Adam Barus o pretekoch v Rijeke

Tretie podujatie tohtoročného šampionátu Alpe Adria v triede 125 SP v chorvátskej Rijeke absolvoval 16-ročný slovenský pretekár Adam Barus. Jeho hodnotenie víkendu si môžete prečítať v nasledujúcom príspevku.

Adam Barus:
„Po Pannonia-ringu nás čakalo ďalšie, v poradí tretie podujatie šampionátu Alpe Adria v chorvátskom Grobniku. Do Chorvátska sme odchádzali už v stredu večer, pretože cesta nebola krátka a chceli sme sa aj trochu vykúpať, keďže Grobnik nie je až tak ďaleko od mora. Tak sme o desiatej večer vyrazili z Palárikova po tom, čo sme sa nabalili k chalanom z LOTTE Europe Racing Teamu a po dlhej, trochu pomalšej ceste sme o šiestej dorazili do Crikvenice. Tam sme strávili takmer celý deň a večer sme sa vydali na Automotodrom v Grobniku. Rozložili sme stany, všetko vybalili a absolvovali technickú a administratívnu prebierku a trochu sme si pozreli trať. Po upršanej noci strávenej v stane som sa v piatok vydal na trať. Prvý tréning bola trať mokrá a my sme stihli prezuť iba zadné koleso. Preto som išiel opatrnejšie. Druhý tréning bol už o niečo lepší a celkom som sa zoznámil s traťou. Moje časy boli na úrovni 1:56 min. V treťom tréningu sme skúšali iné nastavenie motorky, v zatáčkach som si viac veril, akurát motorka na rovinke strácala. Preto sme do 4. tréningu zvolili znovu iné nastavenie, avšak bolo to ešte horšie a motorka stratila výkon úplne. Motor nešiel do otáčok, preto som hneď zišiel z trate. Snažili sme sa odstrániť poruchu, skúsil som ešte jedno kolo ale motorka stále nešla. V piatok večer sme teda mali čo robiť. Po rozobraní valca sme zistil, že praskol piest. Nasadili sme nový valec a piest a motorku sme naštartovali asi o jedenástej v noci, avšak nebola možnosť ju vyskúšať.
V sobotu do kvalifikácii som teda nastúpil s nevyskúšanou motorkou a obsadil som 5. priečku. Motorka fungovala skvelo. Preteky sme mali presne o dvanástej a mali sme asi najväčšie teplo za celý víkend. Štart sa mi podaril, no v prvej zákrute som stratil keď som zle podradil. Snažil som sa to dohnať, ale brzdili ma dve motorky z kategórii SST300. Keď som ich predbehol, pokúsil som sa stiahnuť stratu za SPčkom predo mnou. To sa mi nepodarilo, pretože párkrát ma na rovinke predbehla 300ka, ktorá ma následne v zatáčkach brzdila a pokazila tým celé preteky…
V nedeľu sme obuli nové pneumatiky a vo Warm-Upe som ich zabehol. Môj čas sa pohyboval na úrovni 1:53 a v pretekoch som štartoval zo šiesteho miesta s kvalifikačným časom 1:53,7. Štart som mal dobrý, ale celé preteky fúkal veľmi silný vietor. V prvej zatáčke som si udržal svoju pozíciu a v druhej zatáčke som bol na 5. mieste, keďže jeden z pretekárov spadol. Takto som jazdil niekoľko kôl až ma štyri kolá pred koncom predbehol na rovinke Zidaric a vytlačil ma. O kolo na to sa mi ho zo závetria podarilo predbehnúť a vrátil som mu to, čo spravil on mne. Dve kolá pred koncom ma znovu predbehol aj s Chrovátom Miloticom. Posledné kolo som sa za nimi viezol a snažil som sa ich predbehnúť na zadnej rovinke. Bol som ale moc ďaleko a preto som nemohol ísť v závetrí a trochu mi ušli. V poslednej zatáčke som dotiahol Zidarica a snažil sa vyviezť. Bol som veľmi blízko no motorka už nevládala. V cieli sme skončili traja jazdci v rozmedzí 0,5 sekundy a na 6. miesto som strácal 0,064 sekundy. Boli to skvelé preteky. Zlepšil som svoj čas o 2,5 sekundy oproti Warm-Upu. Celý víkend hodnotím pozitívne aj napriek poruche motorky. Konkurencia Chorvátov, ktorí mali túto trať najazdenú, bola veľmi silná. Trať bola síce rozbitá, ale mala dobrý grip a veľmi zaujímavé zatáčky, ktoré boli klopené a rozhodne patrí medzi moje obľúbené. Ďakujem všetkým, ktorí mi umožnili zúčastniť sa na týchto pretekoch, LOTTE Europe Racing Team za super zázemie a partiu. Teším sa na ďalšie preteky v Moste 15-17.7.2016.“