Aleš Kalman: úspešná premiéra s novým motocyklom

Richard Karnok

Na úvodnom podujatí motocyklového šampionátu MOTOCh sa cez víkend na Slovakia Ringu v triede 125 SP predstavil Aleš Kalman, jazdec Motoršport klubu Unín. 

Pre Aleša bolo podujatie dôležité aj tým, že mohol po prvý raz na pretekárskom okruhu vyskúšať svoj nový motocykel. Aj napriek technickému problému v kvalifikácii nakoniec mladý pretekár korunoval svoju snahu ziskom pohára za tretie miesto v nedeľných pretekoch v hodnotení majstrovstiev Slovenska.

Aleš Kalman:

Na motorke som sedel po dlhej pauze od minulého roku od pretekov v Ostrave-Radvaniciach, kde som si povedal, že to chce novšiu a lepšiu motorku, aby sa dalo dosiahnuť lepšie výsledky. To sa mi aj podarilo, zakúpil som nový motocykel. Po príjazde na Slovakia Ring v piatok ráno počasie nevyzeralo veľmi dobre. Keďže bolo päť voľných jázd za celý deň, tak som chcel odjazdiť všetky, no bohužiaľ sa nedalo, hneď v prvej jazde začalo veľmi pršať, nestihli sme ani prezuť na mokré pneumatiky, tak sem vyšiel na suchých a ešte k tomu sa mi pokazila kombinéza. Bol som celý premočený, tak sme ďalší tréning jazdili až navečer už s mokrými gumami. Chcel sem zistiť, ako sa motorka chova na trati a či všetko funguje ako má, keďže som na nej sedel prvý raz, no bohužiaľ, v piatok som nezistil vôbec nič.

V sobotu už bolo počasie lepšie, už sa dalo trénovať hneď zrána, otec mi doviezol požičanú kombinézu od Romana Kurinu, tak bolo všetko v poriadku a začalo sa trénovať. Motorka jazdila super, začínal som s časom 2:55, no na poslednom voľnom tréningu v sobotu som to dal na 2:49.
Následne v kvalifikácii ako naschvál nám motorka prestala ísť, takže som nezajazdil ani jedno kolo a do pretekov som šiel úplne z posledného miesta. Našťastie do pretekov sa môjmu mechanikovi, teda otcovi, motorka podarila opraviť.
Štart sa mi podaril, hneď som išiel pred dva rady čo som mal pred sebou. Preteky prebiehali v pohode a v cieli som skončil na 7. mieste  s časom 2:47.

V nedeľu vyšlo počasie úplne podľa predstáv a v dvoch tréningoch ešte pred pretekmi som stále o nejaké stotinky zrýchľoval, čo ma tešilo. Štart do druhých pretekov sa zasa podaril, keď som sa hneď v prvom kole dokázal prebojovať na nejaké 5. miesto, no bohužiaľ, v druhom kole mi odišla brzda, čo som nečakal a išiel som mimo trať. Všetci mi ušli a bol som na poslednom mieste. Podarilo sa mi ešte niektorých dobehnúť a aj predísť a v cieli som bol celkovo piaty a v slovenskom hodnotení na 3. mieste, čo ma po všetkých tých víkendových problémoch potešilo. V pretekoch som zasa zrýchlil, čo ma tiež tešilo, keďže časy šli stále nadol. Napriek ťažkostiam to bol super víkend s množstvom jazdenia a trénovania.
Ďalšie preteky nás čakajú 6. a 7. mája na Slováckom okruhu.

Tlačová správa Aleša Kalmana
Foto: Petr Štola (fotoracing.cz) a archív A.K.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *