Adam Barus hodnotí vystúpenie v Moste

Richard Karnok

Cez víkend 15.-17. 7. sa konalo v poradí štvrté podujatie šampionátu Alpe Adria v českom Moste. Do Mostu sme vyrazili už v štvrtok poobede, pretože sme mali pred sebou dlhú cestu plnú dopravných obmedzení. Večer sme všetko úspešne pripravili a tak sme si mohli pokojne pospať. Ráno sa ukázalo, že počasie nebude celkom ideálne, ale na dobrej nálade mi to rozhodne neubralo.

Prvý tréning mi dal zabrať…
Po absolvovaní administratívnej a technickej prebierky som začal s trénovaním. Bola to pre mňa nová trať, a preto som si musel na ňu zvyknúť. Obzvlášť prvé kolá boli opatrné, pretože som nemal nahriatu zadnú gumu. Okrem toho som si ani nevedel zvyknúť na zákruty, ktoré akoby boli pomalé a viac utiahnuté, avšak v skutočnosti boli dosť rýchle. Keď už som si začal zvykať, vytriasol som maticu z radičky, čo mi znemožnilo radiť a preto som musel zísť dolu. Človek by povedal, že to bol ako zákon schválnosti.

Ďalšie tréningy už boli úspešnejšie
V druhom tréningu sme skúšali nastavenie. Motorka išla až príliš dobre a keďže sa mi tam niečo nepozdávalo, zišiel som radšej do boxov, kde chalani skontrolovali sviečku. Zmes bola veľmi chudobná, preto som radšej znova zišiel dolu, aby som nezadrel motor. V treťom tréningu ma už neprekvapili žiadne poruchy a mohol som sa sústrediť na jazdu. V štvrtom tréningu som si už konečne ako tak zvykol na trať a začal som jazdiť konkurencieschopné časy.

Preteky v sobotu mi priniesli osobný úspech
V sobotu ráno sme sa zobudili do slnečného dňa, čo znamenalo iné nastavenie motorky. Nastavenie fungovalo a v kvalifikácii som zajazdil 8. čas v triede 125SP 2:02,351. Predo mnou boli dvaja slovenskí pretekári – Rauch a Puškár. Mojim cieľom v prvých pretekoch bolo zdolať práve týchto dvoch pretekárov. Nemal veľmi dobrý štart, ale v prvej šikane som sa dokázal dostať naspäť do tempa. Jazdil som v štvorčlennej skupine jazdcov. Zopakovala sa situácia z Grobniku, keď nás asi tri kolá brzdila motorka kategórie 300SSP a mali sme veľmi slabé tempo. Zatiaľ čo sme strácali čas, ušiel mi Rauch a získal tak obrovský náskok. Hneď ako som sa dostal pred 300ku som sa sústredil na zmenšenie náskoku. V poslednom kole boli medzi nami už len asi 4 sekundy a myslel som, že prvé miesto v slovenskom hodnotení je nemožné. Avšak posledné kolo mi vyšlo a v poslednej zatáčke okruhu som sa pred Raucha dostal. Ten mi to však na cieľovej rovinke vrátil a skončil som celkovo 6. a v slovenskom hodnotení druhý. Zlepšil som si čas o 1,3 sekundy oproti kvalifikácii a cieľom som prešiel o 0,2 sekundy za Rauchom.

Ako prebiehali nedeľňajšie preteky?
Mal som dobrý štart, akurát mi len nevyšla prvá šikana a veľa som tam stratil. Prvé dve kolá som bojoval s Kolárom ktorý mi vždy uletel na rovinke a spomalil ma v zatáčkach. Tento boj mi zaobstaral veľkú stratu na vedúcu skupinu, v ktorej bol aj Rauch. Celé preteky som sa snažil dohnať stratu, ale stále som jazdil v rovnako veľkom odstupe. Keďže som jazdil sám, snažil som sa aspoň zlepšiť prejazdy zatáčkou a posúval som svoje brzdné body. Na motorke som sa cítil oveľa lepšie, ale čas som si o veľa nezlepšil, zrejme kvôli tomu že motorka pomaly, ale isto strácala dych. Tieto preteky mi proste nevyšli, keď som obsadil 5. miesto celkovo a 2. miesto v slovenskom hodnotení.

Víkend hodnotím celkom pozitívne…
Na začiatku som mal síce obavy z trate, ktorá je stavaná skôr pre automobilové preteky, ale tie sa rýchlo vytratili. Trať je vskutku veľmi zaujímavá a zaradila sa medzi moje obľúbené. Týmto by som chcel poďakovať všetkým, ktorí mi umožnili zúčastniť sa na predposlednom podujatí tejto sezóny a Lotte European Racing Teamu, ktorí nám znovu robili dobrú spoločnosť. Teraz nás čaká letná pauza na oddych a v septembri posledné podujatie AAC na okruhu v Orechovej Potôni.

Všetci ste vítaní, budem rád za každú podporu!

Tlačová správa Adama Barusa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *