Aká bola sezóna cestných pretekov motocyklov na Slovensku

Richard Karnok 1

Cestná pretekárska motocyklová sezóna bola rovnako ako aj v iných krajinách poznamenaná pandémiou koronavírusu, ale aj napriek tomu sa podarilo Športovej komisii CPM SMF pripraviť seriály pre rýchlostných pretekárov, juniorov a a oldtimery.

MAJSTROVSTVÁ SR CPM A SLOVENSKÝ POHÁR

Rušenie podnikov medzinárodného šampionátu Alpe Adria, ktorého podujatia sa zväčša tradične započítavajú do hodnotenia majstrovstiev Slovenskej republiky znamenalo, že Športová komisia CPM SMF bola nútená hľadať nové termíny, čo však v súčasnej situácii nebolo jednoduché. Po zrušenom podniku Alpe Adrie na Slovakia Ringu, sa začalo jednanie s Českomoravskou asociáciou motocyklového športu (CAMS), ktorá na Automotodróme v Brne usporiadala Jarnú a Letnú cenu. Už v rámci Jarnej ceny o body bojovali naši pretekári triedy 125 Sport Production do slovenského šampionátu, čo bolo dohodnuté ešte začiatkom roka, keďže práve táto trieda v ostatných rokoch nie je súčasťou šampionátu Alpe Adria popri „veľkých“ triedach. Na letnej cene Brna potom svoje preteky absolvovali všetky triedy majstrovstiev Slovenska. V spolupráci s CAMS chce Športová komisia CPM SMF pokračovať aj v roku 2021. Ďalším podujatím majstrovstiev SR boli preteky na maďarskom Pannonia-ringu, ktoré sa odjazdili v rámci šampionátu Alpe Adria.

Za zrušené podujatie Alpe Adrie v poľskej Poznani boli do kalendára MSR zaradené preteky na letisku v Trenčíne počas posledného augustového víkendu. Tie zorganizoval Motoclub Baláž a pôvodne sa tu do slovenského šampionátu mali započítavať len preteky triedy 125 Sport Production, ale pre aktuálnu situáciu s koronavírusom boli nakoniec vypísané do MSR aj ostatné triedy. Nasledujúce preteky šampionátu Alpe Adria v chorvátskej Rijeke sa síce uskutočnili, ale pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu a zaradenie Chorvátska medzi rizikové krajiny s povinnosťou negatívneho testu po návrate na Slovensko, rozhodla sa Športová komisia CPM SMF vyškrtnúť preteky v Rijeke z hodnotenia MSR. Záver sezóny tradične patril Cene Slovenska na Slovakia Ringu počas prvého októbrového víkendu, ktorá sa koná vďaka jedinečnej spolupráci medzi okruhom Slovakia Ring a Slovenskou motocyklovou federáciou. Za pozitívny prístup k motocyklovým pretekom patrí vedeniu nášho jediného automotodrómu veľká vďaka.

Všetky triedy Majstrovstiev Slovenska a Slovenského pohára teda nakoniec absolvovali štyri podujatia, resp. osem pretekov, čo je v danej situácii určite uspokojivý stav. Ďalšou, už oveľa menej dobrou správou je, že účasť slovenských pretekárov na jednotlivých podujatiach bola mimoriadne nízka. Pokiaľ by sme však mali hodnotiť športové výkony jednotlivých pretekárov, môžeme byť s ich výkonmi prevažne spokojní. Na trati sa objavilo aj niekoľko nováčikov a to je tiež dobré znamenie.

Konečné výsledky MSR a SP CPM

VINTAGE

Najviac sa pandémia koronavírusu dotkla kategórie Vintage, teda veteránov. Z pôvodného kalendára museli byť pre pandémiu zrušené tri podujatia (Slovakia Ring v apríli, Trenčín – priemyselná zóna a Holíčsky zámocký okruh). Všetky tieto podujatia mali byť hodnotené na pravidelnosť. Športová komisia CPM SMF sa preto rozhodla zasiahnuť do situácie a zachrániť situáciu vypísaním Medzinárodných majstrovstiev SR nie na pravidelnosť (regularity), ale na rýchlosť (road racing). Športové predpisy SMF na rýchlosť sú každoročne vydané, a tak sa náš veteránsky seriál mohol nakoniec odjazdiť.

Do kalendára tak pribudla Letná cena Brna (2 preteky), Letisko Trenčín (2 preteky) a Cena Slovenska na Slovakia Ringu (2 preteky), čo spolu znamenalo šesť pretekov na troch podujatiach.

Na svoje plecia si Športová komisia CPM SMF vzala aj zorganizovanie pretekov medzinárodného šampionátu Alpe Adria Vintage a 125 SP, ktoré sa oproti plánovaným šiestim podujatiam uskutočnili nakoniec práve len dvoje na Slovensku, a to na letisku v Trenčíne a na Cene Slovenska na Slovakia Ringu, spolu teda štyri preteky. Z pôvodného šesťdielneho seriálu tak zostali práve len dve slovenské podujatia.

