Miroslav Felgr 70

Jaroslav Brzobohatý 3

V těchto dnech se dožívá kulatých 70 let pan Miroslav Felgr. Člověk, kterého druhé příjmení by mohlo být Závodní motocykl. To je totiž to, co ho z velké části definuje. Mirek měl rád motocykly odmala. Ty závodní obzvlášť. Poznávat je, zkoušet je vylepšit a zjišťovat co vydrží, mu učarovalo. A pak už byl jen krůček k tomu, aby se sám stal závodníkem. Jeho kariéra nebyla sice nijak závratná, ale pomohla mu orientovat se v prostředí našich závodů. A sehnat kontakty na lidi, kteří se tam pohybují. Spolu s celoživotním přítelem Pavlem Petráčkem se do toho dali. Petráčkem konstruované motocykly PERTI začaly patřit k té lepší části startovního pole. Vůbec v okolí Ústí nad Orlicí bylo docela dost lidí postižených závodním bacilem. Namátkou Boušek, Váně, Vaňous atd.

Po roce 1989 se Mirek, stejně jako mnoho dalších, vrhl na podnikání. A když na závodech v Hořicích potkal konstruktéra pana Kreuze, pravil – Až vydělám nějaký peníze, poprosím vás, abyste mně nakreslil závodní motocykl. Volba byla dobrá, pan Kreuz je konstruktérská legenda. Mimo jiné kreslil nejúžasnější strakonický stroj 4válcovou ČZ, s kterou Maestro Bohumil Staša bral 2. místo na Velké ceně v Brně. Pan Kreuz dle vlastních slov Mirkovým řečem nepřikládal valného významu. Takových bylo. Ale Mirek Felgr není zvyklý jen tak plácat do větru. Idea českého závodního motocyklu začala mít reálné obrysy. Na konstruktérském prkně pana Kreuze ve Vodňanech se to začalo líhnout. Troufnu si říct, že lepší osoba pro tuto činnost u nás nebyla není. Náklady s tím spojené plně nesla Felgrova firma FGR. V neskutečně krátkém čase byl motocykl hotov a začátkem roku 2003 představen závodnické veřejnosti.

Těm, co se ušklíbali, úšklebky rychle ztuhly. Prvním jezdcem FGR byl Michal Březina. A hned v první sezoně získal titul Vicemistra ČR. Hned v prvním roce přišla i nabídka na divokou kartu při závodě Mistrovství světa v Brně. Ta byla odmítnuta z důvodu nedostatečného výkonu syrového motoru motocyklu. V běhu času se motocykl průběžně vyvíjel a zlepšoval. Týmem prošlo několik českých i zahraničních jezdců, např. Prášek, Kornfeil, Chmelík, Májek, Němec Kresse nebo Maďar Magda. Přišla i první divoká karta při GP v Brně – získal ji pro FGR tým Karel Májek v roce 2007. V roce 2011 získal Karel Hanika jr. pro Felgrův tým 3 tituly. Český seniorský i juniorský i titul Mistra Rakouska. Ale ambice byly vyšší. Vlastně ty nejvyšší! MISTROVSTVÍ SVĚTA! A povedlo se. S holandským jezdcem Jasperem Iwemou se stal tým FGR v roce 2012 regulérním účastníkem nejvyšší světové ligy ve třídě MOTO3.

Předsezonní příprava byla hektická a řada věcí se musela řešit za pochodu. Potíže jsou od toho, aby se řešily bylo bojové heslo ústeckoorlických borců. První závody byly takové… zahřívací. Ale 20.5. 2012 to přišlo. 7. místo (!) Iwemy bylo odměnou Mirkovi Felgrovi a celému týmu za obětavost a úsilí. Bohužel to prošlo bez valného zájmu domácích médií. Další závody v sezoně bohužel tak dobré nebyly. Paradoxně nejhorší byly v obou tzv. domácích závodch – V Assenu a v Brně. V týmu bobtnala nespokojenost s jezdcem. Principál Felgr to musel řešit. A vyřešil to před začátkem zámořského turné výměnou jezdce. Místo Iwemy nastoupil Španěl Rodriguez. Ten se s motocyklem a s týmem postupně sžíval a po návratu do Evropy bral v posledním závodě ve Valencii bod za 15. místo. Bohužel v roce 2013 se na startovních roštech závodů Mistrovství světa tým FGR neobjevil. Důvody byly jednoduché – peníze. Tedy nepokrytý rozpočet. Ale určitě se v Mistrovství světa neztratili a rozhodně se drželi víc než dobře. Ale tak to někdy v závodním světě chodí.

Krom vývoje závodních motocyklů nakreslil pan Kreuz i velemotocykl – MIDALU 2,5 V6. Monumentální projekt se postupně daří dotáhnout do konce. A zejména prokličkovat složitou legislativou. Kdo to dílo viděl, musí žasnout. To není jen motocykl, to je umělecké dílo. Všechno to výše napsané je vizitkou Miroslava Felgra. Taky dává práci desítkám lidí a chová se k nim slušně. Nejsou s ním spojený žádný kontroverzní akce. Prostě to dělá poctivě. Ve firmě s ním jsou i synové Luboš a Michal. Na živobytí a závodění si musí sami vydělat. Nic nedostali zadarmo. Právě takoví krásní blázni jako je Miroslav Felgr posunují svět dopředu. A svým příkladem ukazují cestu těm ostatním. A jsem přesvědčen, že o závodění týmu FGR ještě uslyšíme. Možná už brzo.

Ke kulatinám Ti Mirku přeju ze srdce hlavně a především – HODNĚ ZDRAVÍ. Ať se Ti daří!!