Blíži sa motocyklový vrchol na Slovakia Ringu: pohľad do štartovej listiny

Richard Karnok

Už počas nadchádzajúceho víkendu sa na Slovakia Ringu uskutoční záverečné podujatie seriálov Alpe Adria, ME Stock 250 a IMRC, ktoré je zároveň najväčším podujatím cestných motocyklov na Slovensku. Poďme sa pozrieť na to, čo pre nás organizátori zo slovenskej agentúry Slovakia Racing pripravili a ktorých jazdcov na mieste uvidíme. Nezabudnite, že preteky sa pôjdu v sobotu aj v nedeľu.

ROZHODUJÚCE BOJE O TITULY
Okrem spomenutých seriálov sa bude na Slovakia Ringu bojovať aj o tituly národných šampiónov hneď niekoľkých krajín. Presnejšie Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska a Slovinska.

Roland Resch

125 SP AJ S JAZDCAMI Z ROAD RACINGU
Počas uplynulého víkendu sa v českých Dymokuroch skončila sezóna na prírodných okruhoch a nás tak môže tešiť, že dosť pilotov práve odtiaľto si nenechá ujsť možnosť zajazdiť si aj na Slovakia Ringu. V alpsko-jadranskom hodnotení je už o celkovom víťazovi rozhodnuté, je ním Andrej Kosmač, rovnako je tomu aj v IMRC, kde sa z prvenstva predčasne raduje český pretekár Radek Lamich. Ten sa však bude snažiť zaútočiť aj na prvenstvo v českom šampionáte, kde má 10-bodovú stratu na vedúceho česko-talianskeho pilota Pierre Coppu. Práve do M ČR sa zatiaľ pre nízku účasť jazdcov do hodnotenia počítali len body z Mostu, no pri počte prihlásených českých jazdcov je zrejmé, že tomu tak bude aj na Slovakia Ringu. Vyriešená je aj tajnička v Majstrovstvách Slovenska, kde je celkovým víťazom nováčik Eduard Werner. Potešiteľné je, že sa na Slovakia Ringu opäť predstaví slovenský pretekár Peter Rauch, ktorý sa z finančných dôvodov na štarte objavil až na nedávnom Hungaroringu a skvelými výsledkami potvrdil svoju stále výbornú výkonnosť.

Dávid Juhász

125 GP/MOTO3: A ZASA GNANI…
Vo svojich 52 rokoch je Talian Gnani v Alpe Adrii stále najúspešnejším pilotom triedy 125GP/Moto3 a na posledné podujatie prichádza s 37-bodovým náskokom na svojho krajana Niccolo Settima. V hre je za dvoje pretekov ešte 50 bodov, ale skúsený Gnani si už ďalší titul určite len tak ľahko vziať nenechá.

NAPÍNAVÉ ŠTOKY 600
Jeden jediný bod delí maďarských pretekárov Davida Juhásza a Alena Györfiho na čele priebežného hodnotenia triedy Superstock 600. Obaja však zvedú boj nielen o alpsko-jadranské prvenstvo, ale aj o celkové víťazstvo v hodnotení seriálu IMRC, kde je Juhászov náskok 10-bodový. Na celkové tretie miesto v Alpe Adrii bude chcieť zaútočiť český pretekár Karel Pešek, ktorý zatiaľ na tretieho Rakúšana Rottera stráca trinásť bodov. Naši priaznivci budú zvedaví najmä na Tomáša Svitka, ktorého výkony idú postupne nahor a na domácej trati bude chcieť Tomáš určite zaútočiť na pódium.

Zbyněk Čech

SUPERSPORTY MAJÚ SVOJHO SUVERÉNA
Maďarský pretekár János Chrobák prechádza tohtoročnou sezónou ako nôž maslom a už teraz má blízko k celkovému víťazstvu v Alpe Adrii, pričom v seriáli IMRC má už víťazstvo isté. V Alpe Adrii ho môže teoreticky poraziť Igor Kaláb z Českej republiky, ktorý už ale stráca 34 bodov. Kalábovi navyše chýbajú len tri body k ďalšiemu titulu majstra Českej republiky. V boji o titul majstra Slovenska sa stretnú český pretekár Dominik Juda a náš Pavol Grman, no 32 bodov v prospech Judu sa zdá byť rozhodujúcich.

LITROVÉ STOCKY O SLOVENSKÝ TITUL
Ešte pred predchádzajúcimi pretekmi na Hungaroringu to v triede Superstock 1000 v Alpe Adrii vyzeralo na obrovskú drámu v boji o prvenstvo medzi českými pretekármi Michalmi Šemberom a Práškom, no Šembera nedokončil druhé preteky a Prášek má tak razom na čele tabuľky 31-bodový náskok. v rámci IMRC má už celkové víťazstvo vo vrecku Poliak Marek Szkopek, no obrovský boj môžeme očakávať o titul majstra Slovenska. Súboj oňho paradoxne zvedú českí pretekári Zbyněk Čech a Michal Fojtík jazdiaci so slovenskou licenciou, ktorých v tabuľke delí len desať bodov. Slovenskí fanúšikovia budú zvedaví na vystúpenie Jara Černého, ktorý do tejto triedy prestúpil zo Superbikov a hneď na prvý pokus na Hungaroringu zvíťazil.

Vladimír Ruža

SUPERBIKY SO SILNÝMI MENAMI
V kráľovskej triede Superbike je niekoľko mien, ktoré vo svete motocyklového športu niečo znamenajú, pričom budeme podrobne sledovať Lukáša Peška, českého víťaza dvoch veľkých cien svetového šampionátu z roku 2007 v triede 125, ktorý na začiatku sezóny prikývol na ponuku IV Racingu jazdiť v jeho farbách alpsko-jadranský šampionát. Lukáš, ktorý predtým už ukončil svoju kariéru, sa nechal prehovoriť, stále sa zlepšuje a dovolím si tvrdiť, že na Slovakia Ringu bude na víťazstvo kandidátom číslo jeden. Samozrejme, Rakúšan Roland Resch, už istý šampión nebude chcieť odísť porazený a s istotou titulu vo vrecku si bude môcť dovoliť aj zariskovať. O titul alpsko-jadranského vicemajstra budú súperiť Marko Jerman, slovinský jazdec slovenského tímu Yamaha Maco Racing a Poliak Pawel Szkopek, ktorých v tabuľke delí len šesť bodov. Szkopek je navyše takmer istým víťazom seriálu IMRC. O titule majstra Českej republiky sa malo rozhodovať medzi Tomášom Zajícom, Davidom Ouředníčkom (delí ich 16 bodov), no Ouředníček je zranený a štartovať nebude. Teoretické šance ale majú aj Lukáš Pešek a ďalší navrátilec Miloš Čihák. O titule majstra Slovenska je rozhodnuté, po ročnej prestávke sa opäť vrátil do rúk Vladimíra Ružu.

Pavol Grman

IMRC CUP
IMRC Cup sa jazdí v triedach do 600 a nad 600 ccm a výsledky z neho sa rátajú hneď do niekoľkých seriálov: IMRC Cup, Slovenský pohár, Česko-slovenský pohár, Czech Open a Polski Puchar Rookies. Potešiteľné je, že aj tu uvidíme niekoľko známych mien z prírodných okruhov ako David Hanzalík, Petr Bičiště, Stanislav Vaculík, Radek Kubišta… takže určite sa bude na čo pozerať.

EURÓPSKY ŠAMPIONÁT S POCHYBNOSŤAMI
Celkom nový šampionát triedy Stock 250 mal byť určený predovšetkým začínajúcim pretekárom od 12 rokov, no neustále zmeny v pravidlách počas sezóny skôr mladých jazdcov odradia a pokiaľ sa na FIM Europe nespamätajú, tak si môžu rovno gratulovať, že seriál pochovali skôr ako sa stihol vôbec rozbehnúť. Zatiaľ nám teda len ostáva veriť, že sa všetko skončí dobre a tých zopár jazdcov, medzi ktorými je aj Slovák Roman Kučera junior, bude môcť šampionát využiť pre svoj rast a nie ako oboznámenie sa s pochybnými praktikami tých, ktorým by na čistote motocyklového športu malo záležať najviac.

ŠTARTOVÉ LISTINY
Zoznam prihlásených pretekárov si môžete pozrieť na nasledujúcich odkazoch.
Alpe Adria
IMRC
IMRC Cup

Text a foto: Richard Karnok