Konečné poradie MMSR Vintage Road Racing

Konečné poradie Alpe Adria Vintage a 125 SP

MSR A SP MLÁDEŽE

Športová komisia CPM SMF pre sezónu 2020 začala spolupracovať s Autoklubom Českej republiky a pripojila sa tak k formátu organizovania podujatí, ktorý sa osvedčil už v roku 2019. Spolupráca s AČR bola pre slovenskú stranu veľkým prínosom. Aj v kategórii mládeže platilo, že pre koronavírus museli byť odrieknuté niektoré podujatia, napriek tomu sa však uskutočnili tri, ktoré boli zarátané do hodnotenia MSR a Slovenského pohára. Dvakrát v Českej republike (Písek a Třinec) a raz na novej kartingovej trati Slovakia Ringu. Podľa športových predpisov mládeže nemôže byť majster vyhlásený, pokiaľ neboli uskutočnené aspoň štyri podujatia,  pre výnimočnosť situácie spôsobenej koronavírusom však Športová komisia CPM SMF rozhodla schváliť výsledky seriálu a vyhodnotiť tak našich najmladších pretekárov, aby bola ocenená ich snaha na odjazdených pretekárskych podujatiach.

Pri pretekoch mládeže musíme spomenúť aj starostlivosť o mladých začínajúcich motorkárov, ktorým sa už niekoľko rokov na vysokej úrovni venujú Macerano RT a Majo Racing. Svoj projekt starostlivosti o mládež spúšťa aj Športová komisia CPM SMF pod názvom SMF Junior Circuit Racing School.

Konečné poradie MSR a SP mládeže

DUCATI SLOVAKIA CUP

Aj obľúbený Ducati Slovakia Cup doplatil na koronakrízu, ale nakoniec jeho pretekári odjazdili sedem pretekov na piatich podujatiach.

Konečné poradie Ducati Slovakia Cupu

AKO V ROKU 2021?

Na túto otázku nám odpovie predovšetkým vývoj pandémie koronavírusu, ktorá stále ovplyvňuje celosvetové dianie. Športová komisia CPM SMF však už v tomto čase pripravuje sezónu tak, akoby malo byť všetko v najlepšom poriadku. Žiaľ, dodnes nepoznáme nielen predbežný kalendár šampionátu Alpe Adria, ale doteraz v tomto seriáli ani nie sú oficiálne zrátané body za odjazdené dve podujatia (4 preteky), pričom vedenie seriálu sa rozhodlo uznať výsledky aj po dvoch odjazdených podujatiach.

Napriek tomu je v príprave kalendár slovenského šampionátu, ktorý má predbežne 5-6 podujatí organizovaných v spolupráci s okolitými krajinami, konkrétne s CAMS, AČR a PZM. Na našom území sa uskutoční tradičná Cena Slovenska na Slovakia Ringu, medzinárodné preteky na letisku v Trenčíne a v prípravnom štádiu je ešte ďalšie podujatie, o ktorom budú zverejnené informácie neskôr.

Športová komisia CPM SMF chce aj v roku 2021 nadviazať na spoluprácu s automotodrómom Slovakia Ring a usporiadať predsezónne testovanie pre držiteľov licencií SMF zdarma.

Na svoje si prídu aj naši mládežníci, vďaka spolupráci SMF a AČR sa bude pokračovať v príprave novej sezóny, z ktorej už čoskoro vyjde predbežný termínový kalendár, v ktorom by sa mali tri podujatia odjazdiť na Slovensku. Na Slovakia Ringu by sa navyše malo uskutočniť jedno z podujatí Majstrovstiev Európy Mini Racing.

Čo sa týka pretekov kategórie Vintage, očakávame návrat podujatí tak, ako sme ich poznali pred koronakrízou, teda zadný variant Slovakia Ringu, preteky v priemyselnej zóne Trenčína a Holíč. Verme, že sa do kalendára motocyklových pretekov vrátia aj organizátori z Kopčian so svojim Kopčianskym motookruhom, ktorý sa tento rok pre koronavírus takisto neuskutočnil.

To sú teda predbežné informácie k nadchádzajúcej sezóne, držme si palce, aby sa predsavzatia organizátorov mohli naplniť a pretekári spolu s fanúšikmi si mohli užiť zase raz pretekársku sezónu ako sa patrí.

Text: Richard Karnok v spolupráci so Športovou komisiou CPM SMF
Foto: Pavel Salaba a Jaroslav Hanus

Jeden komentár k článku “Aká bola sezóna cestných pretekov motocyklov na Slovensku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *