Barusova premiéra na tristovke

Richard Karnok

Posledný aprílový víkend sa konalo prvé podujatie novovzniknutého šampionátu MOTOCh.
Pre nás to znamenal štart do sezóny s novou motorkou, v novej triede. Pred víkendom som bol plný pochybností ale aj nadšenia. Veľa vecí sa riešilo na poslednú chvíľu, napríklad aj prestavba motorky, ktorú sme dokončili v piatok o tretej ráno. No na druhej strane ma lákala nová skúsenosť.

Piatok
Keďže bolo všetko trochu na poslednú chvíľu, na Slovakia Ring sa nám podarilo odísť až poobede. To nám ale moc neprekážalo, keďže počasie nám vôbec neprialo a celý deň intenzívne pršalo. Pôvodne sme nechceli trénovať vôbec, no absolvoval som jeden tréning – nech si zvyknem na radenie, posed… Stále veľmi pršalo a nevedel som koľko si na nej môžem dovoliť.

Sobota
V sobotu sme sa prebudili do slnečného počasia, čo nám hneď pridalo na nálade. Vybral som sa na trať na prvý poriadny tréning. Tam som dosiahol najlepší čas 2:51,5. Na motorke som sa cítil dobre. Potom nasledovala kvalifikácia. Tam som dokázal svoj čas dostať na hranicu 2:45,980, čo pre mňa znamenalo až 14. pozíciu na štarte. To nebol výsledok, v ktorý sme dúfali. Pred nami boli sobotňajšie preteky, do ktorých sme ešte doladili pár vecí na motorke. Nastavili sme stupačky do správnej výšky, čo mi dovolilo motorku viac položiť.
Do 1. pretekov som nastúpil pokojný, s vedomím, že môžem iba získať. Po štarte sa mi podarilo získať niekoľko pozícii a po prvej zákrute som bol už na 10. mieste. V tretej zákrute som na brzdách získal ešte jedno miesto a zopár kôl som krúžil na 9. pozícii. Niekoľkokrát sme si vymenili pozície s Michalovičom, no pri jednom z týchto manévrov som stratil čas. Pri horšom výjazde zo zatáčky ma predbehli dvaja súperi, ktorých som už neskôr nedokázal dohnať. Po zvyšok pretekov som stále súperil s Michalovičom, ktorý mi to ale v poslednom kole všetko vrátil a predbehol ma na rovine. Snažil som sa ho ešte stiahnuť v poslednej zatáčke, no príliš ma to vynieslo a nechcel som riskovať pád. Do cieľa som došiel na 11. mieste s najlepším časom 2:41,8 a skvelým pocitom.

Nedeľa
V nedeľu nás čakal jeden voľný tréning, warm-up a 2. preteky. V tréningu a warm-upe sme bojovali s podvozkom, ktorý robil problémy celý víkend. Motorka bola v zatáčkach dosť neistá, vlnila sa. Pokiaľ som chcel zrýchliť a viac ju zložiť, začala byť celá nervózna a spodnú kapotu som dral o zem. Bohužiaľ nám ešte neprišli pretekárske predné tlmiče, a preto sme museli ísť na sériových. Tie sa so zadným nastaviteľným vôbec „neskamarátili“.
Čakala nás posledná rozjazda víkendu – 2. preteky. Štartoval som z 11. pozície. Po odštartovaní sa mi podarilo vytočiť dvojku až do obmedzovača, čo ma stálo drahocenný čas. Ten sa mi ale podarilo dohnať v prvých dvoch zákrutách. Po tretej zákrute som bol v skupinke, ktorá bojovala o 3.-8. miesto. Snažil som sa ich držať, čo sa mi darilo. No pri nájazde do 6. zákruty, kde sa brzdí pod náklonom, sa mi celkom nepodarilo podradiť. V motorke zostala nejaká rýchlosť medzi 3kou-4kou a ja som bol moc rýchly. Vynieslo ma na okraj trati, kde som to nedokázal sklopiť a pustil som to cez štrk. Tam som stratil veľmi veľa času a všetku nádej na vydarené preteky. Na trať som sa vrátil a snažil sa dohnať aspoň posledných jazdcov. Času bolo málo a moje tempo nebolo dostačujúce na úplné stiahnutie skupinky. Po zvyšok pretekov som sa nedokázal veľmi sústrediť a často som robil chyby, čomu svedčili aj časy na úrovni 2:44. Tieto preteky ma veľmi mrzia, hlavne preto, že mali sľubný začiatok a skončili pre takúto chybu. Nabudúce budeme opäť o niečo múdrejší.

Musíme vychytať ešte veľa múch ako na motorke, tak aj na jazdcovi. Prvý víkend aj cez nevydarené druhé preteky hodnotím celkom pozitívne. Skvelo som si zapretekal a zajazdil bez nejakej vážnejšej technickej poruchy – čo sa mi pri 125SP veľmi nestávalo. Veľká vďaka patrí Stigi Trans, Husqvarna, Motomaxx, Lotte SK, Motospol – Ipone a Motoodevy.sk, Stavebná firma Molda. Teším sa na ďalšie preteky na Panoniaringu, ktorý sa uskutoční 19.-21. mája. Pokiaľ ešte nemáte program, budem veľmi rád, ak ma prídete podporiť!

Zdroj: adambarus.com
Foto: Petr Štola (fotoracing.cz)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *