku 2017

  1. Velmi bohatý kalendář, ať se daří a vše dobře dopadne. Konečně se silniční závody vracejí do slovenských měst a okruhů a stávají se tradicí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *