Zomrel Reinhold Roth…

Richard Karnok

Vo veku 68 rokov zomrel bývalý nemecký pretekár a dvojnásobný vicemajster sveta triedy 250 cm³ Reinhold Roth. 31 rokov bol odkázaný na cudziu pomoc po tom, ako v roku 1990 na pretekov v Rijeke takmer prišiel o život…

Vtedy v Rijeke začalo pršať, ale na okruhu prebiehal tuhý boj o víťazstvo, do ktorého bolo zapojených sedem pretekárov. V známych preklápacích zákrutách v spodnej časti okruhu sa však pomalou rýchlosťou so stratou kola pohyboval Austrálčan Darren Milner. Vedel, že sa za ním rúti čelo pretekárov a tak šiel veľmi pomaly vonkajškom zákruty, aby tým najrýchlejším uhol. Práve pri nasledujúcej opačnej zákrute sa však táto strana trate stretla s ideálnou stopou a zatiaľ čo prví jazdci sa dokázali vyhnúť, tak pred šiestym v poradí Rothom sa Milner objavil v zlomku sekundy ako stĺp a Nemec už nemal šancu zabrániť zrážke. Nasledovala ťažká havária, kde sa okrem Rotha a Milnera na zemi ocitol aj Španiel Alex Crivillé.

Následky pádu nemuseli byť také katastrofálne, ak by na okruhu v Rijeke boli dostatočne vybavené sanitky. Takto sa Roth okrem ťažkých zranení ocitol na dlhé minúty bez kyslíku. Nasledovali dlhé týždne v kóme, po ktorých bolo jasné, že Reinhold bude do konca života odkázaný na cudziu pomoc. Tú našiel vo svojej manželke Elfriede, ktorá sa o neho až doteraz starala doslova ako o dieťa.

Reinhold sa stal vicemajstrom sveta v rokoch 1987 a 1989. Zvíťazil v troch veľkých cenách, pričom to posledné dosiahol v Brne v roku 1989, keď na cieľovej čiare porazil Japonca Masahira Shimizua ani nie o šírku pneumatiky. Desaťtisíce nemeckých fanúšikov vtedy na juhu Moravy doslova šalelo a nemal im to snáď nikto za zlé. Reinhold bol miláčikom publika, hoci bol počas svojej kariéry tak trochu v tieni slávnejšieho krajana Toni Manga. Práve s ním bojoval v roku 1987 o titul majstra sveta. Obaja už neboli mladíkmi, ale napriek tomu ovládli štvrťlitre. Vtedy Mangovi pomohli aj preteky v Brne, kde zvíťazil a Roth v zákrute pri tubosideri spadol. Hoci pokračoval, strata bodov ho mrzela. Ale dal si vtedy záväzok, že si už nikdy nezapáli cigaretu, ktorých dovtedy vyfajčil viac ako dosť a tak vznikla aj jeho prezývka „Jointie“. V roku 1989 do Brna už ako majster sveta prišiel Sito Pons. Ale Reinholdovi šlo o titul vicemajstra, o ktorý bojoval so Švajčiarom Jacquesom Cornum. Nakoniec bol teda úspešnejší a o to viac sa tešil na sezónu 1990, ktorá sa teda pre neho skončila ťažkou haváriou v Rijeke.

Na internete nájdete aj jeho osudovú haváriu z Rijeky, ja sem však prikladám video práve z jeho víťazných pretekov v Brne v roku 1989, ktoré som videl na vlastné oči a mám ich odvtedy nahraté na VHS kazete. A hneď ako zverejním túto spomienku, tak si to Brno pozriem celé (asi po päťdesiaty raz) a budem spomínať. Spomínať na jedného hrdinu môjho detstva, na pretekára, bojovníka a osobnosť, ktorá to ťahala od úplného súkromníka až po najvyššie méty v motocyklovom športe. Proste osobnosť, akých už súčasná doba veľa nepozná a ktorej kariéru na začiatku roka na portáli RoadRacing.sk v článku zhrnul Tomáš Gescheidt

Česť Tvojej pamiatke, Reinhold, a vďaka za všetko!


Text: Richard Karnok
Foto: Tomáš Gescheidt

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.